Księża z Katynia

Patryk Pleskot
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Księża z Katynia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

 

Najpierw powołał ich Bóg. Potem zrobiła to Ojczyzna. Gdy nadszedł czas próby, polscy duchowni w mundurach ruszyli na front. Nie po to, by strzelać do Niemców. Nie po to, by zabijać Sowietów. Mieli wspierać walczących Polaków. Wątpiącym dodawać otuchy, zmuszonym do zabijania wrogów odpuszczać grzechy, umierającym udzielać ostatniego namaszczenia.

Kampania wrześniowa kończy się klęską. Choć sowieckie zdziczenie wobec duchownych nie jest tajemnicą, polscy kapelani idą do niewoli razem ze swoim wojskiem. Tu też będą żołnierzy podtrzymywać na duchu. Będą potajemnie odprawiać Msze Święte i w ukryciu przed strażnikami spowiadać. Do końca zachowają honor żołnierski i wiarę w Boga. Dadzą świadectwo bezprzykładnej odwagi w obliczu bestialstwa stalinowskich okupantów.

Druga Rzeczpospolita to kraj wielu wyznań. W polskim wojsku służą księża katoliccy, duchowni protestanccy, prawosławni popi, żydowscy rabini i muzułmańscy mułłowie. Różne wyznania, ale cel ten sam - obrona Ojczyzny. Różne życiowe drogi, ale jeden los - kula w tył głowy w katyńskim lesie.
Data wydania: 2020-03-12
ISBN: 978-83-240-7795-3, 9788324077953
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Kategorie: Historia, Hobby
Stron: 336
dodana przez: Justyna_K

Autor

Patryk Pleskot Patryk Pleskot
Urodzony 19 marca 1980 roku w Polsce (Otwock)
Patryk Pleskot – polski historyk i politolog, doktor habilitowany nauk społecznych, profesor nadzwyczajny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu, gł. specjalista w Instytucie Pamięci Narodowej. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i École...

Pozostałe książki:

Przekręt. Najwięksi kanciarze PRL-u i III RP Zabić. Mordy polityczne PRL Góry i teczki: opowieść człowieka umiarkowanego. Biografia mówiona Andrzeja Paczkowskiego Niewiadomski. Zabić prezydenta Sądy bezprawia. Wokół pokazowych procesów politycznych organizowanych w Warszawie (1944-1989)-
Wszystkie książki Patryk Pleskot

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Chaos tylko chaos

WYBÓR REDAKCJI
17.08.2020

O Katyniu powstało już wiele książek, a nawet film skądinąd bardzo dobry. Mam jednak wrażenie, że bardzo dużo mówi się o żołnierzach, a nie o kapelanach wojskowych. A przecież ich zasługi też są bardzo duże. Podtrzymywanie na duchu, dodawanie otuchy, czy trzymanie za rękę w ostatniej godzinie życia. Już nie mówię o spowiedzi, która dla polskich pa... Recenzja książki Księża z Katynia

Księża z Katynia

24.04.2021

Patryk Pleskot "Księża z Katynia", W kozielskim obozie krążyło powiedzenie, że najważniejszy jest kucharz i ksiądz. Ten pierwszy daje rozgrzeszenie dla ciała, drugi natomiast - dla ducha. Znalezione w katyńskim lesie strzępki obozowych zapisków stanowią jedne z niewielu śladów, potwierdzających prawdziwość słów dotyczących spraw duchowych. Pomięd... Recenzja książki Księża z Katynia

Moja opinia o książce

Opinie

@Anna_Szymczak
2020-06-10
7 /10
Przeczytane

Tematyka jaką porusza ta książka do tej pory była dla mnie niestety obca. Dlatego też propozycja recenzji "Księży z Katynia" zrobiła na mnie duże wrażenie. Warto było spróbować!


W tej książce znajdziecie historie księży, osób duchownych, którzy zostali w Katyniu zamordowani. Ale nie wszyscy, niektórzy z nich ocaleli dlatego możemy poznać tę historię.
Wspierali oni walczących wówczas Polaków, dodawali im otuchy, wsparcia, odpuszczali grzechy tym którzy z rozkazów musieli zabijać oraz udzielali ostatniego namaszczenia.

Książka wzbogacona jest też biografiami duchownych przez co można bardziej zagłębić się w ten temat, wyszukać też dodatkowe informacje, które trochę tu zostały pominięte.

Moim zdaniem warto jest zagłębić się w tę książkę . Na naszym rynku jest dość dużo publikacji na temat obozów i wojny, a tak naprawdę mało nadal wiemy o Katyniu. Książka Pana Pleskota choć w małym stopniu przybliża nam to co się wtedy działo !

Gorąco polecam po nią sięgnąć !

× 4 | link |
@ladymakbet33
2022-08-30
8 /10
Przeczytane
@toptangram
2021-04-24
7 /10
Przeczytane
@Zaczytane_koty
2020-08-12
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Księża z Katynia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl