Medicus z Saragossy

Noah Gordon
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Medicus z Saragossy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Hiszpania w czasach Inkwizycji. Dzieje człowieka, który uszedłszy z pogromu, w przebraniu szuka swego miejsca w świecie. W roku 1492 Izabela Kastylijska i Ferdynand Aragoński, władcy Hiszpanii, wydają edykt nakazujący wszystkim Żydom opuszczenie królestwa. Na kilka dni przed ostatecznym terminem wyjazdu lud podburzany przez inkwizytorów dokonuje w wielu miastach samosądu na wypędzonych. Ofiarami pogromów są zarówno Żydzi, jak i konwertyci, młodzi i starzy, kobiety, mężczyźni, dzieci. Z rodziny Chilkiasza, słynnego toledańskiego złotnika, ocaleje tylko jego średni syn, Jonasz. Zmuszony do ucieczki z Toledo, odtąd w przebraniu będzie krążył po kraju, aż trafi do Saragossy, gdzie odkryje swe życiowe powołanie...
Tytuł oryginalny: The Last Jew
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-245-8021-7, 9788324580217
Wydawnictwo: Książnica
Stron: 400
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Noah Gordon Noah Gordon Zanim w 1965 roku napisał swą pierwszą powieść pt. Rabin, która przez 26 tygodni utrzymywała się na prestiżowej liście bestsellerów New York Timesa , pracował jako dziennikarz i wydawca czasopism. Zajmował się głównie tematyką medyczną, przez wiele l...

Pozostałe książki:

Medicus Szaman Medicus z Saragossy Lekarze Spadkobierczyni Medicusa Rabin Diament Jerozolimski
Wszystkie książki Noah Gordon

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Medicus z Saragossy? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2020-02-19
9 /10
Przeczytane Audiobooki Powieści historyczne

 
Audiobook czytał pan Leszek Teleszyński. To bardzo dobry lektor. Sama książka jest świetna, w ogóle mi się nie nudziło słuchanie o przygodach Jonasza z Toledo. Czytałam już trylogię Gordona i wówczas najbardziej spodobała mi się część pierwsza. Teraz na równi z nią, a może i bardziej zachwyciłam się 'Medicusem z Saragossy'. Słuchało się tego tak jak kiedyś 'Egipcjana Sinue'. To znakomita powieść przygodowa, która ma mądre przesłanie i mówi coś więcej o historii, o religiach i o naturze ludzkiej. To opowieść o prześladowaniach jednej religii przez drugą w imię władzy, pieniędzy, ale i ogólniejsze przesłanie o tym, że władza zawsze deprawuje, że prawda i szlachetność tkwią w prostocie. W sumie nie ma tu ksenofobii i wybielania jednej narodowości nad drugą. Bohater powieści Jonasz wędruje po Hiszpanii i spotyka różnych ludzi, w tym Żydów, ale w tam spotyka w złych, i dobrych. Mechanizmy ludzkiej chciwości i małości są wszędzie takie same. I to co można wywnioskować z książki to to, że tam, gdzie jest władza, pieniądze i seks, to trudno jest o prawdę i szlachetność. Jeśli chce się zachować jako taki kręgosłup moralny, to lepiej jest pozostać w cieniu. Taki jest morał tej powieści. Zakończenie to pokazuje bardzo dobitnie. A poza tym, jest to w sumie optymistyczna powieść o tym, że nawet z najgorszych chwil w życiu można się podnieść, że życie to wędrówka, że raz jest gorzej, a raz lepiej. 

× 17 | link |
@eR_
2019-12-19
7 /10
Przeczytane Współpraca

Noah Gordon to amerykański pisarz żydowskiego pochodzenia.
Jego najbardziej znanymi powieściami są te z cyklu Medicus.
Mam przed sobą jeden z tomów tegoż ciągu Medicus z Saragossy.

Jak i poprzednie części skupia on się na prześladowaniach Żydów, ale jest to zaledwie tło.
Autor uczynił głównym bohaterem chłopca, który po utracie wszystkiego co posiadał musi zmagać się z przeciwnościami losu.
Akcja powieści rozgrywa się u schyłku XV wieku w Hiszpanii, kiedy to kościół katolicki osiągnął najpotężniejsze wpływy w historii.
Wracając do naszego bohatera,musi on nie tylko wyjaśnić kto zamordował jego brata, ale i tajemnicę zaginięcia relikwii, którą okazuje się kość babki Jezusa.
Chłopak musi ukrywać swoje pochodzenie, wiarę a równocześnie usilnie stara się wyjaśnić wszystkie tajemnice które spadły na jego barki.

Akcja powieści jest wciągająca i nawet na chwilę nie poczułem się znudzony.
Jeśli ktoś lubi powieści w rodzaju Filarów Ziemi Kena Folleta,nie powinien czuć się zawiedziony.
Może nie jest to pozycja tej miary co Filary.. ale nie każdy jest Folletem.
Polecam wszystkim miłośnikom historii,przygód i intryg.
Grupie Wydawniczej Publicat dziękuję za udostępnienie mi tej pozycji.

× 4 | link |
@basiaa
@basiaa
2012-02-20
10 /10
Przeczytane

Piękna , wspaniała powieść historyczna , którą czyta się się jednym tchem !!! .Akcja tej niezwykłej powieści toczy się w czasach panowania inkwizycji ,a rozpoczyna się gdy królowa Hiszpanii Izabella Kastylijska i jej mąż Ferdynand Aragoński w 1492 r. wydali edykt nakazujący Żydom opuszczenie Hiszpanii. Autor w bardzo ciekawy sposób ukazuje losy żydowskiego chłopca , później mężczyzny ,który uciekając przed inkwizycją szuka swego miejsca. To jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam w swoim życiu. Na pewno jeszcze raz za jakiś czas do niej wrócę. Gorąco polecam !!!

× 4 | link |
@Remma
2021-05-02
9 /10
Przeczytane powieści historyczne cykl
@jatymyoni
2020-08-13
7 /10
Przeczytane L. amerykańska
@Sargento_Garcia
2020-03-24
7 /10
Przeczytane powieść historyczna przygodowa
@MgorzataM
2019-11-18
7 /10
Przeczytane Y: 2015 i wcześniejsze eony A: Posiadam
@witwona
2017-05-19
8 /10
Przeczytane Książki dźwiękowe
JA
@JankoMuzykant
2014-10-04
8 /10
Przeczytane
NO
@nolis1
2011-08-01
10 /10
Przeczytane
@Kamik
2008-08-13
10 /10
Przeczytane
@CzytAsia
@CzytAsia
2010-07-12
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Medicus z Saragossy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl