Księga wieszczb

Erika Swyler
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Księga wieszczb
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Cudowna powieść o potędze książek, rodziny i magii Simon Watson, młody bibliotekarz, mieszka samotnie w domu, który powoli osuwa się do zatoki Long Island. Jego matka utonęła w jej wodach, a młodsza siostra Simona, Enola, uciekła do cyrku. Pewnego czerwcowego dnia, Simon dostaje tajemniczą starą księgę – uszkodzony przez wodę i nadwątlony przez czas dziennik właściciela wędrownego cyrku z końca osiemnastego wieku. Odnotowano w nim dziwne, magiczne zdarzenia – w tym utonięcie cyrkowej syreny. Od tego czasu w każdym pokoleniu w rodzinie Simona tonie „syrena”. Zawsze dwudziestego czwartego lipca. Ten dzień zbliża się wielkimi krokami… Czy nad rodziną Simona ciąży klątwa i co to ma wspólnego z księgą? Czy Simonowi uda się rozwiązać zagadkę na czas i uratować Enolę? Erika Swyler, absolwentka New York University, pisarka i autorka sztuk, publikuje w periodykach literackich i antologiach. Urodziła się i wychowała na północnym wybrzeżu Long Island. Prowadzi kulinarny blog na platformie Tumblr Cookie Dough & Regret: Baking and Shame (ieatbutter.tumblr.com). Księga wieszczb jest jej pierwszą powieścią. Oszałamiający debiut. Ta ekscentryczna, niecodzienna i urzekająca powieść wciągnęła mnie od pierwszej strony. Sara Gruen, autorka U brzegu i Woda dla słoni
Data wydania: 2016-06-15
ISBN: 978-83-8015-233-5, 9788380152335
Wydawnictwo: Czarna Owca
Kategoria: Powieść
Stron: 408

Autor

Erika Swyler Erika Swyler Absolwentka New York University, pisarka i autorka sztuk, publikuje w periodykach literackich i antologiach. Urodziła się i wychowała na północnym wybrzeżu Long Island. Prowadzi kulinarny blog na platformie Tumblr Cookie Dough & Regret: ,,Baking and...

Pozostałe książki:

Opowieść syreny Światło innych gwiazd
Wszystkie książki Erika Swyler

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Klątwa czy przeznaczenie?

4.12.2019

„Kiedy znajdziesz książkę, którą pokochasz, zawsze będziesz pamiętał uczucie, jakie w tobie wywoływała, jej wagę i to, jak leżała w twojej dłoni.” Taka właśnie jest tytułowa księga wieszczb w powieści Eriki Swyler. Oczywiście można by tu dyskutować, czy nosi ona znamiona ukochanej, czy może raczej przeklętej, ale na pewno jest to stare, pożółkł... Recenzja książki Księga wieszczb

Moja opinia o książce

Opinie

@Mollinka_90
2020-04-24
6 /10
Przeczytane

Księga Wieszczb ma piękną okładkę i magiczną fabułę, ale nie do końca takich emocji oczekiwałam po tej pozycji. Spodziewałam się czegoś bliższego młodzieżówce, tymczasem w powieści jest duży ładunek smutku i straty. Na uwagę zasługuje opis życia cyrkowej trupy z XVIII i XIX wieku. Część współczesna to losy młodego byłego bibliotekarza, który zamierza przeciwstawić się klątwie ciążącej na jego rodzinie. Perypetie Simona średnio przypadły mi do gustu.

× 7 | link |
@Asamitt
2020-03-07
5 /10
Przeczytane Obyczajowe/Przygodowe/Dramaty

Simon Watson po latach odkrywa swoje korzenie za pośrednictwem starej księgi podesłanej przez antykwariuszy, mających na uwadze pojawiające się w treści nazwisko jego babki. Dzięki temu znalezisku poznaje historie swojej rodziny, klątwę jaka ciąży na kobietach z jego rodu i pewnych zdolnościach. Mamy tu do czynienia z przepowiadaniem przyszłości, odczarowywaniem złego i zmierzeniem się z własnymi słabościami oraz poznaniem trochę nierealnego świata.
O ile narracja dotycząca teraźniejszych wydarzeń była dla mnie do zaakceptowania, o tyle przeszłość - mimo iż tak istotna dla całej fabuły - bardziej magiczna, niewytłumaczalna, stała się dla mnie słabszym, z czasem nawet męczącym ogniwem.

Mój zawód tym większy, iż z ogromnym entuzjazmem podeszłam do tego tytułu. Co do szczegółów to nie przepadam za motywami cyrkowymi w treści, tak jak nie lubię w ogóle areny cyrkowej ze wszystkimi jej atrybutami już od dzieciństwa. Szeroko pojęte wróżbiarstwo tez nieszczególnie mnie interesuje, nawet jeśli znajdują się na stronach książek. A wszelkie elementy magiczne mogą być dobrym uzupełnieniem budowania opowieści, jednak w przypadku "Księgi wieszczb" wydaje mi się, że tych wszystkich elementów jest za dużo. Bardziej zaciekawił mnie niesamowity świat we "Wrzosowiskach" Moniki Rebizant-Siwiło, gdzie fabuła również opiera się na rozbudowanych wątkach magicznych, a przeczucia oraz widzenia kobiet z rodziny naznaczonej klątwą stanowią oś.
A tak globalnie: nie przypadł mi do g...

× 5 | link |
@sandrajasona
2019-11-06
5 /10
Przeczytane Powieść Przeczytane w 2017

Intrygujący tytuł, okładka i opis sprawiły, że wzięłam książkę z półki. Miałam ochotę na tajemnicę, przygodę i brak krwawych zabójstw. Książka rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. Pierwsza to XVIII wiek Stany Zjednoczone, cyrk, grupa cyrkowców i ich historia. Mamy zagadkę człowieka dzikusa - niemowy i pięknej, tajemniczej kobiety-syreny, tych dwoje łączy tajemnica i przeszłość. Druga część współczesna to historia bibliotekarza, który otrzymuje tajemną księgę, odkrywa, że dotyczy ona jego rodziny. Cała historia rozgrywa się wolno, tajemnice rodzinne, tarot, klątwy, cała historia mnie wciągnęła, ale nie zauroczyła.
Jedna uwaga: trudno mi odnosić się do stylu, nie jestem polonistą, ani nie czytam często tego typu książek, ale mogę napisać, że coś mi w tych dwóch częściach nie grało. Pierwszą czytało mi się dobrze, druga mnie irytowała, nie wiem narracja była drętwa, duży wpływ miał chyba bohater i jego uzależnienie i poddaństwo młodszej, wrednej siostrze. Dopiero pod sam koniec, kiedy wszystko zaczęło się zazębiać, historia do mnie przemówiła.

× 3 | link |
@Moncia_Poczytajka
2019-12-04
8 /10
Przeczytane 📝 Debiut powieściowy ❤ 2019 ❤ 📑 Z książkami w tle Odwiedzamy USA

"Księga wieszczb" to intrygująca i nieoczywista opowieść, w której skrywana głęboko przeszłość bohaterów odgrywa główną rolę, a jej wpływ na teraźniejszość ma decydujące znaczenie.
Rzadko się to zdarza, ale w przypadku tej opowieści trudno jest się zdecydować, która płaszczyzna wydarzeń bardziej przypadła mi do gustu. Być może z racji tego, że obie tak płynnie się przenikają i obie są równie interesujące.

Bardzo lubię powieści, których fabuła dotyczy manuskryptów, "białych kruków", czy po prostu starych, zagadkowych tomów, które albo budzą się do życia na skutek określonych wydarzeń, albo towarzyszą bohaterom od samego początku. Takie historie wywołują we mnie szczególny dreszczyk emocji i zawsze z przyjemnością po nie sięgam. "Księga wieszczb" jest właśnie jedną z takich opowieści.

× 3 | link |
NA
2021-02-01
5 /10
Przeczytane
@BagatElka
2019-11-13
7 /10
Przeczytane 📚 Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Księga wieszczb. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl