Opinia na temat książki Legenda o Prokopie

@tsantsara @tsantsara · 2023-05-14 18:03:26
Przeczytane W moim mp3 Literatura czeska (i słowacka) O chrześcijaństwie Wierszem
Wierszowane - ciekawe i dowcipne - opracowanie legendy o Prokopie z Sazawy, pustelniku i pierwszym opacie założonego w Sazawie klasztoru benedyktynów, którzy kontynuowali starocerkiewną tradycję państwa wielkomorawskiego i jako pierwsi od tamtych czasów sprawowali liturgię w języku starosłowiańskim, zanim została zakazana przez papieża Grzegorza VII pod koniec XI w. Zajmowali się także przepisywaniem ksiąg cyrylicą. Legendy o Prokopie zostały spisane po raz pierwszy przez Mnicha Sazawskiego niecałe 100 lat po jego śmierci. Kanonizowany był pp. w 1204 roku i jako pierwszy czeski śwwięty był kanonizowany bezpośrednio przez papieża.
W swej wersji legendy Vrchlický przypisuje Prokopowi silną antyniemieckość, która jest bardzo charakterystyczna dla autorów czeskiego narodowego odrodzenia drugiej połowy XIX w. Pierwsza pustelnia Prokopa, zanim przeniósł się w pobliże Sazawy, była umiejscowiona pod Pragą, w pobliżu wsi Jinonice, gdzie znajduje się rezerwat przyrody Prokopské udolí. Miejsce to było zamieszkiwane przez ludność słowiańską jeszcze przed chrześcijaństwem. Dziś leży już w granicach Pragi.
Ocena:
Data przeczytania: 2023-03-25
× 1 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Legenda o Prokopie
2 wydania
Legenda o Prokopie
Jaroslav Vrchlicky
7/10

Jaroslav Vrchlický, właśc. Emil Frída (ur. 17 lutego 1853, zm. 9 września 1912) - czeski poeta i dramaturg, krytyk, eseista i tłumacz. Pochodził z Louny, jego ojciec był kupcem. Uczył się w gimnazjum ...

Komentarze
© 2007 - 2024 nakanapie.pl