Opinia na temat książki Michnikowszczyzna

@piotr_osowski @piotr_osowski · 2021-01-01 18:06:50
Przeczytane Ziemkiewicz Sprawy społeczne i światopoglądowe
Powtarzając za klasykiem "...mądrego to i przyjemnie posłuchać". Rafał Ziemkiewicz jest jednym z moich ulubionych felietonistów/komentatorów naszego życia codziennego, polityki itd. Kluczem jest tu słowo "posłuchać", bo do tej pory do tego się uciekałem. Tym razem do ręki wziąłem słowo pisane. Nie jest to to samo, bo do przekazywanych treści wiele wnosi intonacja głosu, więc podczas czytania starałem wyobrazić sobie, że czytane słowa wypowiada sam autor we własnej osobie.
Nie jest to lektura z gatunku łatwych i przyjemnych. Stawiane tezy mogą być dla niektórych szokujące, ale Ziemkiewicz zawsze na poparcie swoich tez przytacza liczne dowody. Moim zdaniem jest to lektura obowiązkowa dla niespełna i około 40-latków, którzy w okresie transformacji ustrojowej byli za młodzi, żeby niektóre wydarzenia zwróciły ich uwagę, a później nie mieli ani czasu ani ochoty zajmować się nieodległą przeszłością.
Ocena:
Data przeczytania: 2021-01-01
Michnikowszczyzna
9 wydań
Michnikowszczyzna
Rafał A. Ziemkiewicz
8.5/10
Adam Michnik poniósł klęskę, to już dziś oczywiste – ale czy to znaczy, że można udać, iż go nigdy nie było? Że wszystkie tezy, które wygłosił, wszystkie działania, które zainspirował, nie miały miejs...
Komentarze

Pozostałe opinie

Bezkompromisowe studium zepsucia III RP przez pryzmat choroby polskiej inteligencji, forsującej amnezję i relatywizm. Polecam.

Książka jest odpowiedzią na pytanie, dlaczego Polska jest krajem absurdów?. Zachęca do dalszych poszukiwań i poznania historii współczesnej, która często jest traktowana po macoszemu.

Czytać na trzeźwo. Pesymistyczna wizja RP... cóż, czasami żałuję, że nie urodziłem się jakieś 10 lat wcześniej, by móc obserwować to, o czym pisze autor. Ja bym postawił jednak na remis Wykształciuchó...

O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl