Księga świąt i obyczajów żydowskich

Mieczysław Siemieński
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Księga świąt i obyczajów żydowskich
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Opisane w tej książce święta i obyczaje należą do najbardziej popularnych. Wybrane są z bardzo bogatej obyczajowości, która przez wieki rozwijała się w Polsce i na ziemiach historycznie z nią związanych. Na tych ziemiach jest to już jakby zaginiony obyczaj. Ale przecież w swym uniwersalnym wymiarze żydowska wiara i tradycja trwają, w wielu krajach kwitną, znalazły, co najważniejsze, swe gniazdo w wymarzonym własnym państwie Izrael. Dlatego też chęć poznawania tej tradycji, w tym również świąt i obrzędów, może być motywowana nie tylko uczuciem nostalgii za bezpowrotnie utraconym kolorytem Rzeczypospolitej. Ma bowiem dzisiaj znaczenie dla zrozumienia ludu który zarówno w swym palestyńskim skupisku państwowym, jak i w rozległej diasporze, odgrywa ważną rolę w życiu współczesnego świata.
Data wydania: 1993-02-01
ISBN: 83-223-2637-8, 8322326378
Wydawnictwo: Interpress
Stron: 93
dodana przez: jatymyoni

Autor

Mieczysław Siemieński Mieczysław Siemieński
Urodzony 28 czerwca 1934 roku w Polsce (Kalisz)
Polski reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, autor wielu książek, w tym licznych pozycji literatury harcerskiej. Za film Odwyk otrzymał w 1982 nagrodę Brązowego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym@Link. Wraz z Maciejem Leszczyńskim był...

Pozostałe książki:

Granice Księga świąt i obyczajów żydowskich Przepraszam was chłopcy Twój zastęp Zobaczyć inaczej Kadisz za Rozełe Rozmowy z Erichem Kochem Te wielkie klocki
Wszystkie książki Mieczysław Siemieński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Księga świąt i obyczajów żydowskich aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@jatymyoni
2023-02-06
6 /10
Przeczytane 23 z mojej półki Historyczne Bez zachwytu L. polska Religia Wyzwanie kanapowe

Książka jest pięknie wydanym krótkim przewodnikiem po najważniejszych wydarzeniach z życia wierzącego Żyda, a także ważnych dla jego wiary miejsc. Wszystkie zdjęcia zamieszczone w tej książce są w kolorze sepii, nawiązując do podtytułu „Było, minęło..”. Autor nawiązuje do tego, że na terenie Polski nie istnieją już dzielnice zamieszkałe przez Żydów, żyjących według rygorystycznie przestrzeganych obyczajów. Jednak w innych miejscach świat, a szczególnie w Izraelu w takim rytmie żyją Żydzi. Oprócz tego często z tymi obrzędami spotykamy się w literaturze, dlatego warto je poznać.

Poznajemy życie ortodoksyjnego życia od urodzenia i obrzezania, poprzez Chader, Bar Micwę, ślub aż po pogrzeb. Towarzyszymy im w czasie codziennej modlitwy i Szabatu. Odwiedzamy Synagogę, Beit Midrasz i Sztejtł. Opisane też są najważniejsze święta w kalendarzu żydowskim i jak je obchodzono.

Niestety pomimo naprawdę pięknego wydania, niektóre hasła są potraktowane bardzo lakoniczne. Pisząc tę recenzję, zaczęłam się posiłkować Internetem. Okazało się, że pisownia haseł często się różni od tej występujących w tekście. Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki, z jednej strony z przyjemnością ją oglądałam, ale później po uściślenie informacji musiałam sięgać do Internetu.



× 35 | link |
@agnieszka_hrehorowicz
@agnieszka_hrehorowicz
2023-02-23
Chcę przeczytać

Mam tę książkę od momentu jej wydania. Recenzję napisałam wtedy do nieistniejącego od kwietnia 1997 r. Echa Krakowa, ponieważ mnie zafascynowala
jak w ogóle ówczesne judaika. Teraz wszak po trosze pachnie mi kurzem 🤔

| link |

Cytaty z książki

Bądź mi poświęcona tą obrączką
wedle prawa Mojżeszowego i Izraela (z formuły zaślubin)
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl