Księżyna

Maciej Wierzbiński
Księżyna
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Opowiadanie z 1848 roku
Fragment: W posępne korytarze więzienia berlińskiego wśliznął się, niby chytry złodziej, blady poranek grudniowy, i przez wypukłe, okratowane szyby, na dziedziniec martwy wychodzące, wsączyła się jakby zgnilizną podziemi stonowana poświata, rozkładająca po odrapanych ścianach zielonkawe smugi.
Niebawem dreszcz jakiś ożywczy przeszył głuche mury moabickiego grobowca dla żywych, z wnętrza cel ozwały się niskie, niedźwiedzie pomruki. A potem zadzwoniły pęki kluczów, pod ich zgrzytem poczęła rozwierać się amfilada dębowych drzwi i na korytarze wylał się jarmarczny gwar. W kamiennych, wydeptanych przejściach zadudniły obcasy i zaroiło się od ciemnych postaci.
Polacy. Widać to było odrazu po obliczach, figurach, ubiorach i ruchach, po wąsatych otwartych, chwackich fizjognomjach szlachciców i ich ziemiańskich czamarach, po ułańskich postawach zamaszystych młokosów, po krągłych twarzach księży, po kościstych, zadumą słowiańską omroczonych licach chłopów w długich „katanach", w ciemnogranatowych świtach, po całej różnorodnej galerji zespolonej jedną myślą i jedną troską.
W tem pruskiem więzieniu był „ze szlachtą polską polski lud" i wszystkie stany złożyły się tam na mozaikę z 254 więźniów politycznych. Wcieliła się w nią cała Wielkopolska, która dnia tego - 2-go grudnia 1847 roku miała raz jeszcze stanąć przed trybunałem wroga i posłyszeć wyrok Prus na Polskę.
Data wydania: 1922
Wydawnictwo: Księgarnia Świętego Wojciecha
Stron: 30
dodana przez: Klementynka

Autor

Maciej Wierzbiński Maciej Wierzbiński
Urodzony w 1862 roku w Polsce (Poznań)
Maciej Roman Wierzbiński – polski dziennikarz i pisarz. Syn Władysława, publicysty i poznańskiego posła. studiował w Berlinie i Antwerpii, a potem w Londynie. Tu zaczął pisać, po angielsku, publikując artykuły w tygodnikach i miesięcznikach. Był dz...

Pozostałe książki:

Awantura panny Zoni Syn kresów Wielmożny pan lokaj Siostra Felicja Dwa charaktery
Wszystkie książki Maciej Wierzbiński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Księżyna aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Księżyna. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl