Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem

Oliver Sacks
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 29 ocen kanapowiczów
Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 29 ocen kanapowiczów

Opis

Książka Olivera Sacksa, angielskiego neurologa i psychiatry, z pozoru tylko podejmuje wąsko rozumianą tematykę medyczną związaną z neuropsychologią czy też z neurologią. Neuropsychologia, tak jak kiedyś psychoanaliza, jest pasjonującą dyscypliną naukową nie tylko dlatego, że poszerza naszą wiedzę o psychice człowieka, ale również dlatego - a może przede wszystkim - że studiowanie tych zagadnień nieodmiennie prowadzi czytelnika do postawienia sobie zasadniczych pytań egzystencjalnych. Głębokie, proste i literacko znakomite analizy osób chorych, z którymi spotkał się w swojej praktyce 0liver Sacks, nie tylko przybliżają nam ich psychicznie jako ludzi. Skłaniają także do refleksji nad sobą. Każdy ma przecież jakieś braki, każda psychika jest w jakimś stopniu niekompletna, z czymś nie możemy sobie poradzić, czegoś nie potrafimy zrozumieć, a to, co uzyskujemy jako ostateczny wynik prób uzgodnienia siebie ze sobą, nie zawsze zdaje egzamin.

"Tematem tej dziwnej, ale wspaniałej książki jest analiza tego, co się dzieje, kiedy następują jakieś zmiany w mózgu, o których większość z nas nawet nie ma pojęcia... Doktor Sacks pokazuje, jakie lęki drzemią ukryte w naszych umysłach i jak niewiele potrzeba, by się ujawniły."

"Sunday Times"
Tytuł oryginalny: The man who mistook his wife for a hat
Data wydania: 2021
ISBN: 978-83-8202-278-0, 9788382022780
Rodzaj: audiobook
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Kategorie: Psychologia, Neurologia
Czas trwania: 509 minut
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Oliver Sacks Oliver Sacks
Urodzony 9 lipca 1933 roku w Wielkiej Brytanii ( Cricklewood, Londyn)
Oliver Wolf Sacks – angielski lekarz żydowskiego pochodzenia, neurolog, od 1960 mieszkał w Stanach Zjednoczonych; autor wielu książek popularnonaukowych, profesor neurologii na Uniwersytecie Columbia. Był krewnym Roberta Aumanna i Abby Ebana. W w...

Pozostałe książki:

Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem Muzykofilia Antropolog na Marsie Halucynacje Oko umysłu Przebudzenia Rzeka świadomości Stanąć na nogi Wszystko na swoim miejscu Zobaczyć głos : podróż do świata ciszy Everything in its Place Migrena Richness of Life The Essential Stephen Jay Gould Stale w ruchu Wyspa daltonistów i wyspa sagowców
Wszystkie książki Oliver Sacks

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Lekarz idealny

28.10.2020

Oliver Wolf Sacks (1933 – 2015) był to lekarz neurolog. Napisał wiele książek o charakterze naukowym i popularnonaukowym, ale chyba najbardziej znana to "Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem" (1985). Tytuł ten kojarzyłam chyba od momentu, kiedy zaczęłam czytać dorosłe książki, chociaż, muszę się przyznać, długo nie miałam pojęcia o czy... Recenzja książki Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem

Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kalepuszem

17.09.2021

Autor książki, który jest lekarzem, opisuje różnego rodzaju sytuacje, w których znaleźli się jego pacjenci i którzy próbują sobie jakoś poradzić z problemami wynikającymi z pojawienia się chorób w ich dotychczas dość uporządkowanym i stabilnym życiu. Nie jest to dla nich łatwe, gdyż muszą radzić sobie w całkiem nowych, budzących strach i nieznanyc... Recenzja książki Mężczyzna który pomylił swoją żonę z kapeluszem

@z.ksiazka.po.szynach@z.ksiazka.po.szynach × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2023-10-23
8 /10
Przeczytane Popularnonaukowe

Jest opowieść, a właściwie opowieści o rozmaitych przypadkach fenomenach, ludzkiego umysłu, wywołanych chorobami. Autor opowiada o tym z empatią i pasją lekarza. To ciekawa książka. Konkretnie o guzach mózgu też było, ale czytałam już książki, które rozwijały ten akurat temat bardziej. Tutaj jest raczej opowieść o fenomenalnych możliwościach kompensacyjnych ludzkiego mózgu.

× 13 | link |
@andrzej.rzegomski
@andrzej.rzegomski
2023-10-18
9 /10

Fascynująca i inspirująca książka napisana przez renomowanego neurologa i pisarza Olivera Sacksa. To nie tylko zbiór przypadków klinicznych, ale także opowieść o ludzkim umyśle, zdolnościach adaptacyjnych i siłach ludzkiej wytrzymałości.

W tej książce Sacks dzieli się swoimi doświadczeniami z opieki nad pacjentami cierpiącymi na różne zaburzenia neurologiczne. Opisuje przypadki, w których umysł ludzki boryka się z niesamowitymi wyzwaniami, takimi jak utrata pamięci, niezrozumiane halucynacje czy dziwaczne przypadki agnozji, w których pacjenci mają trudności z rozpoznawaniem codziennych przedmiotów, takich jak kapelusze.

To, co wyróżnia tę książkę, to nie tylko fascynujące przypadki kliniczne, ale także empatyczne podejście autora do swoich pacjentów. Sacks nie traktuje ich jako jedynie obiekty badań, ale stara się zrozumieć ich ludzkie doświadczenia i perspektywy. Jego opowieści są pełne szacunku i troski o pacjentów.

"Mężczyzna, który pomylił żonę z kapeluszem" to także medytacja nad naturą umysłu i pytaniem o to, co oznacza być ludzkim. Sacks pokazuje, że mimo trudności i ograniczeń ludzki umysł ma zdumiewające zdolności adaptacyjne i jest w stanie radzić sobie nawet w najbardziej niezwykłych okolicznościach.

Książka jest napisana z pasją i zrozumieniem, a styl pisania Sacksa jest zarówno naukowy, jak i przystępny dla każdego czytelnika. To nie tylko inspirująca lektura dla tych, którzy interesują się neurologią i psychologią, ale ta...

× 2 | Komentarze (1) | link |
EK
@EwaK.
2023-12-28
7 /10
Przeczytane

Zaburzenia neurologiczne. Mniejsze, większe i te całkiem ogromne. Znane i takie, o których nie słyszeliśmy. Temat trudny, ale książka łatwa do przeczytania, wzruszająca i bardzo ciekawa. Bo napisana potocznym językiem, bez nadmiaru naukowych określeń i zwrotów, o konkretnych ludziach i ich przypadłościach. To zbiór ich historii.
Wiele z nich miałoby w sobie coś z pokazywanych w dawnych cyrkach dziwadeł, jak kobieta z brodą, czy człowiek o dwóch głowach, ale na szczęście autor tego uniknął, pisząc o swoich pacjentach z sympatią i empatią, nie jak o dziwakach, ale o prawdziwych ludziach, którym przytrafił się dziwny los.
I wprawdzie koncentruje się na diagnozowaniu i leczeniu różnych przypadłości, ale równie ważne dla niego jest odkrywanie jak jego neurologiczni pacjenci mogą się rozwijać i cieszyć życiem. Ci z afazją, agnozją, urojeniami, cierpiący na muzyczną epilepsję, bóle fantomowe, czy zespół Tourette'a. Kobieta, której ręce nie działają, starsza pani żyjąca w powodzi dźwięków, mężczyzna, który chodzi krzywo jak wieża w Pizie, czy myli swoją żonę z kapeluszem.
Niektóre przypadki zabawne, inne rozdzierają serce, ale wszystkie wzbudzają niedowierzanie, że coś takiego może się zdarzyć. No może, może, mózg to potężna i nieprzewidywalna maszyneria!

× 2 | Komentarze (1) | link |
@Malpa
@Malpa
2019-11-21
10 /10

Jeśli myślisz że wiesz czym jest autyzm albo zespół Touretta to ta książka jest dla Ciebie. Niesamowita wyprawa w głąb ludzkiego umysłu na którą zabiera nas w swojej książce doktor Sacks uświadamia jak mało wiemy o samych sobie. Przypadki przez Sacksa opisywane są czasami szokujące, zresztą wskazuje na to tytuł tej pracy. Bo to nie żart, pewien mężczyzna naprawdę mylił żonę z kapeluszem.
Trzeba czytać takie historie. Historie pisane przez ludzi z pasją.

× 2 | link |
@Meszuge
2020-07-22
6 /10
Przeczytane

„Książkę tę czyta się jak fascynujący tekst popularno-naukowy, a w istocie jest to tekst naukowy…” – stwierdził we wstępie Kazimierz Obuchowski, specjalizujący się w psychologii klinicznej i psychologii osobowości. Śmiem wątpić. Z czysto naukową, czyli nie popularną, książką na temat neuropsychologii, a tego przede wszystkim ona dotyczy, najprawdopodobniej nie dałbym sobie rady. Ale… mniejsza z tym. Dało się czytać, nawet bez wielkiego wysiłku i kopania w specjalistycznych słownikach.

„Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem” to opis… wydawałoby się, że wręcz nieprawdopodobnych, ale jednak jak najbardziej realnych i konkretnych przypadków pacjentów Olivera Sacksa, brytyjskiego neurologa i psychiatry, z którymi zetknął się on w swojej wieloletniej praktyce. W sumie dwudziestu czterech pacjentów, jeśli dobrze policzyłem.

Analiza opisanych w książce przypadków medycznych podzielona została na cztery części: straty, nadmiary, uniesienia i powroty, świat prostych umysłów. W żadnym przypadku pacjentami Sacksa nie są/byli ludzie „głupi” – w powszechnym rozumieniu tego słowa, często wręcz przeciwnie: bystrzy, inteligentni, oczytani, obdarzeni wyjątkowymi talentami; tytułowy mężczyzna, który pomylił żonę z kapeluszem (traktować to należy jak najbardziej dosłownie) był znakomitym muzykiem, na przykład.

Oczywiście, lektura w istotny sposób poszerzyła moją wiedzę dotyczącą neurologii, psychologii, psychiatrii, ale pytania, wątpliwości, przemyśleni...

× 1 | Komentarze (1) | link |
@zooba
@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane Popularnonaukowe

"Mężczyznę, który pomylił swoją żonę z kapeluszem" miałam na liście do przeczytania już długo, ale tytuł mnie odrzucał. No przecież jak można to zrobić??? W rzeczywistości, książka jest zbiorem przypadków chorób neurologicznych zmieniających osobowość połączona z próbą odpowiedzenia na pytanie o istotę bycia człowiekiem. Jeśli odebrana jest nam umiejętność rozpoznawania ludzi, przedmiotów, pojęć, jeśli tracimy pamięć krótkotrwałą i ciągle nie wiemy kim jesteśmy, na ile jesteśmy sobą? Gdzie jest dom duszy, gdzie ona sama jest?
Niektóre historie z książki są bardzo przejmujące, niektóre przerażające, zwłaszcza polecam część zatytułowaną "Straty". Większość książki napisana jest przystępnie, nie mam żadnej wiedzy o neurologii i psychiatrii, a przeczytałam ją bez problemu. Zdecydowanie polecam.

| link |
@miss_whatever
@miss_whatever
2008-12-08
Przeczytane

Dla psychologów, neurologów - profesjonalnych i amatorów - świetnie napisana książka popularnonaukowa. Fakt, że opisane przypadki są prawdziwe jeszcze bardziej porusza i zadziwia. Aż chciałoby się westchnąć jaką to niesamowitą rzeczą jest ludzki umysł... ;)

| link |
@Vemona
2019-11-18
9 /10
Przeczytane 2014 Prehistoria Pożyczone od kogoś / wypożyczone Psychologia/ socjologia

Absolutnie genialne, opisy przypadków, diagnozy, wyjaśnienia... Uzmysławia, jak wyglądają niedostatki i nadmiary mózgowe, wciągające, nie mogłam się oderwać.

| link |
@saya
@saya
2010-08-30
Przeczytane

absolutnie fantastyczna zbeletryzowana wersja neuroanatomii

| link |
MA
@MarieMinn
2010-07-11
Przeczytane

Świetna książka!

| link |
@nemo
2022-12-15
10 /10
Przeczytane
@z.ksiazka.po.szynach
@z.ksiazka.po.szynach
2021-09-17
8 /10
Przeczytane
EF
@effyy92
2021-04-28
8 /10
Przeczytane Psychologia i inne
@asiaczytasia
2020-10-28
8 /10
Przeczytane
@jatymyoni
2020-10-14
9 /10
Przeczytane Psychologia L. amerykańska Bardzo dobra książka
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl