Lista Schindlera

Thomas Keneally
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 38 ocen kanapowiczów
Lista Schindlera
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 38 ocen kanapowiczów

Opis

Niemiecki przemysłowiec, członek NSDAP, hedonista i kobieciarz, który ryzykując życie i majątek ratuje tysiąc dwustu Żydów, pracowników swojej fabryki ? historia Oskara Schindlera to jeszcze jeden dowód, że życie pisze najbardziej nieprawdopodobne scenariusze. Ta niezwykła opowieść, która zyskała ostateczny kształt w poruszającym filmie Stevena Spielberga, rozegrała się podczas wojny, ale na nowo zaczęła się w 1982 roku, kiedy australijski powieściopisarz Thomas Keneally poznał Poldka Pfefferberga, jednego z Żydów ocalonych przez Oskara Schindlera. Zainspirowany jego wspomnieniami i wyprawą do Polski, stworzył powieść Schindler?s Ark, nagrodzoną prestiżową Booker Prize, która stała się podstawą filmu Spielberga z 1993 roku (po ekranizacji tytuł książki zmieniono na Listę Schindlera). Thomas Keneally (ur. 1935) Jeden z najwybitniejszych pisarzy australijskich, odznaczony orderem Australii i uznany za skarb kultury narodowej. Autor kilkudziesięciu powieści i kilkunastu książek z dziedziny literatury faktu oraz dramatów. Laureat Man Booker Prize, The Miles Franklin Award oraz New South Wales Premier?s Literary Award. W Polsce znany m.in. z książek: Joanna d?Arc (1982), Dwa światy Kate (1994), Lista Schindlera (1994), Koniec wielkiej wojny (1996), Spowiednik (2003). Mieszka w Sydney.
Data wydania: 2008-08-05
ISBN: 978-83-7469-828-3, 9788374698283
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Kolekcja 70 lat Empik
Stron: 360
Mamy 6 innych wydań tej książki

Autor

Thomas Keneally Thomas Keneally Australijski pisarz ur. 7 października 1935 r. w Sydney. Autor powieści historycznych dotyczących dziejów Australii i Europy. Swą pierwszą powieść napisał w 1964 roku. W 1982 r. nagrodzony prestiżową Nagrodą Bookera za powieść "Lista Schindlera", zek...

Pozostałe książki:

SEARCHING FOR SCHINDLER Schindlers Ark Dwa światy Kate Koniec wielkiej wojny Joanna d'Arc. Krwi czerwona, siostro różo...
Wszystkie książki Thomas Keneally

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Must have w tym gatunku

26.05.2020

Historię, a przede wszystkim dokonania Oskara Schindlera wielu zna głównie z świetnie wyreżyserowanego filmu Spielberga. Niezaprzeczalnym faktem jednak jest to, iż pierwszeństwo miała książka Australijczyka, który pozostał w cieniu by na pierwszym miejscu postawić niemieckiego przedsiębiorcę i jego czyny w czasie drugiej wojny światowej, zaś mał... Recenzja książki Lista Schindlera

Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat.

22.03.2021

To jedna z tych książek, którą powinien przeczytać każdy. Mimo tego, że w tej tematyce przeczytałam i naoglądałam się sporo, to i tak zawsze serce pęka i łzy napływają do oczu. Podejrzewam, że film widziała już większość (ja należę do grupy, która najpierw zobaczyła film, a później sięgnęła po książkę), więc niczym nie zaskoczę jeśli powiem, że O... Recenzja książki Lista Schindlera

Moja opinia o książce

Opinie

@esclavo
2020-04-07
8 /10

Ten rok w literaturze rozpoczął się "modą" na powieści obozowe, jedne oparte na faktach, drugie całkowicie oderwane od rzeczywistości. Nie łatwo jest teraz znaleźć książkę, która będzie realnym świadectwem tamtych czasów, a jednocześnie przejmującą fabularnie opowieścią. "Lista Schindlera" wydaje się być najlepszym wyborem.

Na pewno większość kojarzy film o tym samym tytule, teraz w nasze ręce trafia wersja książkowa w pięknej oprawie. Nie jest to nowa publikacja, bo pierwsze wydanie pochodzi z lat 80'. Dla mnie to istotna informacja, bo wtedy jeszcze cała historia mogła zostać skonsultowana z osobami, które pamiętały czasy wojny.

Książka trudna, ale już od pierwszej strony będziecie wiedzieć, że chcecie ją przeczytać. Mimo ciężkiego tematu, autor opisał wydarzenia bardzo zręcznie, przez to tę historię dobrze się czyta. Powieść oparta na niełatwych faktach, na historii, na emocjach i życiu setek ludzi. Postać Oskara Schindlera została przedstawiona w sposób obiektywny, poznajemy człowieka z wadami i zaletami, człowieka, który ratował Żydów, a moglibyśmy go nazwać lekkoduchem.

Można powiedzieć, że książka jest już klasykiem. Pozycja obowiązkowa dla każdego, dla osób interesujących się krakowskim gettem, dla tych, którzy zwiedzali Muzeum Oskara Schindlera na Kazimierzu. Dla nas wszystkich, bo musimy pamiętać o tym co się wtedy wydarzyło.

× 1 | link |
AG
2012-10-16
10 /10
Przeczytane

Książka ta, jest wyjątkowa - opowiada o kawałku historii, który jest większości dobrze znany, a mimo to, poznajemy dzięki niej mniej znane fakty. Przy okazji łamie ona stereotyp Niemca-zbrodniarza i pokazuje, że po drugiej stronie też byli ludzie, którym zależało niemal na każdym ludzkim istnieniu. Oskar Schindler był niezwykłą postacią, która mimo wszelkich kontrowersji, z całą pewnością zasługuje na miano Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

× 1 | link |
@arcytwory
2020-04-07
7 /10
Przeczytane

Film Stevena Spielberga (muszę go w końcu obejrzeć) sprawił, że prawie każdy zna historię Schindlera i jego listy. Poruszająca historia „tego dobrego Niemca”, który ocalił setki Żydów od zagłady. Czy książka Thomasa Keneally'ego wywarła na mnie podobne wrażenia?
Oskar Schindler to niemiecki przedsiębiorca, który z początku popiera ideologię Hitlera i upatruje w umocnieniu jego pozycji szansy na zrobienie dobrego interesu. Fabryka Emalii jest więc miejscem, które ma mu umożliwić szybki zysk. Wszystko się zmienia, gdy jest świadkiem egzekucji. Uświadamia sobie jakie plany wobec Żydów ma Hitler i od tej chwili postanawia zapewnić swoim żydowskim pracownikom jak najlepsze warunki życia oraz pomóc im w przeżyciu wojny. A wszystko dzieje się w Krakowie, a z racji, że byłam tam na początku roku to nawet orientowałam się topograficznie gdzie co się dzieje!
Schindler jest ciekawie opisany przez autora. Nie jest bohaterem, ale zwykłym człowiekiem ze słabościami. Oskar nie stroni od alkoholu, zdradza żonę, zdradza kochanki i nie przykłada dużej wagi do pieniędzy. Postać jest wielowymiarowa i, co najważniejsze, prawdziwa. Inne postaci również zapadają w pamięć, niektóre historie były naprawdę ciekawe, no ale...
Postać jest ciekawa, historia wzruszająca i piękna, a styl pisania? Powiem krótko: nużący. Naprawdę umęczyłam się podczas czytania tej książki. Nie wiem czy wynika to z mojej niedojrzałości, przyzwyczajenia do innego stylu bądź nieodpowiedniego czasu kiedy to sięg...

| link |
@moj.swiatksiazek
2020-07-15
9 /10
Przeczytane

"Lista Schindlera" to już klasyk z gatunku powieści historycznych. Może nie wszyscy czytali książkę, może nie wszyscy widzieli film, a może są osoby, które ani nie czytały, ani nie oglądały filmu, ale z pewnością tytuł obił im się o uszy.
Dzięki wydawnictwu miałam możliwość zapoznania się z książką w pięknej, solidnej okładce.
"Lista ... " przedstawia losy niemieckiego przemysłowca, który był członkiem NSDAP. Podczas wojny uratował ponad tysiąc Żydów, a jego postawa jest godna naśladowania i wspominania na każdym kroku. Ta powieść to kolejny dowód mówiący o heroizmie podczas wielkiej wojny. Bezinteresowna pomoc ludowi, który uważany był wtedy za najgorszy z możliwych przez rodaków głównego bohatera.
Nie chcę wam tutaj opisywać cholernie ciężkiego życia, jakie miał wtedy każdy człowiek, bo doskonale to znacie z opowieści, czy lekcji historii..
Chcę wam po prostu przekazać, że ta pozycja jest obowiązkowa dla osób, które interesują się historią, drugą wojną światową itp tematom.
To przerażająca, smutna, inspirująca a przede wszystkim prawdziwa historia, którą polecam każdemu z was.

| link |
@Sabina
2021-11-15
10 /10
Przeczytane Literatura faktu

Prawdziwa historia Niemca Oskara Schindlera, który uratował ponad tysiąc żydowskich pracowników, zatrudnionych w jego krakowskiej fabryce naczyń emaliowanych.
W książce zostały również ukazane autentyczne postacie, a wśród nich diaboliczny Austriak Amon Göth, komendant obozu koncentracyjnego w Płaszowie. Nie bez powodu na okładce widnieje dziewczynka w czerwonym płaszczyku – jej historia wiąże się z wieloma osobami.
Autor przedstawił fakty historyczne, a także wydarzenia z perspektywy Żydów – można wyraźnie odczuć ich strach, głód, brutalne wyrzucanie z domów, pozbawianie dobytku oraz godności.
Gorąco polecam tę książkę.

| link |
@karolas2
2010-11-24
Taki to mroczny czas.....

W niewielu przypadkach ekranizacja dobrej książki jest warta obejrzenia. Świetna rola Liama Neesona jako Schindlera i Ralpha Fiennesa jako Amona głęboko zapadają w pamięć. Czytając kolejny raz książkę widzę właśnie ich twarze.

| link |
@juliakochanowska.jk
2022-07-14
8 /10
Przeczytane Historia
NI
2021-07-18
8 /10
Przeczytane
@frania_krecia
2021-05-18
7 /10
Przeczytane
@ainerbooks
2021-03-22
9 /10
Przeczytane marzec 2021
@canis.luna
2021-03-05
7 /10
Przeczytane
@Remma
2021-02-20
9 /10
Przeczytane na faktach II wojna światowa
@lidia411
2021-01-27
8 /10
Przeczytane
@ksiazka_w_pigulce
2020-05-26
8 /10
Przeczytane
@bettypietras
2020-04-11
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Ten, kto ratuje życie jednego człowieka, ratuje cały świat.”
#
“Godzina życia to też życie.”
#
“Będą jedynie szeptem towarzyszącym wiatrowi, nic nie znaczącym pyłem na liściach osiki.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl