Maria Curie

Ewa Curie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów
Maria Curie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwsze w Polsce pełne i niecenzurowane wydanie kultowej biografii Marii Skłodowskiej-Curie napisanej przez jej córkę, Ewę Curie – pianistkę, dziennikarkę i pisarkę. Fascynująca opowieść o jednej z najwybitniejszych badaczek w historii nauki, napisana po francusku, została wydana po raz pierwszy w 1937 roku i do dziś pozostaje najbogatszym źródłem wiedzy o życiu dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, kobiety, której nazwisko zna każde dziecko w Polsce. Od dzieciństwa Marii Skłodowskiej spędzonego w kraju, po pracę naukową, związek z Piotrem Curie w Paryżu, aż po tragiczną śmierć wskutek choroby popromiennej. Wielokrotnie wznawiana, nagrodzona American National Book Award, w 1943 roku sfilmowana przez Metro-Goldwyn-Meyer opowieść o wielkiej pasji, poświęceniu i miłości wzbogacona została w niepublikowane dotąd dokumenty oraz zdjęcia.

Data wydania: 2021-04-14
ISBN: 978-83-280-8616-6, 9788328086166
Wydawnictwo: W.A.B.
Kategoria: Biografia
Stron: 502
dodana przez: chudini0505
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Ewa Curie Ewa Curie
Urodzona 6 grudnia 1904 roku we Francji (Paryż)
Ève Curie Labouisse - francusko-polska pisarka, dziennikarka, pianistka i polityczka. Córka Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie, młodsza siostra Irène Joliot-Curie, szwagierka Frédérika Joliot. Autorka m.in. biografii Maria Curie (1937), repor...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Niedoceniana

WYBÓR REDAKCJI
15.05.2021

Maria Skłodowska-Curie to kobieta niezwykła i silna. Ale bardzo niedoceniana. Wydawałoby się, że w dobie feminizmu, postać Marii Skłodowskiej-Curie powinna być na pierwszym planie. W końcu ta niesamowita kobieta, wyprzedzając swoją epokę o lata świetlne, wkroczyła dumnym krokiem do świata nauki i pokazała, że płeć nie stanowi żadnego ogranic... Recenzja książki Maria Curie

@Zaneta@Zaneta × 14

Maria Curie

WYBÓR REDAKCJI
29.05.2021

Ewa Curie "Maria Curie" Pierwsze pełne wydanie biografii noblistki, Kilka lat po śmierci Marii Skłodowskiej-Curie jej młodsza córka, Ewa Curie napisała wspaniałą, wydaną po raz pierwszy w 1937 roku, biografię słynnej noblistki. I chociaż doczekała się ona w Polsce wcześniejszych dwudziestu wydań, to dwudzieste pierwsze jest tym bardziej wyjątkowe... Recenzja książki Maria Curie

@toptangram@toptangram × 11

Maria Curie - kobieta geniusz o wielkim sercu

WYBÓR REDAKCJI
22.06.2021

Jakże niezwykle intymna wydaje nam się opowieść córki o matce, która przez większość była niedoceniana. Ba, Maria Curie zawsze dbała najpierw o innych, później o siebie. Jak pokazać tak silną kobietę, naszą polską dumę w inny sposób? Mniej oczywisty? Biograficzna powieść Ewy Curie o własnej matce to historia, która chwyci Was za serce, niezależnie... Recenzja książki Maria Curie

Mimo swojej wyjątkowości do końca pozostała zwyczajnym człowiekiem...

5.06.2021

Niedawno pisałam o świetnej powieści graficznej dokumentującej życie naszej sławnej rodaczki „Maria Skłodowska – Curie. Światło w ciemności”, która przybliża najważniejsze fakty o niej i która narobiła mi wilczego apetytu na więcej, dlatego dziś chciałabym Wam polecić genialną biografię „Maria Curie”, która wyszła spod pióra córki polskiej noblist... Recenzja książki Maria Curie

Moja opinia o książce

Opinie

@Bookmaania
2021-05-10
8 /10
Przeczytane Przeczytane w 2021 Wydawnictwo WAB

Zapewne już spotykaliście się z książkami odnoszącymi się do poznania życia naszej polskiej dwukrotnej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie.
Chciałabym zaprezentować najbardziej szczegółową, uzupełnioną, bogatą we wspomnienia i osobiste listy naszej rodaczki. Wszystkie zawarte materiały pojawiły się w tej ulepszonej biografii, za zasługą córki Marii Skłodowskiej-Curie - Ewy.

Wszystkie uzupełnienia w tej biografii, świadczą o wrażliwości, determinacji oraz skromności Marii. Takich ludzi już nie ma. Kiedy dochodzimy do czegoś udowadniamy własną wartość, ale przede wszystkim dajemy o sobie znać, utrwalając się w pamięci innych. Nie trzeba jednak zawsze być w centrum uwagi, nie o to w tym wszystkim chodzi.
Chodzi o wartości człowieka, jaką jest osobą, jak został ukształtowany charakter.

Ewa Curie miała naprawdę wspaniałą rodzicielkę. Dzięki niej rozwinęła się nauka, co poskutkowało ułatwieniem drogi dla przyszłych fizyków. Fascynacja z jaką dzieliła tę dziedzinę nauki zasługuje na ogromny szacunek. Dlatego utwierdzam się w przekonaniu, że książki o takich osobistościach powinny zdobić nasze półki.

Klimat tej biografii przenosi nas w czasie. Ukazuje życie Marii Curie od najmłodszych lat, zmagania w dalszej drodze oraz pozwala nam lepiej poznać noblistkę.

× 5 | link |
@moj.drugiswiat
2022-05-29
9 /10
Przeczytane biografie/ wspomnienia literatura faktu

Myślę, że nie powinnam zachęcać nikogo do lektury. Każdy zna naszą noblistkę i każdy powinnien wiedzieć jak wyjątkową była kobietą. Jedyna taka na świecie do dziś !!
Co się tyczy jej życia, wiadomo, nie każdy lubi biografie. Dla mnie była to przyjemność. Jestem zafascynowana tą odważną i jakże wyjątkową osobą i wchłaniam wszystko co uda mi się o niej znaleźć. Biografia przedstawiona przez córkę, Ewę jest dla mnie wspaniałym opisem życia Marii Curie...niestety zabrakło mi 2 rzeczy ale sądzę, że bardzo istotnych. Pierwsza to brak jakiejkolwiek wzmianki na temat jej romansu z Paulem Langevin. Wydaje mi się to istotne, gdyż w tym właśnie okresie Maria była bardzo szykanowana i obrażana we Francji, wręcz kazano jej wracać do Polski. Ewa zaznaczyła to tylko jednym zdaniem: że Francja nie chciała Marii ale zmieniło się to po otrzymaniu 2go Nobla. Druga, to miejsce wiecznego spoczynku Marii. Prochy jej, jak również Piotra zostały przeniesione i pochowane w Panteonie we Francji. W tym okresie ( do 2015 roku) była jedyną kobieta pochowaną w Panteonie. Ostatecznie uznana przez Franuzów jako "swoja" i do dziś, jedyny "obcokrajowiec" z narodowoscią francuzką przez małżeństwo a nie z urodzenia, pochowany w Panteonie.
Polecam !!!!

× 3 | link |
@zetbasia27
2021-05-01
8 /10
Przeczytane

Pierwsze w Polsce pełne i niecenzurowane wydanie biografii Marii Skłodowskiej-Curie, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, kobiety legendy o genialnym umyśle i niezmordowanej w pracy. Autorką biografii jest młodsza córka małżeństwa Curie - Ewa: pisarka, pianistka, dziennikarka. Biografię po raz pierwszy wydano w roku 1937, trzy lata po śmierci Marii Skłodowskiej -Curie, wielokrotnie wznawiana, zekranizowana w 1943 roku.
Książka, tak jak życie genialnej fizyczki, matematyczki i chemiczki, jest pasjonująca. Pochodząca z ubogiej rodziny, wcześnie osierocona przez matkę, marzyła o studiach, ale wyjazd do Paryża wydawał się mało realny ze względów finansowych. A jednak udało się, o chlebie i wodzie, w zimnych pokojach, żyje nauką, pokonuje trudności, zdaje wszystkie egzaminy, ale wciąż żyje w ubóstwie. W starej szopie z dziurawym dachem, razem ukochanym mężem, również genialnym fizykiem, prowadzą badania nad promieniotwórczością radu. Oboje nadzwyczaj skromni, nie szukają bogactwa ani zaszczytów, od rana do nocy pracują w swoim biednym laboratorium, osiągając niesamowite wyniki.
Poznajemy życie zawodowe i prywatne Marii Curie, jej córki podziwiały jej zapał do pracy i niezłomny charakter, była sławna na całym świecie, zawsze skromna i nieśmiała, wciąż głodna wiedzy, uwielbiana przez swoich uczniów. Niesamowita kobieta, genialny naukowiec.
Tę książkę trzeba przeczytać, tym bardziej, że czyta się naprawdę przyjemnie. Polecam!

× 2 | link |
@pierwszyrozdzial
2021-05-04
9 /10

Nie ma wątpliwości, że Maria Skłodowska-Curie była jedną z najbardziej niezwykłych kobiet, o których słyszał świat! Najsłynniejsza biografia noblistki została napisana przez jej najstarszą córkę, Ewę Curie w 1937 roku - w ciągu kilkudziesięciu lat była tłumaczona na dziesiątki języków, wielokrotnie wznawiana i w końcu zekranizowana; niedawno została przepięknie wydana w odświeżonej formie przez @wydawnictwo_wab i uzupełniona o oryginalne zdjęcia.

Biografia spisana przez Ewę Curie to czuły, pełen miłości i uznania, ale przede wszystkim szczery oraz prawdziwy obraz Marii Skłodowskiej-Curie. Przed rozpoczęciem lektury obawiałam się w jakim stopniu stosunek córki do matki wpłynie treść biografii, jednak zaledwie po kilku stronach okazało się, że jest to jedna z najlepszych książek w tej kategorii! Oczywiście nie jest pozbawiona emocji i w ze względu na więź emocjonalną w pewnym stopniu jest subiektywna, ale właśnie dzięki tej więzi ilość i jakoś informacji (czasem nawet bardzo intymnych) okazują się niewyobrażalnie doskonale!
Całość napisana jest w bardzo przystępny i ciekawy sposób, niektóre wątki życia Skłodowskiej-Curie zostały pominięte, a inne uzupełnione o nieznane mi do tej pory szczegóły. Obraz bohaterki różni się od tego znanego opinii publicznej - nie jest już jedynie głodną wiedzy genialną noblistką - jest również ciepłą, serdeczną, radosną i skórą do żartów matką, żoną i przyjaciółką.

Jestem pod wielkim wrażeniem portretu Marii Skłodowskie...

× 1 | link |
@Sylviaa7777
2011-07-03
10 /10
Przeczytane

jestem wprost zafascynowana tą książką , piękna biografia napisana przez córkę która aż trudno uwieżyć dożyła prawie 104 lat. Jedno tylko mam ale.... nic nie dowiadujemy sie o romansie Marii do kolegi również fizyka majacego żonę i czworo dzieci któryto stał się skandalem obyczajowym w 1911 roku, choć rozpoczął się po pięcioletnim okresie wdowieństwa Marii. Czekam z niecierpliwością na film Marty Meszaros o Skłodowskiej który ma być skończony w tym roku. i jeszcze jedno... aż wstyd że mamy tak mało filmów dokumentalnych do obejrzenia. Są np na You Tubie we wszystkich językach jakie tylko byśmy chcieli a po polsku trochę cieniutko.

× 1 | link |
@karolas2
2010-12-15
Biografie, autobiografie, sylwetki

Dzięki wspomnieniom córki Ewy zaglądamy do życia Marii i Piotra od strony innej niż laboratorium, gdzie razem spędzili wiele chwil. Oglądamy ich prywatne zdjęcia, poznajemy dusze i pasje. I drogę do sukcesów w nauce pełną wątpliwości, rozczarowań i niebezpieczeństw.

× 1 | link |
@ksiegareczka
2010-12-16

Boże, tysiąc lat temu czytałam tę książkę! Według mnie, jest piękna. subtelna i intymna, a przy tym przybliża w ciekawy sposób postać, o której wiedzieć coś powinniśmy, a zdawałoby się, że nie jest to zbyt porywający temat.

× 1 | link |
@Da-Nutka
2010-04-23
10 /10
Przeczytane

Przepięknie napisana książka. Bardzo przybliza nam "człowieczeństwo" uczonej

| link |
KO
2010-02-24

Swietna! Niesamowity zyciorys i bardzo ladnie napisany przez corke

| link |
@Maria100
2022-05-02
9 /10
Przeczytane
@sarzynskikacper
2021-06-11
7 /10
Przeczytane
@StartYourDayWithBooks
2021-06-05
10 /10
Przeczytane
@zkotemczytane
2021-05-30
9 /10
Przeczytane
@toptangram
2021-05-29
9 /10
Przeczytane
@Zaneta
2021-05-15
8 /10
Przeczytane 2021 MAJ
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Maria Curie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl