Marsjanin

Andy Weir
8.0 /10
Ocena 8.0 na 10 możliwych
Na podstawie 50 ocen kanapowiczów
Marsjanin
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.0 /10
Ocena 8.0 na 10 możliwych
Na podstawie 50 ocen kanapowiczów

Opis

Prawdziwe oblicze człowieka poznajemy w sytuacjach skrajnie ekstremalnych.
Mark Watney, astronauta NASA, został wystawiony na najcięższą próbę, z jaką może zmierzyć się istota ludzka, w śmiertelnie niebezpiecznym i nieprzewidywalnym środowisku obcej planety.
Pierwsza eskapada na Marsa kończy się burzą piaskową i natychmiastową ewakuacją załogi. Podczas pośpiesznego powrotu na czerwonej planecie pozostaje jeden z członków zespołu, uznany przez kolegów i resztę świata za zmarłego. Mark Watney jednak żyje i rozpoczyna swoją heroiczną walkę o przetrwanie, z minimalnymi zapasami powietrza, żywności i bez żadnej łączności z Ziemią. Czy niezłomna determinacja, silna psychika i naukowa wiedza wystarczą, by przeżyć na Marsie i wyjść cało z beznadziejnego położenia? Czy człowiek w sytuacji bez wyjścia może zdobyć się na dystans do siebie oraz tego, co go czeka?
Tytuł oryginalny: The martian
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-287-0222-6, 9788328702226
Wydawnictwo: Akurat
Kategoria: Science-fiction
Stron: 384
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Andy Weir Andy Weir
Urodzony 16 czerwca 1972 roku w USA (Davis, Kalifornia)
Andy Weir – amerykański informatyk i pisarz. Laureat Nagrody im. Johna W. Campbella dla nowego pisarza w 2016 r. Studiował informatykę na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, a następnie pracował jako programista. Współpracował m.in. przy twor...

Pozostałe książki:

Artemis Cheshire Crossing Marsjanin Projekt Hail Mary
Wszystkie książki Andy Weir

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Marsjanin - On Musi Wrócić!

6.12.2022

Interesujesz się Kosmosem i liczysz na niemały dreszczyk emocji? To książka w sam raz dla ciebie! Podczas marsjańskiej ekspedycji, grupę astronautów zaskakuje potężna burza... W chaosie i pośpiechu, główny bohater, Mark Watney zostaje ranny - a przez swoją załogę uznany za martwego. Takim oto sposobem zostaje sam na Czerwonej Planecie opracowują... Recenzja książki Marsjanin

Patrzcie! Cycki! ==>> (.Y.) [Andy Weir „Marsjanin”]

5.04.2015

Z powodu silnej burzy piaskowej załoga misji Ares 3 musi ewakuować się z powierzchni Marsa już w szóstym solu swojego pobytu na tej planecie. Niestety, jeden z jej członków, biolog i zarazem inżynier-mechanik Mark Watney, zostaje odcięty od reszty, przez co nie udaje mu się na czas dotrzeć do MAV-u. Zarówno jego niedawni towarzysze, jak i NASA uzna... Recenzja książki Marsjanin

Fantastyka NAUKOWA przez duże N.

11.12.2018

Straszliwa burza piaskowa sprawia, że marsjańska ekspedycja, w której skład wchodzi Mark Watney, musi ratować się ucieczką z Czerwonej Planety. Kiedy ciężko ranny Mark odzyskuje przytomność, stwierdza, że został na Marsie sam w zdewastowanym przez wichurę obozie, z minimalnymi zapasami powietrza i żywności, a na dodatek bez łączności z Ziemią. Co g... Recenzja książki Marsjanin

Przetrwać na Marsie

2.06.2015

"Życie jest niesamowicie wytrwałe". Wyobraźcie sobie połączenie umiejętności Robinsona Crusoe i McGyvera, sporej dozy humoru oraz otoczenia zupełnie nieznanej Wam specyfiki jednej z planet naszego Układu Słonecznego. Wyobraźcie sobie, że w wyniku nieszczęśliwego splotu okoliczności, zostajecie zupełnie sami na Marsie. Iście fantastyczna wizja, któ... Recenzja książki Marsjanin

@awiola@awiola × 1

Moja opinia o książce

Opinie

@Tedeusz
2021-06-25
10 /10
Przeczytane

Niezwykle interesujący tytuł, który niczego nie traci, nawet jeśli wcześniej widziało się film z Damonem. Jest to ostre, ale i miękkie zarazem. Jest niebanalne, ale i durne w pozytywnym znaczeniu.

× 6 | link |
@jatymyoni
2020-06-12
7 /10
Przeczytane Fantastyka L. amerykańska Dobra ksiązka

„Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać” Ernest Hemingway
„Marsjanina” można zaliczyć na długą listę książek, zaczynając od "Robinson Crusoe”, przez np. „Życie PI” , które wpisują się w to motto.
Współczesny Robinson Crusoe to Mark Watnej i znajduje się na Marsie mając do dyspozycji całą dostępną ludzkości technikę. Świetnie jest skonstruowana postać Marka, człowieka dowcipnego i optymistycznego. Mnie się bardzo podobało jego podejście do życia. Wielki problem jakim jest przeżycie i uratowanie rozbija na szereg małych problemów , które po kolei rozwiązuje i przechodzi do następnego. Z każdego najmniejszego zwycięstwa cieszy się, porażki go denerwują, ale po zastanowieniu ponawia próbę. Jest stare przysłowie chyba Chińskie : „Żeby przejść całą drogę trzeba zrobić pierwszy krok.” Mark widzi cel, ale skupia się na każdym poszczególnym kroku i każdy jest dla niego zwycięstwem. Może warto to przemyśleć nie tylko na Marsie. Drugim wątkiem jest akcja ratunkowa prowadzona przez NASA. Ciekawa jest reakcja na wieść o przeżyciu Marca. Autor świetnie pokazuje motywy poszczególnych osób biorących udział w ratowaniu Marka. Czy naprawdę jest to przejaw solidarności ludzkiej, aby ratować każde życie? Co by się stało, gdyby media nie nagłaśniały sprawy?
Książka oryginalna, napisana barwnym i plastycznym językiem, wbrew pozorom bardzo dowcipna i inteligentna. Czytanie jej zapewni wiele emocji i rozrywkę
Polecam tej garstce, która jej jeszcze nie zna.

...

× 4 | link |
@Aleksandra_B
2019-11-17
8 /10
Przeczytane Zrecenzowane Posiadam

Jeżeli mogłabym cofnąć się w czasie i otrzymałabym możliwość odstawienia Marsjanina na półkę, nie biorąc pod uwagę zakupu tej książki, to wyśmiałabym osobę oferująca coś takiego i czym prędzej powtórzyłabym ciąg wydarzeń. Ta powieść dostarczyła mi tylu wrażeń, że nie wyobrażam sobie teraz, abym nie znała jej treści. Dlatego też, jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości, moja opinia powinna je rozwiać i pogonić w siną dal. Spędzając kilka godzin sam na sam z Markiem Watneyem, będziecie mogli liczyć na to, że naprzemiennie będziecie pękać ze śmiechu lub drżeć ze strachu z powodu pomysłów tego szaleńca. A więc nie zwlekaj – nie pozwól, aby tytułowy marsjanin usychał z tęsknoty za tobą!

× 3 | link |
@awokadoo
2015-09-25
Przeczytane Dla nich zarwałam noc

Właśnie skończyłam czytać, no i nie ukrywam rewelacja! Do samego końca obgryzałam paznokcie z nerwów czy wszystko się uda. Podobał mi się humor głównego bohatera, miejscami śmiałam się w głos i nie mogłam uwierzyć, że można tak łatwo przejść od "hurr zróbmy trochę nauki" do "patrzcie cycki". No właśnie, nawet dla takiego laika w kwestii fizyki/techniki/chemii i innych takich czytało się bardzo przyjemnie, no bo hej mózg też może się przez chwilę wysilić. Nie wiem co bym mogła jeszcze dodać, poleciłam już "Marsjanina" wszystkim moim znajomym (użyłam ciekawszych fragmentów jako środka perswazji) i zdecydowanie wybiorę się też na film.

× 3 | link |
@pola841
2019-05-14
7 /10
Przeczytane

Za książkę złapałam zaraz po obejrzanym filmie na jej podstawie, dlatego że bardzo mi się spodobał. Na początku czytanie nie szło mi za szybko gdyż książka dość mocno pokrywała się z fabułą w filmie. Potem już można było wyłapać fajne smaczki, których w filmie nie ukazano. Zakończenie było dla mnie szokiem gdyż w książce nie było takie spektakularne. Fajnie, że autor napisał powieść w formie pamiętnika. Naprawdę dobrze się to czytało. Polecam miłośnikom fantastyki 

× 3 | link |
@ryszpak
2019-12-01
9 /10
Przeczytane Posiadam A.D. 2016

Tyle już napisano recenzji tej książki, że popełnienie kolejnej to czysty bezsens. Książka rewelacyjna, czyta się bardzo przyjemnie, szybko ale z zapartym tchem. Boję się oglądać film, jako że nie trawię Matta Damona (nie mogłem znieść jego facjaty z okładki, nowe wydanie puściłem w świat, a sam kupiłem starsze, używane ;) ) i ciężko go sobie wyobrazić jako Watneya.

× 2 | link |
@temptershell
2018-12-11
10 /10
Przeczytane Science Fiction Posiadam Świetne pisarskie początki

Jak nie kochać tak dobrej fantastyki NAUKOWEJ?

× 2 | link |
@phd.joanna
2021-06-04
10 /10
Przeczytane

Uwielbiam astrofizykę, kosmos, autorów z niewiarygodnym zapleczem wiedzy, którzy przelewają ją na papier w powalająco ujmujący sposób jak VanGogh na płótno swoje słoneczniki, a Dali sny.

Gdybym trzymała w rękach podręcznik fizyki, dowiedziałabym się z rozdziału o Marsie tyle, co z „Marsjanina” spod pióra Andy Weiera. Ale jakąż w tym drugim przypadku przeżyłam przygodę!

„Marsjanin” opowiada historię o człowieku, którego załoga promu kosmicznego w trakcie ewakuacji (z powodu burzy piaskowej) uznaje za zmarłego i zostawia na czerwonej planecie. Jakież jest zdziwienie NASA, kiedy po kilku dniach przypadkowa pracownica odkrywa, że Marsa ktoś… kolonizuje! Rozpoczyna się heroiczna walka o życie w pojedynkę, na obcej planecie…

Mark Watney jest z wykształcenia botanikiem, więc może posadzi ziemniaki na Marsie? A może spróbuje wrócić na Ziemię? A może nie uda mu się skontaktować z centrum dowodzenia na błękitnej planecie? Co w ogóle można zrobić z człowiekiem, który jest lata świetlne od nas? Czy da się mu pomóc? Jak stoczyć walkę z odległością, kiedy czas staje się największym wrogiem?

Wciągająca opowieść o solach zamiast doby, o tym skąd wziąć tlen tam, gdzie go nie ma, o tym czy na Marsie jest zimno czy gorąco, co je się „w kosmosie” i jakiej muzyki słuchają kosmonauci.

Przynajmniej jedną taką książkę warto przeczytać w życiu, by już nigdy nie spojrzeć w niebo tak samo.

Polecam! I autora, i tę pozycję.

× 1 | link |
@tyfus06
2022-10-24
10 /10
Przeczytane

Książka jest super. Jej plusem jest na pewno to, że nie zawiera przesadnej fikcji, spodobało mi się to że jest więcej sience niż fiction. Autor dokładnie i łatwo tłumaczy, procesy i zjawiska fizyczne i chemiczne które w książce występowały.

× 1 | link |
@tea.books.lover
2020-09-02
7 /10
Przeczytane

Takie kosmiczne historie to zazwyczaj nie moje klimaty, ale to było naprawdę fajnie napisane, a do tego audiobook był świetnie przeczytany przez Jacka Rozenka.

× 1 | link |
**
2015-10-02
Przeczytane

Świetna książka. Pełna humoru i naukowych wątków. Czekam kiedy będę mogła obejrzeć film.

× 1 | link |
LA
2021-09-23
9 /10

Uwielbiam czytałam ze 2 razy, a oglądałam chyba z 10.

× 1 | link |
@ruficzek
2023-01-02
10 /10
Przeczytane
@_zaczytaana_
2022-12-06
7 /10
Przeczytane • 2022 •
@Delusion
2022-08-26
8 /10
Przeczytane SF
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Nie mając pola magnetycznego, Mars nie ma żadnej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Jeśli byłbym na nie wystawiony, dostałbym takiego raka, że jeszcze ten rak miałby raka. ”
#
“Może na­pi­szę opi­nię klien­ta. „Za­bra­łem go na po­wierzch­nię Mar­sa i prze­stał dzia­łać. 0/10”.”
#
“Zgaduję, że możecie to nazwać "porażką", ale ja wolę termin "nabywanie doświadczenia".”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl