Dziewczę ze Słonecznego Wzgórza

Bjørnstjerne Bjørnson
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Dziewczę ze Słonecznego Wzgórza
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Pełna miłości, ciepła i wiary w człowieka opowieść, która przyniosła nagrodzonemu Noblem autorowi wielką sławę. Torbjørn to chłopiec pochodzący z niezamożnej rodziny, psotny i porywczy, często wdający się w bójki. Synnøve, jego rówieśniczka, jest córką bogatego gospodarza, mieszkającą w miejscu słynącym z pięknych widoków, zwanym Słonecznym Wzgórzem. Torbjørn od najmłodszych lat podkochuje się w dziewczynce, a z czasem między obojgiem rozkwita miłość. Surowi rodzice Synnøve nie akceptują jednak chłopaka, ale to nie jedyny powód, dla którego związek tych dwojga staje pod znakiem zapytania. Czy zrodzona w dzieciństwie miłość pomiędzy biednym chłopcem a zamożną dziewczynką przetrwa próbę nie tylko czasu, ale i charakterów?
Data wydania: 2017-08-08
ISBN: 978-83-7674-635-7, 9788376746357
Wydawnictwo: Replika
Seria: Continental
Stron: 240
dodana przez: chudini0505
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Bjørnstjerne Bjørnson Bjørnstjerne Bjørnson
Urodzony 8 grudnia 1832 roku w Norwegii (Kvikne)
Norweski pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1903). W laudacji doceniono jego „wzniosłą i różnorodną poezję, która zawsze odznaczała się świeżością natchnienia i niezwykłą czystością ducha” oraz „talent epicki i dramatyczny”. Prze...

Pozostałe książki:

Marsz weselny Bankructwo Pył
Wszystkie książki Bjørnstjerne Bjørnson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Obraz norweskiej wsi końca XIX wieku.

3.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Dla mnie "Dziewczę" to bardziej opowiadanie niż powieść, z uwagi na to, iż nie zawiera wnikliwej charakterystyki postaci, jak i nie opisuje gruntownie problemów bohaterów. Nawet o miłosnych poczynaniach młodych niewiele tu przeczytamy. Jednakże mając na uwadze, iż jest koniec XIX wieku, a życiem rządzą konwenanse, a do tego surowa obyczajowość dan... {} Recenzja książki Dziewczę ze Słonecznego Wzgórza

@Asamitt@Asamitt {}× 3

Moja opinia o książce

Opinie

@bea-ta
2019-11-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane przeczytane 2015

„Dziewczę ze Słonecznego Wzgórza” to opowiadanie, które przyszłemu norweskiemu nobliście i autorowi słów norweskiego hymnu narodowego przyniosło sławę. To opowieść o trudnej miłości porywczego chłopaka i bardzo poukładanej dziewczyny, jedynej córki bardzo religijnych rodziców (właścicieli farmy znajdującej się na wyidealizowanym przez innych bohaterów Solbakken, czyli „Słonecznym Wzgórzu”). Tłem tej historii jest piękna norweska przyroda i obyczajowość norweskiej wsi połowy XIX wieku. Nie brak tu rodzinnych wspomnień, snów, przywidzeń.

Czuć w tym opowiadaniu poetę. I duch romantyzmu. Czyta się je, niczym wolno snującą się baśń, przepełnioną poezją i romantyzmem. Tylko kilka fragmentów (scena okrutnego bicia konia, bójki głównego bohatera z wiejskim zabijaką oraz bicie, jako metoda wychowawcza), zakłóca sielskość odbioru. Zastanawiam się, jak odbierali te sceny dawniejsi czytelnicy, na ile ten odbiór zmienił się wraz ze zmianą naszej mentalności (wrażliwości) w kwestii stosowania przemocy wobec ludzi i zwierząt?

{}× 2 | link |
@Remma
2021-06-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane nobliści
@edytre
2020-12-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Literatura dla dzieci i młodzieży
@oliwa
2019-11-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Nobliści
@Beata_
2019-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Posiadam Papierowe
@Asamitt
2019-11-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Literatura piękna / Klasyka Skandynawskie/Nordyckie tereny
@Da-Nutka
2009-11-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziewczę ze Słonecznego Wzgórza. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl