Maskarada wokół śmierci. Nazistowski świat na Węgrzech

Tivador Soros
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Maskarada wokół śmierci. Nazistowski świat na Węgrzech
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Poruszające świadectwo, w którym okrucieństwo wojny zderza się z miłością.

Dla Węgier, a szczególnie dla węgierskich Żydów, ostatni rok II wojny światowej był najtrudniejszy. Żydzi na Węgrzech od lat cierpieli z powodu różnych form dyskryminacji, ale od tego momentu rozpoczęła się ich masowa eksterminacja. Tivadar Soros, ojciec znanego wszystkim biznesmena i społecznika George’a Sorosa, opowiada o losach swojej rodziny podczas tego ostatniego roku wojny. Pogodne usposobienie, doświadczenia żołnierskie z I wojny światowej i wrodzony spryt sprawiły, że Tivadar i cała jego najbliższa rodzina – w tym 14-letni wówczas George – przeżyli. W tej spisanej w esperanto opowieści pasja życia miesza się z bliskością śmierci, codzienność z duchowością, a chęć niesienia pomocy z wszechobecnym okrucieństwem. To wyjątkowe świadectwo nieludzkich czasów, w których miłość i poświęcenie wybrzmiewa głośniej niż kiedykolwiek.

Fragment z przedmowy George’a Sorosa:
Niemcy okupowali Węgry od 19 marca 1944 roku. Wyzwolili nas Sowieci 12 stycznia 1945. W czasie tych dziesięciu miesięcy żyliśmy w poczuciu śmiertelnego niebezpieczeństwa. Więcej niż połowa Żydów żyjących na Węgrzech i jedna trzecia mieszkających w Budapeszcie w tym czasie zginęła. Ja i moja rodzina przeżyliśmy. Ponadto mój ojciec pomógł innym ludziom. Był dobrym człowiekiem. Nigdy nie widziałem go bardziej pracującego niż wtedy. (…) Mówienie tego jest niegodziwością, ale te dziesięć miesięcy było najszczęśliwszymi w moim życiu. Miałem czternaście lat. Byliśmy zagrożeni, ale wydawało się, że mój ojciec panuje nad sytuacją. Byłem świadomy niebezpieczeństwa, ojciec wiele mi tłumaczył – lecz nie wierzyłem, że można mnie zranić. Polowały na nas złe siły, ale my byliśmy po stronie aniołów, bo przecież niesprawiedliwie nas męczono.

Książka w tłumaczeniu Emilii Ewy Siurawskiej.
Data wydania: 2021-03-10
ISBN: 978-83-8219-047-2, 9788382190472
Wydawnictwo: Novae Res
Stron: 352
dodana przez: NovaeRes

Autor

Tivador Soros Tivador Soros
Urodzony 7 kwietnia 1893 roku na Węgrzech (Baktalórántháza)
Teodoro Ŝvarc (właściwie Tivadar Schwartz, później Tivadar Soros) – węgierski pisarz pochodzenia żydowskiego (piszący w esperanto), lekarz i prawnik. Ojciec George'a Sorosa i Paula Sorosa. Autor dwóch autobiograficznych powieści – Modernaj Robinz...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Prawda Sorosa wokół maskarady na Węgrzech

14.12.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Jeśli choć jedno kłamstwo zostanie ukryte w życiu śmierć czyni je ostatecznym”. Albert Camus Znana anegdota głosi, że pod naciskiem III Rzeszy wszyscy jej sojusznicy wypowiadali wojnę Stanom Zjednoczonym. Do następującego dialogu doszło między ambasadorem Węgier a urzędnikiem Departamentu Stanu: -Czy mógłby Wasza Ekscelencja ... {} Recenzja książki Maskarada wokół śmierci. Nazistowski świat na Węgrzech

Moja opinia o książce

Opinie

@zetbasia27
2021-04-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane


Przyznaję, że niewiele wiedziałam o okupacji niemieckiej na Węgrzech. Trwała 10 miesięcy, od marca 1944 do stycznia 1945, ale dała się we znaki szczególnie ludności pochodzenia żydowskiego. Żydów pozbawiono wszelkich praw obywatelskich, rozstrzeliwano, wywożono do obozów. Autor jest Żydem, ma żonę i dwóch synów a za sobą doświadczenia z pierwszej wojny światowej, obozu jenieckiego na Syberii z którego udało mu się zbiec i po kilku miesiącach tułaczki wrócić do ojczyzny. Jest adwokatem i zarządza nieruchomościami. Kocha życie i dba o swoją rodzinę. Gdy wkraczają Niemcy Tivadar Soros zdaje sobie sprawę, że najważniejsze to przeżyć wojnę. Obmyśla plan, że będzie to możliwe tylko jeśli zmienią tożsamość, znajdą wiarygodne dokumenty, że są chrześcijanami i każde z nich zamieszka pod innym adresem. Tak zrobili, spotykali się tylko na chwilę w parku, na basenie lub w kawiarni. Autor pomógł wielu Żydom organizując dla nich dokumenty, pożyczając pieniądze czy wyszukując bezpieczne lokum. I przez cały czas z optymizmem patrzył w przyszłość. Czerpał radość z drobiazgów: wyjścia na basen, zdobytego radia, spotkania z synami i żoną.
To książka o strasznych czasach, ale uczy, że warto z nadzieją patrzeć w przyszłość. Pozytywna lektura, warta przeczytania.

{}× 2 | link |
@aniabruchal89
2020-12-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Maskarada wokół śmierci. Nazistowski świat na Węgrzech. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe