Marsz weselny

Bjørnstjerne Bjørnson, Bjørnstjerne Bjørnson
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Marsz weselny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Data wydania: 2010-08-05
ISBN: 978-83-272-1988-6, 9788327219886
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Virtualo
Stron: 44
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Bjørnstjerne Bjørnson Bjørnstjerne Bjørnson
Urodzony 8 grudnia 1832 roku w Norwegii (Kvikne)
Norweski pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1903). W laudacji doceniono jego „wzniosłą i różnorodną poezję, która zawsze odznaczała się świeżością natchnienia i niezwykłą czystością ducha” oraz „talent epicki i dramatyczny”. Prze...

Pozostałe książki:

Bankructwo Pył Dziewczę ze Słonecznego Wzgórza
Wszystkie książki Bjørnstjerne Bjørnson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Marsz weselny? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@bea-ta
2019-11-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane przeczytane 2015

„Grajek oświadczył, że skomponował dla młodej pary marsz weselny, o którym nie zapomną najdalsze pokolenia rodu Tingvoldów.
— Lecz niech Bóg zmiłuje się — dodał — nad panną młodą, która przy jego dźwiękach nie pójdzie tak ochotnie do ołtarza, jak córka biednego komornika z Haug!”

To moje kolejne spotkanie z twórczością Bjørnstjerne Bjørnsona. Choć mniej tu norweskiej przyrody, mniej baśniowości, to wyraźnie czuć tu „Dziewczę ze Słonecznego Wzgórza” (mimo, że powstanie tych opowiadań dzieli 15 lat). Miłość, której nie straszne są żadne przeszkody, optymizm pozwalający ze spokojem oczekiwać szczęśliwego zakończenia, analiza psychologiczna postaci, prostota i szczerość w wyrażaniu uczuć, norweska wieś ze swoją obyczajowością to elementy wspólne tych opowiadań. Kilkudziesięciostronicowa opowieść to coś na kształt mini-sagi. Historia kilku pokoleń połączonych niezwykle radosnym „Marszem weselnym”, którego twórcą był jeden z przodków. Wszystkim tym pokoleniom towarzyszą w życiu radość, miłość, szczęście. Ta szczęśliwość otacza rodzinę do czasu, gdy jedna panna młoda nie godzi się na odegranie marsza w czasie jej drogi do ołtarza. Małżeństwu temu towarzyszą później cierpienia i smutek. Odegranie „Marsza” w drodze do ołtarza ich córki, pozwala mieć nadzieję, że historia rodu znowu obfitować będzie tylko w radosne wydarzenia.

Moim zdaniem, jak na tak krótką objętość, w historii tej występuje zbyt wiele osób. Celu pojawienia się niektórych z nich nie potrafiłam zr...

{}× 2 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Marsz weselny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl