Lekka praca nie istnieje

Kikuko Tsumura
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Lekka praca nie istnieje
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Młoda Japonka po kilkunastu latach pracy w jednym miejscu decyduje się na zmianę i szuka nowego zatrudnienia. Dotychczasowy stres, zmęczenie i wypalenie kierują ją w całkowicie nowe rejony zawodowe, przy czym przyświeca jej jedno postanowienie: chce mieć mniej obowiązków, jak najmniej odpowiedzialności, a najlepiej, jeśli nowa praca nie będzie wymagać od niej żadnego wysiłku. Próbuje zatem swych sił przy wymyślaniu haseł reklamowych, rozwieszaniu plakatów czy w biurze monitoringu. Rzeczywistość szybko jednak rozwiewa jej iluzje i dostrzega, że nawet najprostsza, pozornie niestresująca praca rodzi problemy, frustracje oraz wątpliwości.

Choć powieść Kikuko Tsumury niesie ze sobą lekkość, humor i dystans do naszego życia zawodowego, skrywa też przygnębiający obraz współczesnego społeczeństwa japońskiego i zatarcia granic między tym, co prywatne, a tym, co służbowe. Każdy, kto sięgnie po tę książkę, szybko dostrzeże, że losy bohaterki i jej współpracowników odzwierciedlają perypetie ludzi z całego świata. Nieważne, czy ktoś dopiero wkracza na rynek pracy, czy ma już za sobą kilkunastoletnie doświadczenie – historia Tsumury opowiada o uniwersalnych problemach i stanowi zarówno refleksję, jak i drogowskaz.
Data wydania: 2023-09-28
ISBN: 978-83-67503-08-2, 9788367503082
Wydawnictwo: Glowbook
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 336
dodana przez: ksiazkiagi

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nie ma pracy, która jest lekka

WYBÓR REDAKCJI
29.10.2023

Każdy w swojej pracy odnajdzie coś ciężkiego. Połowę życia przepracowałam w handlu, więc doskonale wiem, z czym się łączy obsługa klienta. W sklepach najczęściej to ekspedientka jest „opluwana” za obsługę, mimo że zawalił ktoś inny. Na różnych infoliniach jest podobnie – to pani konsultanta zbiera bluzgi za to, że nawalił np. informatyk. Ale czy f... Recenzja książki Lekka praca nie istnieje

Lekka praca naprawdę nie istnieje

5.10.2023

Po wypaleniu zawodowym, porzuceniu pracy i krótkiej przerwie na złapanie oddechu — bohaterka poszukuje miejsca dla siebie. Zależy jej na zawodzie niezbyt wymagającym, a już na pewno nie angażującym na tyle, by nawet po powrocie do domu, myślami wciąż być w miejscu zatrudnienia. I tutaj pojawia się pierwszy problem. Kobieta jest zmęczona, ale ambit... Recenzja książki Lekka praca nie istnieje

@mewaczyta@mewaczyta × 9

W poszukiwaniu jadalnych kasztanów

7.10.2023

"Kimkolwiek jesteście, bardzo możliwe, że pewnego dnia będziecie chcieli uciec od pracy, w którą niegdyś wierzyliście, i porzucicie ścieżkę, którą podążaliście". Gdyby każdy z nas spróbował w swoim życiu zawodowym tak zróżnicowanych profesji, jakie pojawiły się w tej książce to z pewnością zmianie uległaby perspektywa, dzięki której oceniamy war... Recenzja książki Lekka praca nie istnieje

Nawet to co najprostsze może być utrapieniem

5.10.2023

Wszystkie perypetie z pracą są mi bliskie, dlatego ja po prostu WIEDZIAŁAM, że ten tytuł będzie dla mnie, więc nawet nie jestem zdziwiona, że to pokochałam, chociaż nie przewidziałam, że główna bohaterka okaże się MOJĄ BRATNIĄ DUSZĄ. O czym to jest? Młoda kobieta pragnie zmian, nie czuje satysfakcji z tego co robi i szuka nowej pracy, jednak nie ... Recenzja książki Lekka praca nie istnieje

@sanaecozy@sanaecozy × 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@m_mikos
2023-10-02
9 /10

„Lekka praca nie istnieje” to historia młodej kobiety, Japonki po trzydziestce, która rzuciła pracę z powodu wypalenia zawodowego. Kobieta postanawia znaleźć najprostszą i najmniej wymagającą pracę. Znajduje zatrudnienie na kilku monotonnych posadach, które na pierwszy rzut oka okazują się lekkie, ale jak się później okazuje - każda z nich ma swoje ciemne strony.
Z każdym niepowodzeniem zawodowym kobieta traci nadzieje, że znajdzie stanowisko pracy dla niej odpowiednie.

„Lekka praca nie istnieje” to powieść uniwersalna, która doskonale odwzorowuje współczesny świat i rozterki targające ludźmi. Kikuko Tsumura podejmuje w książce temat satysfakcji z wykonywanej pracy, wypalenia zawodowego, poszukiwań własnego miejsca, kapitalizmu, zdrowia psychicznego.
Podzielona na części książka ma własny rytm, dzięki któremu Czytelnik może w pełni poznać świat i rozterki bohaterki. I choć mogłoby się wydawać, że książka jest o pracy i związanych z nią problemach, tak naprawdę to historia o człowieku, o wyznaczaniu granic, o poczuciu bezpieczeństwa. O presji społeczeństwa, której często nie sposób sprostać. A śledząc życie głównej bohaterki i jej próby udowadniają, że lekka praca nie istnieje.

Sięgając po literaturę japońską, wiem, że czeka mnie wyborna lektura. Zgodnie z oczekiwaniami książka „Lekka praca nie istnieje” okazała się przyjemną lekturą, podejmującą jakże ważny i mało poruszany w literackim świecie temat.
Czy polecam tę książkę? Jak najbardziej!...

× 2 | link |
@patrycja.lukaszyk
2023-10-18
8 /10

"Lekka praca nie istnieje" to opowieść oglądana oczami młodej japonki, szukającej swojego miejsca w przeróżnych pracach, ukazując obraz pięciu przestrzeni wykonywania zawodu - tak odmiennych, a jednak pod pewnymi względami podobnych...

Zawsze w powieściach azjatyckich cenie sobie niepowtarzalny klimat i swoistą lekkość pióra autorów, którzy nawet trudne tematy przedstawiają w sposób bardzo przystępny w lekturze. Tu było podobnie.

Kikuko Tsumura w swojej momentami prześmiewczej, momentami tragicznej, a momentami nawet i surrealistycznej historii, ukazuje obraz słynnego już kultu pracy w Japonii. "Pracować ciężko, a nie odpoczywać nigdy" to dewiza, która przyświeca w zasadzie każdej pracy, a jednocześnie instynktownie zakorzenia się w mentalności. Obserwowana przez nas bohaterka jest boleśnie świadoma ów mechanizmów. Wiele razy towarzyszą jej refleksje o tym, jak można żyć i pracować inaczej. Jednocześnie gdy przychodzi do zderzenia z rzeczywistością automatycznie wybiera zwykle poswiecenie i spycha siebie na drugi plan. Ten dualizm w głębszej warstwie książki wprost przerażaĺ, zwłaszcza w dobie stawiania na work-life balance.

Z drugiej strony jest to interesująca droga ukazująca szukanie swojego miejsca, atutów i celu. Kobieta testuje bardzo różnorodne formy pracy, dzięki czemu otrzymujemy świetnie ukazane mechanizmy budowania pasji, pewności siebie, ale i wypalenia zawodowego i konieczności dbania o komfort psychiczny.

Bardzo mi się po...

| link |
@donka
2024-01-22
7 /10
Przeczytane
@Rozchelstana_Owca
2023-10-29
8 /10
Przeczytane
@WioletaSadowska
2023-10-07
8 /10
@sanaecozy
2023-10-05
8 /10
@mewaczyta
2023-10-05
7 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃
@ksiazkiagi
2023-10-03
7 /10
Przeczytane Recenzenckie Posiadam 2023

Cytaty z książki

O nie! Książka Lekka praca nie istnieje. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl