Mąż krwawy

Kazimierz Gliński
Mąż krwawy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Podtytuł: Powieść historyczna z czasów Kazimierza Wielkiego.
"Ciężko to było w czasy one przedzierać się przez bory i lasy wielkopolskiej ziemicy naszej. Gdzie jeno okiem sięgnąłeś, widziałeś tylko drzew grube słupce, okryte baldakimem zieleni a wyziewami oparów błotnych podszyte, wolne zaś przestrzenie zalewały jeziorzyska bezdenne; rzeki i rzeczki, strumienie i bystre potoki wiązały się z sobą wiecznie ruchomemi ramionami wód żywych i zataczały pląs kolisty, że jeździec przygodny, brodów i przepraw nieświadomy, zabłąkałby się snadnie w tych ostępach dzikich, nie wiedząc sam, jakby to,sobie z temi trudnościami poradził. Dobrze jeszcze, gdy zabłąkał się wśród sieci rzek i ruczajów; gdy jasnem jeziorem zawaliła się droga przed nim: niejedną pławicę albo łódź mógłby dopatrzeć i huknąć na spotkanego rybaka, niewody abo potrestnice zastawiającego — wtedy za »Bóg zapłać!« przebierał się na brzeg drugi, rozpytując się o gościniec zmylony. Nieraz i koń rycerski nie zawahał się w toń przezroczą skoczyć i zetrzeć się z falami rozbujanemi; unosiły go nurty bystre, biała zalewała wełna; ale niebezpiecznościom tym poradził i fale gniewne, i nurty rozdąsane precz za sobą zostawił. Gorzej było, gdy się zabłąkał w krainę błot i trzęsawisk..."
Data wydania: 1914
Wydawnictwo: Gebethner i Wolff
Stron: 312
dodana przez: 8dzientygodnia

Autor

Kazimierz Gliński Kazimierz Gliński
Urodzony 13 czerwca 1850 roku w Polsce (Wasylówka, Ukraina)
Polski poeta, dramaturg i powieściopisarz. Pochodził ze zubożałej rodziny ziemiańskiej. Był synem Ludwika Glińskiego oraz ojcem Mieczysława Glińskiego. Szkołę średnią ukończył w Berdyczowie. W 1868 wstąpił na wydział historyczno-filologiczny uniwers...

Pozostałe książki:

Tatry w poezji i sztuce polskiej Ave! Bajki Bajki Niekrasickiego Ballady i powieści
Wszystkie książki Kazimierz Gliński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Mąż krwawy nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Mąż krwawy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl