Mali mężczyźni

Louisa May Alcott
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
Mali mężczyźni
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

Światowy bestseller amerykańskiej pisarki Louisy May Alcott. Dalsze losy bohaterów Małych kobietek i Dobrych żon (książka jest trzecią częścią tetralogii Małych kobietek). Książka opowiada o życiu Jo Bhaer, jej męża i dzieciaków ze szkoły w Plumfield. Bezpośrednią inspiracją tej historii była śmierć szwagra Alcott, który pojawia się w jednym z ostatnich rozdziałów. Wszystkie książki cyklu, choć tak uroczo bajkowe, były jednak w dużej mierze oparte o prawdziwe wydarzenia z życia autorki, co dodaje im większego znaczenia i kolorytu.
Tytuł oryginalny: The Little Man
Data wydania: 2020-06-17
ISBN: 978-83-7779-629-0, 9788377796290
Wydawnictwo: MG
Cykl: Małe kobietki, tom 3
Seria: Liliowa
Stron: 466
dodana przez: Justyna_K
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Louisa May Alcott Louisa May Alcott
Urodzona 29 listopada 1832 roku w USA (Germantown, Pensylwania)
Amerykańska pisarka, jedna z pionierek literatury kobiecej i powieści dla dziewcząt w Stanach Zjednoczonych. Córka Amosa Bronsona Alcotta. W czasie wojny domowej pracowała jako pielęgniarka-wolontariuszka i na tych obserwacjach oraz doświadczeniach...

Pozostałe książki:

Małe kobietki Dobre żony Małe Kobietki/Dobre Żony Chłopcy Jo Róża w rozkwicie
Wszystkie książki Louisa May Alcott

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Każdy z nas jest inny, ale wbrew pozorom z taką samą siłą walczy o miłość

{} WYBÓR REDAKCJI
15.07.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Mówi się, że niektórzy ludzie rodzą się po prostu dobrzy, a niektórzy dążą do dobroci przez całe życie. Od lat w literaturze, filozofii i nauce dyskutuje się, jak to naprawdę jest z tymi dobrymi ludźmi. Kwestia genów, a może środowiska? Zadaje się pytanie, czy dobroci da się nauczyć. Do dzisiaj nie mamy konkretnej odpowiedzi. Każdy może mieć jakie... {} Recenzja książki Mali mężczyźni

@Elfik_Book@Elfik_Book {}× 9

Ocean słodyczy

20.12.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Poprzednia część - "Dobre żony" - skończyła się w taki sposób, że będąc obrażona na autorkę oraz jej powieść, długo nie mogłam się zabrać za "Małych mężczyzn". Pierwszy raz miałam taką sytuację. Książka stała na półce i czekała, aż emocje opadną. Opaść jednak nie chciała, a ja, mimo całej sympatii do stylu, w jakim seria została napisana, nie mogł... {} Recenzja książki Mali mężczyźni

@Kasja@Kasja {}

Moja opinia o książce

Opinie

@Kasja
2020-12-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Niezwykle urocza kontynuacja serii o siostrach March (które już nie są March). Jo razem z mężem prowadzą szkołę dla chłopców, a że Demi i Daisy są nierozłączni, uczy się z nimi też jedna dziewczynka (a potem dwie, bo chłopcy rozwijają się lepiej w towarzystwie dziewczynek). Jo, która za młodu sama była bardzo żywiołowa i lubiła trochę narozrabiać, doskonale rozumie te małe istoty i stara się wpoić im, jak być dobrymi i uczynnymi ludźmi. Obdarzeni miłością i opieką, chłopcy starają się najlepiej jak umieją, choć zdarzają się mniejsze lub większe potknięcia.
Bardzo piękna opowieść napisana w przesłodki sposób.

{}× 1 | link |
@fankath135
2020-07-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Jo spełniła swoje najskrytsze marzenia- jej serce splotło się z sercem profesora Bhaera, a małżonkowie wspólnie założyli szkołę dla dzieci w Plumfield, gdzie każdy mały człowiek odnajdzie oparcie, miłość i przyjaźń. Nasza szalona Jo jest teraz stateczną panią Bhaer, choć i jej trzymają się pamiętne nam żarty. Teraz głównie jej myśli zajmuje grono jej wychowanków, którzy mają milion pomysłów na sekundę...

Radość przeplata się ze smutkiem, małe i duże tragedie mącą czasem spokój mieszkańców, ale w tym wszystkim nasi bohaterowie zawsze mają siebie nawzajem.

Uwielbiam ten cykl; mam do niego sentyment jak do książki pt. Heidi, która towarzyszyła mnie i mojej siostrze w dzieciństwie. Nie spodziewałam się, że pierwszy tom -Małe kobietki- wzbudzi we mnie takie uczucia. Wiecie, to nie tak, że jest tam coś odkrywczego. Tu chodzi raczej o uczucie towarzyszące lekturze- lekkość, wiara w lepsze jutro, taka bańka szczęścia otaczająca bohaterów, a zarazem czytelnika.

Tym razem przenosimy się do założonej przez Jo i jej męża szkoły w Plumfield. Wieloletni przyjaciel rodziny, Laurie, często "podsyła" małżeństwu chłopców bez domu i rodziny, których spotyka na swojej drodze. Oni z kolei dają im to, czego zabrakło w ich życiu- poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście nie jest to szkoła wyłącznie dla sierot, wielu spośród uczniów to potomstwo okolicznych mieszkańców. Szkoła ...

{} | link |
@booksbybookaholic
2021-03-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane

Podchodziłam do książki z dość dużymi oczekiwaniami, ponieważ pierwsze dwa tomy tetralogii bardzo mi się podobały. Jednak czekał mnie ogromny zawód. Akcji, która angażowałaby czytelnika, w książce jest jak na lekarstwo. Mamy w niej opisane dość przyziemne życie dzieci w szkole prowadzonej przez Jo i jej męża. Jednak nie przeszkadzało mi to jakoś szczególnie, bo lubię takie książki. Znalazłam w niej jednak o wiele więcej wad.
Jeśli spodziewacie się, że powieść przybliży wam dalsze losy sióstr March to wyprowadzę was z błędu. Jedyną dziewczyną, której dalsze losy są przedstawione jest Jo, która dość dużo straciła na swoim charakterze i stała się bardzo moralizatorką. Amy i Meg w książce pojawiają się w jednym momencie na sekundę i wypowiadają może jedno zdanie, co bardzo mnie rozczarowało.
Kwestię ideału kobiety i jej życiowego powołania pominę, bo jestem w stanie usprawiedliwić to czasami, w jakich książka została napisana. Przeszkadzało mi to, owszem, ale rozumiem, dlaczego autorka opisywała to w taki sposób.
Jest jednak coś, czego za nic jej nie wybaczę, a mianowicie sceny nękania zwierząt. To, jak bezrefleksyjnie i lekko opisane są zabijanie motyli i kotków, dręczenie psa i krowy, czy innych zwierząt, budzi moje obrzydzenie i złość na autorkę. Nie da się wytłumaczyć czasami zwykłego bestialstwa, któremu Louisa May Alcott przyklaskuje i nie potępia. Nie chciałam wiedzieć, w jaki sposób zabijać koty i motyle a takie opisy się w książce pojawiły.
Na koniec...

{} | link |
@sanaecozy
2021-03-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

W tym tomie niestety nie ma już tego klimatu co w poprzednich, nasze ukochane siostry zniknęły z pierwszego planu i książka straciła to, co wyróżniało poprzednie części.

Sam początek mnie zaciekawił, poznawaliśmy nowych bohaterów, było miło i uroczo. Potem fabuła składała się z drobnych przygód wychowanków Jo, nic odkrywczego, po prostu przyjemna codzienność.

Oczekiwałam czegoś ciekawszego, bo w pewnym momencie nie chciało mi się już czytać, zwłaszcza, że sióstr prawie nie ma :(

Na szczęście, ostatnie rozdziały znów mnie zaciekawiły i finalnie jestem zadowolona z lektury! Podobało mi się, ale znacznie mniej od poprzednich tomów.

Stąd ocena taka jaka jest. Mogło być lepiej.

{} | link |
@ksiazkirabe
2020-08-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam 2020

"Mali mężczyźni" to podobnie jak dwa pierwsze tomy serii, książka bardzo ciepła, miła, lekka, urocza, pełna takiej dziecięcej radości, ale też ze smutkami dnia codziennego. Nie brak w niej również lekcji życiowych i ogólnie moralizatorstwa, ale tym razem zostało ono podane w sposób nieprzesadny i nierytujący.

Przeczytałam tę książkę z dużą przyjemnością, czytało się szybko, lekko, z uśmiechem i z dużym zainteresowaniem, bo losy tych kilkunastu chłopców i dwóch dziewczynek były sympatyczne, a czasem wręcz rozbrajające ;)

Przeczytana w ramach Olimpiady Czytelniczej

{} | link |
@Justyna_Majewska
2021-08-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@Hanka
2021-07-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@dark_happy_turtle
2021-07-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@oksiazkami
2021-06-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@gloria11
2021-02-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@mariakosiarz
2020-12-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@AgataGrabowska
2021-04-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Wypożyczone z biblioteki
@alinaz5
2020-07-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@Elfik_Book
2020-07-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Mali mężczyźni. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Małe kobietki
Małe kobietki
Louisa May Alcott
{}7.7/10
Ameryka, lata sześćdziesiąte XIX wieku. W domostwie zwanym Orchard House od pokoleń mieszka rodzina ...
Dobre żony
Dobre żony
Louisa May Alcott
{}7.4/10
Louisa May Alcott opowiada dalsze dzieje "małych kobietek". Dobre żony to książka dla wszystkich, k...
Chłopcy Jo
Chłopcy Jo
Louisa May Alcott
{}6.3/10
Światowy bestseller Małe kobietki doczekał się kolejnych tomów, w których autorka, Louisa May Alcot...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl