Legendy

Torgny Lindgren
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Legendy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Zbiór utworów szwedzkiego mistrza formy o niepohamowanej fantazji i niezwykłym darze opowiadania.

Legendy to trzynaście opowieści, mitów, apokryfów, anegdot zasłyszanych, gruntownie przetworzonych albo całkiem zmyślonych. Pośród nich znalazły się historie rolnika, który tak kochał swoje gospodarstwo i ziemniaki, że postradał zmysły i wybrał przemoc, noblistów Selmy Lagerlöf i Vernera von Heidenstama, Buddy krojącego swoje ciało na kawałeczki, piłkarza, który nigdy nie podawał to tyłu, a gdy to zrobił, połamano go kołem, pana i niewolnika, którzy zamienili się rolami, czy wreszcie trudnej i bolesnej miłości olbrzyma i bogini.
Tytuł oryginalny: Legender
Data wydania: 2024-01-15
ISBN: 978-83-67515-45-0, 9788367515450
Wydawnictwo: Artrage
Seria: Cymelia
Stron: 150
dodana przez: mewaczyta

Autor

Torgny Lindgren Torgny Lindgren
Urodzony 16 czerwca 1938 roku w Szwecji (Raggsjö)
Gustav Torgny Lindgren – szwedzki pisarz. Pochodził z położonej daleko na północy Szwecji prowincji Västerbotten, która stanowi tło dla większości jego dzieł. Karierę pisarską rozpoczął w 1965, ale rozgłos przyniosła mu dopiero powieść Droga wężo...

Pozostałe książki:

Legendy Miód trzmieli
Wszystkie książki Torgny Lindgren

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Legendy nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mewaczyta
2024-02-15
7 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

„Legendy“ w wykonaniu Torgny'ego Lindgrena to trzynaście krótkich tekstów, które zahaczają o wierzenia, mitologie czy rzeczywiste historie, a choć ich rozstrzał tematów oraz światów jest ogromny, to nieprzypadkowo znalazły się obok siebie. Autor, choć niewątpliwie wykazuje sympatię do sprzecznych pragnień czy uczuć, nie idzie w dualizm, a łączy przeciwstawne emocje w jedno, budując dzięki temu ludzi z krwi i kości. Jednostki, które miotają się w codzienności, a jednak mają jasne miejsce w świecie. Ich emocje znajdują materialne, somatyczne odbicie, a losy zostają ukazane z humorem, ale też dużą dawką empatii. Czasami trzymają się realności, czasami odchodzą od niej daleko. Ukazują nietypowe perspektywy. W sposobie, w jaki Lindgren kreuje ich losami, czuć dużą inteligencję, interesujące spojrzenie na rzeczywistość, ogromne pokłady wyobraźni. Upiększa to rytm tekstów, ich płynna forma, która zdaje się na naszych oczach przybierać kształt, by za moment go ponownie zmienić. Co ciekawe udaje się z historii wyłuskiwać morał, ale autor pomija mentorski ton czy nadmierne moralizowanie czytelnika. W prozie takiej jak ta każdy odnajduje przestrzeń na własne przemyślenia. Jest więc i literacko, i filozoficznie ciekawie, a ja — doceniając zbiór, choć jednocześnie będąc z nim na niewielki dystans — ciekawa jestem jak Torgny Lindgren radzi sobie w dłuższych formach.


przekł. Tomasz Feliks
(który w posłowiu przybliżył życiorys autora, jego inspir...

× 4 | link |
@ilona_m2
2024-02-12
7 /10
Przeczytane

Sięgając po opowiadania zawsze mam w zwyczaju poszukiwać tych ulubionych, nigdy jeszcze nie zdarzyło się, aby każde jedno uderzyło z jednakową siłą. Wśród tych trzynastu legend, podań i opowieści różnego kalibru znalazlam te wyjątkowe.
Poruszyła mnie historia Ulva i Boldego, którzy stopili się w jedno i podzielili wspólnym losem, malarza mieszkającego pod piersią olbrzymiej dziewki, uczucia boginii i olbrzyma, czy fascynującą opowieść o rolniku i jego ziemniakach.

Niebanalne i osobliwe, przedziwne, zawierające elementy przypowieści, wykraczające spoza schemat klasycznej legendy, ale to nie wszystko.
Każde stanowi dla czytelnika nie lada wyzwanie, bowiem odkrywanie symboliki i znaczeń było niczym szukaniem drogi w labiryncie, dopasowywaniem klucza do odpowiedniego zamka.
Niektóre brzmiały bardziej filozoficznie, inne bezpośrednio nawiązywały do Biblii i zagadnień egzystencjalnych. Były też i takie, w których absurd brał górę.

Aby bardziej zrozumieć treść, pomocne staje się posłowie Tomasza Feliksa, wiele wyjaśniające w kwestii genezy tych dzieł.

× 2 | link |
@Beata_
2024-02-16
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Legendy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat