Major Downar przechodzi na emeryturę

Zygmunt Zeydler-Zborowski
4.3 /10
Ocena 4.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Major Downar przechodzi na emeryturę
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
4.3 /10
Ocena 4.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Nad brzegiem niezbyt szerokiego kanału spostrzegł siedzącą tuż nad wodą kobietę. Kształt głowy i pochylone plecy jakby znajome. W pobliżu nie było nikogo. Wydawało mu się, że ta kobieta rozważa ewentualność rzucenia się do kanału. Przyśpieszył kroku. Nie maiał pewności, czy kobieta go widziała, szedł więc bardzo ostrożnie, starając się nie robić najmniejszego hałasu. Był zdecydowany przeszkodzić samobójstwu. Stanął za jej plecami i wtedy już nie miał wątpliwości. Żona tego ryżego blondyna. Dobrzyńska. Usłyszała kroki czy też tylko wyczuła jego obecność. Nie odwracając głowy powiedziała: - odejdź. Odejdź, bo będę krzyczeć. Idź sobie. Odejdź. to nic nie da. Między nami wszystko skończone. Rozumiesz? Wszystko! - przy ostatnich słowach podniosła głos.
Data wydania: 1984
ISBN: 83-207-0542-8, 8320705428
Wydawnictwo: ISKRY
Seria: Klub Srebrnego Klucza
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 208

Autor

Zygmunt Zeydler-Zborowski Zygmunt Zeydler-Zborowski
Urodzony 8 lutego 1911 roku w Polsce (Kielce)
Zygmunt Zeydler-Zborowski – polski autor powieści kryminalnych i opowiadań kryminalnych, twórca postaci Stefana Downara. Absolwent studiów polonistycznych na Uniwersytecie Warszawskim, ukończonych tuż przed wybuchem II wojny światowej. Uczył się ta...

Pozostałe książki:

Czarny mercedes Akcja Rudolf Kabała Major Downar zastawia pułapkę Krzyżówka z "Przekroju"
Wszystkie książki Zygmunt Zeydler-Zborowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Major Downar przechodzi na emeryturę aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

BA
2020-05-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 2 /10
Przeczytane Kryminał/Thriller Beletrystyka Kryminał/Thriller Polski Kryminały PRL

Zła powieść kryminalna. To napiszę od razu, jeśli, nawet w trakcie lektury, ktoś zacznie odnosić przeciwne wrażenie, to będzie ono błędne. A to możliwe, że w trakcie lektury wyda ci się, że to wcale nie jest takie złe. Cóż, kusi stwierdzenie o "powieści niewykorzystanych szans", ale to nieprawda. To powieś na którą zwyczajnie nie było pomysłu, ale było dość rutyny, by do czasu udawać, że jest.

Przede wszystkim sama intryga kryminalna nosi na sobie piętno czegoś najgorszego, co może się przytrafić kryminałowi. Nie chodzi o naiwność, o to, że jest naciągany, o małe prawdopodobieństwo psychologiczne - to wszystko jest jeszcze do zniesienia. Chodzi o rozwiązanie typu deus ex machina. W tej książce nawet bardziej niż zwykle bolesne, bo w końcówce pojawiają się nawet, jako mniej lub bardziej współwinne, zupełnie nowe postacie. To chyba największy grzech, jaki można sobie wyobrazić w intrydze kryminalnej. To jest najważniejszy składnik zjawiska, które wzmiankowałem powyżej - tak,w pewnym momencie jesteśmy na serio ciekawi "kto, z kim i dlaczego". By w finale dowiedzieć się, że ten z tym, ta z tą i tyle. Nijak to z fabuły nie wynika, nijak nie mamy szansy odkryć tego choćby na minutę przed panem majorem.

Język jest przejrzysty, jednolity i gładki. Aż zbyt, jak na powieść o grupie ludzi, którzy się zbijają. Zero emocji w tym wszystkim, zero utożsamienia się z losem postaci przez Autora, choćby jakiegoś pośredniego.

Siatka połączeń między postaciami kuleje. N...

{} | link |
@dorotab
2021-09-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@Vemona
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Prehistoria Kryminał Proza obca Pożyczone od kogoś / wypożyczone Proza polska
@oliwa
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane Polska Kryminały

Cytaty z książki

O nie! Książka Major Downar przechodzi na emeryturę. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl