Opinia na temat książki Marsjanin

@phd.joanna @phd.joanna · 2021-06-04 21:34:25
Przeczytane
Uwielbiam astrofizykę, kosmos, autorów z niewiarygodnym zapleczem wiedzy, którzy przelewają ją na papier w powalająco ujmujący sposób jak VanGogh na płótno swoje słoneczniki, a Dali sny.

Gdybym trzymała w rękach podręcznik fizyki, dowiedziałabym się z rozdziału o Marsie tyle, co z „Marsjanina” spod pióra Andy Weiera. Ale jakąż w tym drugim przypadku przeżyłam przygodę!

„Marsjanin” opowiada historię o człowieku, którego załoga promu kosmicznego w trakcie ewakuacji (z powodu burzy piaskowej) uznaje za zmarłego i zostawia na czerwonej planecie. Jakież jest zdziwienie NASA, kiedy po kilku dniach przypadkowa pracownica odkrywa, że Marsa ktoś… kolonizuje! Rozpoczyna się heroiczna walka o życie w pojedynkę, na obcej planecie…

Mark Watney jest z wykształcenia botanikiem, więc może posadzi ziemniaki na Marsie? A może spróbuje wrócić na Ziemię? A może nie uda mu się skontaktować z centrum dowodzenia na błękitnej planecie? Co w ogóle można zrobić z człowiekiem, który jest lata świetlne od nas? Czy da się mu pomóc? Jak stoczyć walkę z odległością, kiedy czas staje się największym wrogiem?

Wciągająca opowieść o solach zamiast doby, o tym skąd wziąć tlen tam, gdzie go nie ma, o tym czy na Marsie jest zimno czy gorąco, co je się „w kosmosie” i jakiej muzyki słuchają kosmonauci.

Przynajmniej jedną taką książkę warto przeczytać w życiu, by już nigdy nie spojrzeć w niebo tak samo.

Polecam! I autora, i tę pozycję.
Ocena @phd.joanna:
Marsjanin
4 wydania
Marsjanin
Andy Weir
{}8.0/10
Prawdziwe oblicze człowieka poznajemy w sytuacjach skrajnie ekstremalnych. Mark Watney, astronauta NASA, został wystawiony na najcięższą próbę, z jaką może zmierzyć się istota ludzka, w śmiertelnie n...
Komentarze

Pozostałe opinie

Uwielbiam czytałam ze 2 razy, a oglądałam chyba z 10.

Niezwykle interesujący tytuł, który niczego nie traci, nawet jeśli wcześniej widziało się film z Damonem. Jest to ostre, ale i miękkie zarazem. Jest niebanalne, ale i durne w pozytywnym znaczeniu.

Książkę można polecić w zasadzie każdemu, nie tylko fanom sf i podobnych klimatów. Zawiera sporo wiedzy i technicznych pojęć, ale fabuła jest odpowiednio wyważona i myślę że każdy da sobie radę. Zawie...

Takie kosmiczne historie to zazwyczaj nie moje klimaty, ale to było naprawdę fajnie napisane, a do tego audiobook był świetnie przeczytany przez Jacka Rozenka.

O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl