Matka wszystkich pytań

Rebecca Solnit
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Matka wszystkich pytań
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

„O ile zdołałam ustalić, być kobietą oznacza wiecznie coś robić źle. A przynajmniej tak jest w patriarchacie”.

W najnowszej książce amerykańska eseistka analizuje rozmaite formy opresji, jakiej poddawane są kobiety – od pomijania, onieśmielania, dyscyplinowania po przemoc psychiczną i fizyczną. Szczególne miejsce poświęca mechanizmowi uciszania. „Przemoc wobec kobiet to często przemoc wobec naszych historii i głosów – pisze Solnit”. Odebranie głosu oznacza zanegowanie prawa do samookreślenia, do wyrażenia zgody lub niezgody, do życia, do interpretacji i narracji. Mimo to wielu kobietom udaje się wyrazić siebie – żyjąc po swojemu, nie ulegając społecznym normom czy odważnie manifestując sprzeciw wobec patriarchalnych form. „Wielki feministyczny eksperyment, by przebudować świat, przebudowując naszą koncepcję gender i pytając, kto ma prawo przerywać milczenie, odniósł nadspodziewany sukces, lecz daleko mu jeszcze do końca” – pisze Solnit. W książce upomina się o prawo kobiet do samostanowienia, wolności wyboru, pełni praw reprodukcyjnych, a także o stworzenie nowego kanonu literackiego, który nie będzie mizoginiczny. Wyjątkowo mocno wybrzmiewa tekst na temat aborcji: „W obecnej skrajnie antyaborcyjnej atmosferze (…) kobieta w porównaniu z płodem w jej macicy nie ma żadnej wartości, mimo że ponad połowa tych płodów wyrośnie na kobiety, które także kiedyś zostaną uznane za bezwartościowe w porównaniu z kolejnym pokoleniem potencjalnych płodów”.

Data wydania: 2021-02-16
ISBN: 978-83-66147-66-9, 9788366147669
Wydawnictwo: Karakter
Kategoria: Publicystyka i Esej
Stron: 256
dodana przez: Evita

Autor

Rebecca Solnit Rebecca Solnit
Urodzona w 1961 roku w USA (Bridgeport, Connecticut)
Amerykańska eseistka, historyczka i działaczka feministyczna. Napisała kilkanaście książek z pogranicza antropologii, filozofii i polityki, m.in. wielokrotnie nagradzaną Eadweard Muybridge and the Technological Wild West oraz Wanderlust: A History o...

Pozostałe książki:

Mężczyźni objaśniają mi świat Matka wszystkich pytań Nadzieja w mroku. Nieznane opowieści, niebywałe możliwości Wspomnienia z nieistnienia Pismo. Magazyn opinii, nr 5 (17) / maj 2019 Zew włóczęgi. Opowieści wędrowne Pismo. Magazyn opinii, nr 1/20 / ("Wokół książek" wydanie specjalne) jesień 2020 Róże Orwella
Wszystkie książki Rebecca Solnit

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Matka wszystkich pytań? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@weronika_mazurek
2023-02-12
9 /10
Przeczytane
@Beata_
2021-05-20
8 /10
Przeczytane
@Galene
2021-03-18
7 /10
Przeczytane Kobieca półka Eseje Ebooki
@julia.kiera99
@julia.kiera99
2021-03-14
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Bez znaczenia jest, jakie masz zdanie jako kobieta: jeśli zapłacisz się na zwyczajowo męskie terytorium, zawsze spotkasz się z agresją. Wywołuje ja nie to co mówisz, ale sam fakt, że się wypowiadasz.
Feminizm potrzebuje mężczyzn. Choćby dlatego, że mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet lub nimi gardzą, mogą się zmienić jedynie - jeśli w ogóle - gdy zmieni się kultura; gdy krzywdzenie kobiet w straszny sposób oraz mówienie o nich strasznych rzeczy przestanie podnosić pozycję mężczyzn w oczach innych mężczyzn.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl