Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem

Oliver Sacks
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 25 ocen kanapowiczów
Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 25 ocen kanapowiczów

Opis

Książka Olivera Sacksa, angielskiego neurologa i psychiatry, z pozoru tylko podejmuje wąsko rozumianą tematykę medyczną związaną z neuropsychologią czy też z neurologią. Neuropsychologia, tak jak kiedyś psychoanaliza, jest pasjonującą dyscypliną naukową nie tylko dlatego, że poszerza naszą wiedzę o psychice człowieka, ale również dlatego - a może przede wszystkim - że studiowanie tych zagadnień nieodmiennie prowadzi czytelnika do postawienia sobie zasadniczych pytań egzystencjalnych. Głębokie, proste i literacko znakomite analizy osób chorych, z którymi spotkał się w swojej praktyce 0liver Sacks, nie tylko przybliżają nam ich psychicznie jako ludzi. Skłaniają także do refleksji nad sobą. Każdy ma przecież jakieś braki, każda psychika jest w jakimś stopniu niekompletna, z czymś nie możemy sobie poradzić, czegoś nie potrafimy zrozumieć, a to, co uzyskujemy jako ostateczny wynik prób uzgodnienia siebie ze sobą, nie zawsze zdaje egzamin.

"Tematem tej dziwnej, ale wspaniałej książki jest analiza tego, co się dzieje, kiedy następują jakieś zmiany w mózgu, o których większość z nas nawet nie ma pojęcia... Doktor Sacks pokazuje, jakie lęki drzemią ukryte w naszych umysłach i jak niewiele potrzeba, by się ujawniły."
"Sunday Times"
Tytuł oryginalny: The man who mistook his wife for a hat
Data wydania: 2022-04-05
ISBN: 978-83-8202-575-0, 9788382025750
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Kategorie: Psychologia, Neurologia
Stron: 312
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Oliver Sacks Oliver Sacks
Urodzony 9 lipca 1933 roku w Wielkiej Brytanii ( Cricklewood, Londyn)
Oliver Wolf Sacks – angielski lekarz żydowskiego pochodzenia, neurolog, od 1960 mieszkał w Stanach Zjednoczonych; autor wielu książek popularnonaukowych, profesor neurologii na Uniwersytecie Columbia. Był krewnym Roberta Aumanna i Abby Ebana. W w...

Pozostałe książki:

Przebudzenia Antropolog na Marsie. Nowe wydanie Halucynacje Muzykofilia
Wszystkie książki Oliver Sacks

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Lekarz idealny

28.10.2020

Oliver Wolf Sacks (1933 – 2015) był to lekarz neurolog. Napisał wiele książek o charakterze naukowym i popularnonaukowym, ale chyba najbardziej znana to "Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem" (1985). Tytuł ten kojarzyłam chyba od momentu, kiedy zaczęłam czytać dorosłe książki, chociaż, muszę się przyznać, długo nie miałam pojęcia o czy... Recenzja książki Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem

Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kalepuszem

17.09.2021

Autor książki, który jest lekarzem, opisuje różnego rodzaju sytuacje, w których znaleźli się jego pacjenci i którzy próbują sobie jakoś poradzić z problemami wynikającymi z pojawienia się chorób w ich dotychczas dość uporządkowanym i stabilnym życiu. Nie jest to dla nich łatwe, gdyż muszą radzić sobie w całkiem nowych, budzących strach i nieznanyc... Recenzja książki Mężczyzna który pomylił swoją żonę z kapeluszem

Moja opinia o książce

Opinie

@Malpa
2019-11-21
10 /10

Jeśli myślisz że wiesz czym jest autyzm albo zespół Touretta to ta książka jest dla Ciebie. Niesamowita wyprawa w głąb ludzkiego umysłu na którą zabiera nas w swojej książce doktor Sacks uświadamia jak mało wiemy o samych sobie. Przypadki przez Sacksa opisywane są czasami szokujące, zresztą wskazuje na to tytuł tej pracy. Bo to nie żart, pewien mężczyzna naprawdę mylił żonę z kapeluszem.
Trzeba czytać takie historie. Historie pisane przez ludzi z pasją.

× 2 | link |
@Meszuge
2020-07-22
6 /10

„Książkę tę czyta się jak fascynujący tekst popularno-naukowy, a w istocie jest to tekst naukowy…” – stwierdził we wstępie Kazimierz Obuchowski, specjalizujący się w psychologii klinicznej i psychologii osobowości. Śmiem wątpić. Z czysto naukową, czyli nie popularną, książką na temat neuropsychologii, a tego przede wszystkim ona dotyczy, najprawdopodobniej nie dałbym sobie rady. Ale… mniejsza z tym. Dało się czytać, nawet bez wielkiego wysiłku i kopania w specjalistycznych słownikach.

„Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem” to opis… wydawałoby się, że wręcz nieprawdopodobnych, ale jednak jak najbardziej realnych i konkretnych przypadków pacjentów Olivera Sacksa, brytyjskiego neurologa i psychiatry, z którymi zetknął się on w swojej wieloletniej praktyce. W sumie dwudziestu czterech pacjentów, jeśli dobrze policzyłem.

Analiza opisanych w książce przypadków medycznych podzielona została na cztery części: straty, nadmiary, uniesienia i powroty, świat prostych umysłów. W żadnym przypadku pacjentami Sacksa nie są/byli ludzie „głupi” – w powszechnym rozumieniu tego słowa, często wręcz przeciwnie: bystrzy, inteligentni, oczytani, obdarzeni wyjątkowymi talentami; tytułowy mężczyzna, który pomylił żonę z kapeluszem (traktować to należy jak najbardziej dosłownie) był znakomitym muzykiem, na przykład.

Oczywiście, lektura w istotny sposób poszerzyła moją wiedzę dotyczącą neurologii, psychologii, psychiatrii, ale pytania, wątpliwości, przemyśleni...

× 1 | Komentarze (1) | link |
@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane Popularnonaukowe

"Mężczyznę, który pomylił swoją żonę z kapeluszem" miałam na liście do przeczytania już długo, ale tytuł mnie odrzucał. No przecież jak można to zrobić??? W rzeczywistości, książka jest zbiorem przypadków chorób neurologicznych zmieniających osobowość połączona z próbą odpowiedzenia na pytanie o istotę bycia człowiekiem. Jeśli odebrana jest nam umiejętność rozpoznawania ludzi, przedmiotów, pojęć, jeśli tracimy pamięć krótkotrwałą i ciągle nie wiemy kim jesteśmy, na ile jesteśmy sobą? Gdzie jest dom duszy, gdzie ona sama jest?
Niektóre historie z książki są bardzo przejmujące, niektóre przerażające, zwłaszcza polecam część zatytułowaną "Straty". Większość książki napisana jest przystępnie, nie mam żadnej wiedzy o neurologii i psychiatrii, a przeczytałam ją bez problemu. Zdecydowanie polecam.

| link |
@miss_whatever
2008-12-08
Przeczytane

Dla psychologów, neurologów - profesjonalnych i amatorów - świetnie napisana książka popularnonaukowa. Fakt, że opisane przypadki są prawdziwe jeszcze bardziej porusza i zadziwia. Aż chciałoby się westchnąć jaką to niesamowitą rzeczą jest ludzki umysł... ;)

| link |
@Vemona
2019-11-18
9 /10
Przeczytane 2014 Prehistoria Pożyczone od kogoś / wypożyczone Psychologia/ socjologia

Absolutnie genialne, opisy przypadków, diagnozy, wyjaśnienia... Uzmysławia, jak wyglądają niedostatki i nadmiary mózgowe, wciągające, nie mogłam się oderwać.

| link |
@saya
2010-08-30
Przeczytane

absolutnie fantastyczna zbeletryzowana wersja neuroanatomii

| link |
MA
2010-07-11
Przeczytane

Świetna książka!

| link |
@z.ksiazka.po.szynach
2021-09-17
8 /10
Przeczytane
EF
2021-04-28
8 /10
Przeczytane Psychologia i inne
@asiaczytasia
2020-10-28
8 /10
Przeczytane
@jatymyoni
2020-10-14
9 /10
Przeczytane Psychologia L. amerykańska Fascynująca
@MgorzataM
2019-11-18
7 /10
Przeczytane Z: Uwolnione Y: 2017
@BagatElka
2019-11-13
7 /10
Przeczytane ZZZ....oddane
@Annette_Cinnamon
2019-11-04
6 /10
Przeczytane
@Jjolka
2013-11-15
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl