Ludzka wolność w meandrach współczesnych zagrożeń.

Adam Szwedzik
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Ludzka wolność w meandrach współczesnych zagrożeń.
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Książka składa się z dwóch części. Pierwsza poświęcona jest problemowi wolności poruszanemu w filozofii, teologii oraz moralności. Kolebką rodzącej się wolności była starożytna Grecja, gdzie powstawała demokracja, która akcentowała ducha swobody i niezależności. Wraz z rozwojem państwowości i umacniania się jej struktur różni myśliciele, uczeni, filozofowie i mędrcy zajmowali się jej rozumieniem. Pojawiały się koncepcje, które bądź negowały wolność, bądź podkreślały jej wartość i zachęcały do rozwoju. Podkreślano w nich rolę człowieka, który szczególnie powinien być nią zainteresowany i zaabsorbowany. Zwracano uwagę na takie koncepcje ideologiczne, które pod pozorami szacunku do wolności tak naprawdę ją negują. W konsekwencji człowiek może stać się niewolnikiem systemów ideologicznych, które wykorzystują pseudowolność do funkcjonowania państw autorytarnych. Druga część niniejszej publikacji porusza problem praktycznego wykorzystania przez człowieka daru wolności. Zwracam w niej uwagę na rolę mediów we współczesnym świecie. Do niedawna jeszcze prym wiodły telewizja i radio. Szczególnie telewizja, wykorzystując swoją siłę nadawczą, przekazuje człowiekowi wiele informacji, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Niepokojący jest fakt, że to, co jest podawane w mediach, nie budzi wątpliwości i chęci sprawdzenia, czy dana wiadomość jest prawdziwa. Człowiek zafascynowany popkulturą traci kontrolę nad tym, co ogląda. Radio zaś bazuje na szybkości podania informacji w taki sposób, aby była ona newsem i zaciekawiła zabieganego człowieka. Fascynująca informacja i inspirująca muzyka mają przyciągnąć jak najwięcej słuchaczy. Bardzo ważnym medium stał się Internet. Przestrzeń wirtualna jest dla człowieka niemałym wyzwaniem i daje mu dużo możliwości. Niestety, dopuszcza się w niej wielu nadużyć w sferach intymnej, osobistej, zawodowej i społecznej. Będąc anonimowym użytkownikiem sieci, sądzi, że może tam bezkarnie zamieszczać wszystko. Życie innych ludzi traktuje z przymrużeniem oka lub lekceważąco. Swoboda wyznacza mu sens surfowania w Internecie. Media potrafią zafałszować wolność także w publicystyce prasowej. Nie liczy się tam dobro człowieka. Najważniejszy jest sukces dziennikarza, który dokłada wszelkich starań, aby stać się sławnym. Zasady moralne nie są istotne. Na łamach prasowych łatwo jest oskarżyć człowieka i pozbawić go dobrego imienia. Liczą się tylko wolność przekazu i oczarowanie odbiorcy.
Data wydania: 2016-12-09
ISBN: 978-83-8095-114-3, 9788380951143
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS
Stron: 130

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Ludzka wolność w meandrach współczesnych zagrożeń. aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@oficynaIMPULS
2016-12-01
10 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Ludzka wolność w meandrach współczesnych zagrożeń.. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl