Mężczyźni objaśniają mi świat

Rebecca Solnit
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Mężczyźni objaśniają mi świat
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Zbiór błyskotliwych tekstów amerykańskiej feministki i historyczki. Zaczyna się niewinnie, od czegoś, co przy pewnej dozie dobrej woli można by uznać za towarzyską niezręczność. Podczas przyjęcia pan domu nie przyjmuje do wiadomości, że rozmawia z autorką książki, którą właśnie jest jej łaskaw objaśniać. Rebecca Solnit widzi jednak w tym zdarzeniu coś więcej, coś, z czym stykają się na co dzień miliony kobiet na świecie: przejaw symbolicznej przemocy ze strony mężczyzn, emanację patriarchalnego systemu, w którym funkcjonujemy. To jednak zaledwie czubek góry lodowej – autorka opowiada o innych zdarzeniach (często obficie relacjonowanych przez media), w których ujawnia się symboliczna lub nawet fizyczna przemoc wobec kobiet (w Stanach Zjednoczonych co 6 minut zgłaszany jest gwałt, a są to bardzo zaniżone statystyki). Jednocześnie Solnit wpisuje sytuację i prawa kobiet w szerszy geopolityczny i kulturowy kontekst. Przywołuje też dwie inne wybitne eseistki: Virginię Woolf i Susan Sontag, z którymi podejmuje dialog i polemizuje. Lekki styl i bystrość wywodu sprawiają, że od tekstów Solnit trudno się oderwać. Z pewnością powinny one dać do myślenia zarówno kobietom, jak i mężczyznom – są aktualne aż do bólu.
 Rebecca Solnit jest amerykańską eseistką, historyczką i działaczką feministyczną. Napisała kilkanaście książek z pogranicza antropologii, filozofii i polityki, m.in. wielokrotnie nagradzaną Eadweard Muybridge and the Technological Wild West oraz Wanderlust: A History of Walking. Publikuje w wielu pismach, m.in. “Harper’s Magazine” i “Guardian”.
Data wydania: 2017-09-13
ISBN: 978-83-65271-53-2, 9788365271532
Wydawnictwo: Karakter
Kategoria: Publicystyka i Esej
Stron: 190

Autor

Rebecca Solnit Rebecca Solnit Amerykańska eseistka, historyczka i działaczka feministyczna. Napisała kilkanaście książek z pogranicza antropologii, filozofii i polityki, m.in. wielokrotnie nagradzaną Eadweard Muybridge and the Technological Wild West oraz Wanderlust: A History o...

Pozostałe książki:

Zew włóczęgi. Opowieści wędrowne Nadzieja w mroku. Nieznane opowieści, niebywałe możliwości Pismo. Magazyn opinii, nr 5 (17) / maj 2019 Pismo. Magazyn opinii, nr 1/20 / (wydanie specjalne) jesień 2020 Matka wszystkich pytań
Wszystkie książki Rebecca Solnit

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Sama sobie winna!"

30.08.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Cóż, sam tytuł sugeruje, co kryje wnętrze. Autorka wielu poczytnych książek, pionierka, dla której pierwowzorem stały się dzieła i punkt widzenia Wirginii Wolf przychodzi z lekturą dla kobiet dywagując o tym, w jaki sposób mężczyźni kreują świat kobiet. Autorka bez oporów porusza temat męskiego szowinizmu, seksizmu, mizoginii, nierówności i ucisk... {} Recenzja książki Mężczyźni objaśniają mi świat

Moja opinia o książce

Opinie

@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Inspiracje/idee 2017 Posiadam

Książka ważna ale nie bardzo dobra - ocena odnosi się do wagi tematu.
Nie jest to też książka wielce odkrywcza i, podejrzewam, kobiety nie będą zaskoczone opisywanymi zjawiskami. To oczywiste oczywistości, o których kobiety dyskutują, o które się sprzeczają, słowem, które od lat im towarzyszą. Ale może być bardzo cenna dla mężczyzn. Nie bójcie się, panowie, że autorka jest napastliwa w tonie, krwiożercza, i kastrująca.
O czym więc autorka pisze - o podskórnym strachu przed męską przemocą, który gdzieś się kryje w głowach kobiet, towarzyszy im całe życie. Niestety, nie jest to irracjonalny strach - fakty są aż trudne do uwierzenia. Od 2001 do 2012 roku w USA zginęło z rąk swoich partnerów lub eks-partnerów ponad 11.800 kobiet. To jest szokująca liczba. Autorka mówi, że to nie są incydenty, odosobnione przypadki, odstępstwa od normy, a raczej dowody na istnienie kultury gwałtu, która jest podtrzymywana przez "używanie mizoginicznego języka, uprzedmiotawianie ciał kobiet, estetyzowanie przemocy seksualnej, i co za tym idzie, tworzenie społeczeństwa, które nie szanuje prawa i bezpieczeństwa kobiet."

Osobiście nie przypadły mi do gustu teksty eseistyczne o Wirginii Woolf i Susan Sontag, pasujące bardziej do prac literaturoznawczych,oraz fragmenty, gdzie autorka popłynęła w niezrozumiałe metafory (te o Afryce, Europie itp). Możecie sobie darować bez szkody.

PS. O tym samym podskórnym strachu pisał Miłoszewski w "Gniewie" - też warto przeczytać.
PS1. P...

{} | link |
@Vemona
2019-11-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Pożyczone od kogoś / wypożyczone Psychologia/ socjologia 2017

Cóż mogę napisać, może to, że przede wszystkim powinni tę książkę czytać mężczyźni?
Większość kobiet aż za dobrze zna poruszane w niej tematy, nawet jeśli nie doświadczyły akurat gwałtu, molestowania czy przemocy - to z pewnością doświadczyły umniejszania, traktowania z góry, ośmieszania.
Zwrócił moją uwagę fakt, jak autorka wypowiada się na temat działalności MFW, jak ocenia neoliberalizm gospodarczy, który na wiele krajów sprowadził biedę. Szkoda, że u nas nadal święci triumfy.
Jedno mi nie pasowało w tej książce - jeden esej, poświęcony Virginii Woolf, mimo że bardzo ciekawy i świetnie napisany, nie pasował mi do reszty.

{} | Komentarze (1) | link |
AG
2021-03-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@dzizzz
2021-02-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
KA
2020-11-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Legimi 2020
@ksiazka_w_pigulce
2020-08-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@Elwira
2020-05-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane
@Jenny_89
2020-04-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
SZ
2020-04-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 1_Publicystyka i eseje 2_Biblioteka 3_Przeczytane 2018 0_Nie posiadam
@Airain
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Beata_
2019-11-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
ME
2019-01-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Mężczyźni objaśniają mi świat. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe