Metamorfozy

Publiusz Owidiusz "Owidiusz" Nazo
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Metamorfozy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Najważniejsze dzieło tego artysty, ze względu na z jednej strony oryginalność koncepcji tematycznej i struktury artystycznej, a z drugiej - ogólny poziom literacki dzieła. Jakkolwiek Owidiusz zawdzięcza sławę wszystkim swym utworom, to jednak Metamorfozy zajmują w jego twórczości miejsce szczególne, stanowiąc zarazem zjawisko wyjątkowe w literaturze rzymskiej i europejskiej. Jako dzieło sztuki poetyckiej dowodzą absolutnej biegłości narracyjnej autora, jego niewyczerpanej inwencji, bogactwa fantazji, doskonałości języka i wersyfikacji. Ale utwór o przemianach to nie tylko pełna niezwykłego czaru i wewnętrznej harmonii kolekcja pięknych historii, złączonych w kunsztowną, rozbudowaną całość, ale też utwór, który, nic nie tracąc ze swojej poetyckości i baśniowości, wnika głęboko w nieprzebrane bogactwo ludzkiej psyche, odkrywa tajemniczy świat emocji i przeżyć człowieka, ukazując historyczne, filozoficzne i moralne aspekty jego egzystencji Poemat powstał w przybliżeniu w latach 2-8 n.e., w roku wygnania Owidiusz pozostawił to dzieło bez ostatecznego szlifu. W czterowierszowym prooemium czyli wstępie poeta starał się możliwie jak najzwięźlej określić zarówno cel swojego poematu, jak i jego główne założenia strukturalne: utwór ten miał być chronologicznym przedstawieniem dokonujących się w świecie przemian, których sprawcami są bogowie. Natomiast podstawą struktury poematu miała być jego ciągłość (carmen perpetuum). Swoistość czy też oryginalność struktury Metamorfoz na tle całej epiki starożytnej, nie wyłączając Kallimacha, wyraża się z jednej strony w częściowym odejściu od wzorów homeryckich, z drugiej - w częściowym tylko przyjęciu wzorów poezji epickiej Kallimacha. (wikipedia.pl)  
Data wydania: 1995
ISBN: 83-04-04222-3, 8304042223
Wydawnictwo: Ossolineum
Seria: Biblioteka Narodowa: Seria II
Stron: 448
dodana przez: mrbiggles
Mamy 7 innych wydań tej książki

Autor

Publiusz Owidiusz "Owidiusz" Nazo Publiusz Owidiusz "Owidiusz" Nazo Owidiusz, Publius Ovidius Naso, ur. 20 III 43 r. p.n.e., Sulmo (ob. Sulmona), zm. 17 lub 18 r. n.e., Tomis (ob. Konstanca, Rumunia), jeden z największych poetów rzymskich. „Dążymy zawsze do tego, co zakazane, i pragniemy tego, czego nam odmówiono” ...

Pozostałe książki:

Heroidy Sztuka kochania Fasti Kalendarz poetycki Przemiany Metamorfozy. T. 1
Wszystkie książki Publiusz Owidiusz "Owidiusz" Nazo

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Bogowie są ludźmi, a ludzie bogami

30.07.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

 Owidiusz jest, po Homerze, najważniejszym źródłem mitologii klasycznej. Metamorfozy, które napisał w ciągu sześciu lat poprzedzających wygnanie z Rzymu w 8 r. n.e., są głównym źródłem ponad dwustu klasycznych legend, które przetrwały do XXI wieku. Wiele najbardziej znanych klasycznych mitów, w tym opowieści o Apollu, Dafne, Pyram i Tysbe, poch... {} Recenzja książki Przemiany

@Christina@Christina {}× 10

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2021-05-08
Przeczytane 100 NKK Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach Mam w domu 📚 100 The Guardian

"Skończyłem dzieło. Nie strawi go ogień, burza, żelazo, nie pochłonie czas niszczący. Nadejdzie dzień, co tylko nad ciałem ma władzę, i kres położy niepewnemu życiu. Lecz lepszą, trwalszą cząstką wzniosę się nad gwiazdy. [...]"

I miał rację, Owidiusz, miał rację.

Metamorfozy to motyw bardzo popularnym w epoce hellenistycznej. Rzymianie oczywiście chętnie go zaadaptowali. "Przemiany" to gawędy, baśnie, w których wykorzystano właśnie ten motyw. Książkę czyta się z wielką przyjemnością. Miałam w domu wydanie Naszej Księgarni z 1969 roku, które zawiera tylko wybór, ale chętnie kiedyś sięgnę po bardziej obszerne wydanie.

{}× 15 | link |
@Christina
2021-07-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Literatura Zmysłowa
@Beata_
2019-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Papierowe Posiadam
@bluedress
2013-06-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@TiTiUu
2012-02-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Metamorfozy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl