Mężczyźni objaśniają mi świat

Rebecca Solnit
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów
Mężczyźni objaśniają mi świat
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów

Opis

Zbiór błyskotliwych tekstów amerykańskiej feministki i historyczki. Zaczyna się niewinnie, od czegoś, co przy pewnej dozie dobrej woli można by uznać za towarzyską niezręczność. Podczas przyjęcia pan domu nie przyjmuje do wiadomości, że rozmawia z autorką książki, którą właśnie jest jej łaskaw objaśniać. Rebecca Solnit widzi jednak w tym zdarzeniu coś więcej, coś, z czym stykają się na co dzień miliony kobiet na świecie: przejaw symbolicznej przemocy ze strony mężczyzn, emanację patriarchalnego systemu, w którym funkcjonujemy. To jednak zaledwie czubek góry lodowej – autorka opowiada o innych zdarzeniach (często obficie relacjonowanych przez media), w których ujawnia się symboliczna lub nawet fizyczna przemoc wobec kobiet (w Stanach Zjednoczonych co 6 minut zgłaszany jest gwałt, a są to bardzo zaniżone statystyki). Jednocześnie Solnit wpisuje sytuację i prawa kobiet w szerszy geopolityczny i kulturowy kontekst. Przywołuje też dwie inne wybitne eseistki: Virginię Woolf i Susan Sontag, z którymi podejmuje dialog i polemizuje. Lekki styl i bystrość wywodu sprawiają, że od tekstów Solnit trudno się oderwać. Z pewnością powinny one dać do myślenia zarówno kobietom, jak i mężczyznom – są aktualne aż do bólu.
 Rebecca Solnit jest amerykańską eseistką, historyczką i działaczką feministyczną. Napisała kilkanaście książek z pogranicza antropologii, filozofii i polityki, m.in. wielokrotnie nagradzaną Eadweard Muybridge and the Technological Wild West oraz Wanderlust: A History of Walking. Publikuje w wielu pismach, m.in. “Harper’s Magazine” i “Guardian”.
Data wydania: 2017-09-13
ISBN: 978-83-65271-53-2, 9788365271532
Wydawnictwo: Karakter
Kategoria: Publicystyka i Esej
Stron: 190

Autor

Rebecca Solnit Rebecca Solnit
Urodzona w 1961 roku w USA (Bridgeport, Connecticut)
Amerykańska eseistka, historyczka i działaczka feministyczna. Napisała kilkanaście książek z pogranicza antropologii, filozofii i polityki, m.in. wielokrotnie nagradzaną Eadweard Muybridge and the Technological Wild West oraz Wanderlust: A History o...

Pozostałe książki:

Mężczyźni objaśniają mi świat Matka wszystkich pytań Nadzieja w mroku. Nieznane opowieści, niebywałe możliwości Wspomnienia z nieistnienia Pismo. Magazyn opinii, nr 5 (17) / maj 2019 Zew włóczęgi. Opowieści wędrowne Pismo. Magazyn opinii, nr 1/20 / ("Wokół książek" wydanie specjalne) jesień 2020 Róże Orwella
Wszystkie książki Rebecca Solnit

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Sama sobie winna!"

30.08.2020

Cóż, sam tytuł sugeruje, co kryje wnętrze. Autorka wielu poczytnych książek, pionierka, dla której pierwowzorem stały się dzieła i punkt widzenia Wirginii Wolf przychodzi z lekturą dla kobiet dywagując o tym, w jaki sposób mężczyźni kreują świat kobiet. Autorka bez oporów porusza temat męskiego szowinizmu, seksizmu, mizoginii, nierówności i ucisk... Recenzja książki Mężczyźni objaśniają mi świat

@ksiazka_w_pigulce@ksiazka_w_pigulce × 6

Ważne eseje feministki dla wszystkich

21.11.2022

Trudno napisać coś w kilku zdaniach po przeczytaniu takich tekstów. To smutne, przygnębiające i jednocześnie rozwścieczające, że wciąż jest potrzeba o tym mówić. W naszym społeczeństwie i kulturze panuje stereotypowy pogląd o feminizmie i na ogół negatywne nastawienie do ruchów feministycznych. Niektórzy nie znają nawet podstawowego znaczenia tego... Recenzja książki Mężczyźni objaśniają mi świat

@Madison@Madison × 3

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Vemona
2019-11-10
7 /10
Przeczytane Pożyczone od kogoś / wypożyczone Psychologia/ socjologia 2017

Cóż mogę napisać, może to, że przede wszystkim powinni tę książkę czytać mężczyźni?
Większość kobiet aż za dobrze zna poruszane w niej tematy, nawet jeśli nie doświadczyły akurat gwałtu, molestowania czy przemocy - to z pewnością doświadczyły umniejszania, traktowania z góry, ośmieszania.
Zwrócił moją uwagę fakt, jak autorka wypowiada się na temat działalności MFW, jak ocenia neoliberalizm gospodarczy, który na wiele krajów sprowadził biedę. Szkoda, że u nas nadal święci triumfy.
Jedno mi nie pasowało w tej książce - jeden esej, poświęcony Virginii Woolf, mimo że bardzo ciekawy i świetnie napisany, nie pasował mi do reszty.

× 2 | Komentarze (1) | link |
@mewaczyta
2021-07-09
6 /10
Przeczytane

Mam ochotę gryźć, drapać i krzyczeć, a to tylko dlatego że Rebecca Solnit w swoich esejach zebranych pod tytułem "Mężczyźni objaśniają mi świat" ukazała naszą codzienność. Codzienność kobiet, którym ciągle mężczyźni tłumaczą rzeczy, które one przecież wiedzą. Które są molestowanie i gwałcone, ale najczęściej bywa to bagatelizowane. Które z historii były usuwane i które często nie są na równi traktowane nawet w związkach. Które ciągle muszą walczyć o swoje podstawowe prawa, ale które w tym dążeniu wspiera coraz więcej mężczyzn.

Mam ochotę gryźć, drapać i krzyczeć, a to tylko dlatego że Rebecca Solnit zbyt generalizuje i za dużo zakłada. Porusza tematy istotne, ale mniej w tym faktycznego stanu rzeczy (statystyk chociażby), a więcej jej wyobraźni. Z jej tekstem częściej można wejść w polemikę lub chociaż dyskusję niż faktycznie przytaknąć. Dodatkowo poziom jej tekstów jest nierówny i niekoniecznie odpowiada mi swoim stylem pisania.

Więc czy warto poświęcić dla jej felietonów czas? Jasne! Są krótkie i większość z nich w nas uderzy, bo wyrazi to, co od dziecka obserwujemy. A wchodzenie w dyskusje z autorem to również dobra nauka czytania felietonów czy innego rodzaju (w tym przypadku) tekstów krytycznych. Ja za to dzięki Solnit odkryłam, że MUSZĘ przeczytać felietony Virginii Wolf oraz Sempre Susan.

× 1 | link |
@zooba
@zooba
2019-11-27
7 /10
Przeczytane Inspiracje/idee 2017 Posiadam

Książka ważna ale nie bardzo dobra - ocena odnosi się do wagi tematu.
Nie jest to też książka wielce odkrywcza i, podejrzewam, kobiety nie będą zaskoczone opisywanymi zjawiskami. To oczywiste oczywistości, o których kobiety dyskutują, o które się sprzeczają, słowem, które od lat im towarzyszą. Ale może być bardzo cenna dla mężczyzn. Nie bójcie się, panowie, że autorka jest napastliwa w tonie, krwiożercza, i kastrująca.
O czym więc autorka pisze - o podskórnym strachu przed męską przemocą, który gdzieś się kryje w głowach kobiet, towarzyszy im całe życie. Niestety, nie jest to irracjonalny strach - fakty są aż trudne do uwierzenia. Od 2001 do 2012 roku w USA zginęło z rąk swoich partnerów lub eks-partnerów ponad 11.800 kobiet. To jest szokująca liczba. Autorka mówi, że to nie są incydenty, odosobnione przypadki, odstępstwa od normy, a raczej dowody na istnienie kultury gwałtu, która jest podtrzymywana przez "używanie mizoginicznego języka, uprzedmiotawianie ciał kobiet, estetyzowanie przemocy seksualnej, i co za tym idzie, tworzenie społeczeństwa, które nie szanuje prawa i bezpieczeństwa kobiet."

Osobiście nie przypadły mi do gustu teksty eseistyczne o Wirginii Woolf i Susan Sontag, pasujące bardziej do prac literaturoznawczych,oraz fragmenty, gdzie autorka popłynęła w niezrozumiałe metafory (te o Afryce, Europie itp). Możecie sobie darować bez szkody.

PS. O tym samym podskórnym strachu pisał Miłoszewski w "Gniewie" - też warto przeczytać.
PS1. P...

| link |
@apo
2024-03-11
Przeczytane

Zbiór błyskotliwych tekstów amerykańskiej feministki i historyczki, który zaczyna się niewinnie. Można by nawet rzec, że humorystycznie. Podczas przyjęcia jego gospodarz objaśnia nieczytaną (ale wartą poznania) książkę jej autorce. Nie słucha innej kobiety, że właśnie rozmawia z ekspertką w danej dziedzinie. Taki żart sytuacyjny, ale Rebeka Solnit zwraca naszą uwagę, że to taki symboliczny przejaw przemocy. Mężczyzna nie docenia kobiety, nie słucha jej, uważa że nie ma wiedzy... nie poznawszy rozmówczyni.
W krótkich tekstach pokazano świat zdominowany przez mężczyzn i podporządkowany ich opiniom. Gdzie słowa mężczyzn to prawda absolutna, a kobiece... cóż... histeria i marudzenie.
Autorka publikacja przywołuje dane statystyczne, polemizuje z innymi eseistkami - Susan Sontag i Virginią Woolf.


Liczyłam na ostre feministyczne teksty, a dostałam inteligentną dogłębną analizę społeczno-kulturową. Bez napinki, stygmatyzacji płci, ale z lekkością i na codziennych przykładach. Małymi kroczkami ukazując ważny temat, który mam wrażenie zmienia się na lepsze na przestrzeni lat. Choć to i tak początek drogi do pełnego równouprawnienia, które musi też pojawić się w naszych kobiecych głowach i sercach - bo nie zawsze musimy być grzeczne i miłe, ale zawsze powinniśmy wierzyć w siebie i swoją siłę. I w swoich sióstr.
Majstersztyk.

| link |
@Natalia_Swietonowska
2024-02-24
6 /10
Przeczytane Z biblioteki
@Madison
2022-10-23
7 /10
Przeczytane
@bookbookcoffee_2
@bookbookcoffee_2
2022-06-18
5 /10
Przeczytane 4-6 ✨
@Gabriela_Deda
@Gabriela_Deda
2022-01-10
7 /10
Przeczytane
@gabii.hey
@gabii.hey
2021-07-18
8 /10
Przeczytane
@MLB
2021-06-22
8 /10
Przeczytane Popularnonaukowe/non-fiction/reportaż
AG
@Agata92
2021-03-18
8 /10
Przeczytane
@dzizzz
2021-02-28
8 /10
Przeczytane
KA
@ZenonMarian
2020-11-15
6 /10
Przeczytane Legimi 2020
@ksiazka_w_pigulce
@ksiazka_w_pigulce
2020-08-30
6 /10
Przeczytane
@Jenny_89
2020-04-09
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Mężczyźni objaśniają mi świat. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl