Miecz dla króla

Terence Hanbury White
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Miecz dla króla
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwszy tom słynnego pięcioksięgu BYŁ SOBIE RAZ NA ZAWSZE KRÓL, opowiadającego historię króla Artura i czarodzieja Merlina.

Klasyk fantasy, doczekał się ekranizacji rysunkowej w studio Disneya.


Pięcioksiąg T.H. White'a Był sobie raz na zawsze król, wydany ostatnio (w trzech woluminach) przez "Świat Książki", nawiązuje swym tytułem do najsłynniejszego w piśmiennictwie angielskim literackiego opracowania legend o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu, czyli do Sir Thomasa Malory'ego Morte D'Arthur (1485).

Są w Anglii tacy - pisze w dwudziestej pierwszej księdze swego dzieła Malory - którzy wierzą, że Artur nie umarł ostatecznie; ma o tym także świadczyć napis na jego grobie: HIC IACET ARTHURUS, REX QUONDAM REXQUE FUTURUS ("Tu spoczywa Artur, niegdyś król i król w przyszłości"). Drugą część tego epitafium wykorzystał White, tytułując swój cykl The Once and Future King, przy czym owo once nawiązuje również do tradycyjnej angielskiej formuły rozpoczynającej baśnie i opowieści: Once upon a time..., co odpowiada polskiemu "Dawno, dawno temu..." lub "Był sobie raz...".

Właśnie ten ostatni znaczeniowy odcień wyeksponowała autorka polskiego przekładu, tym samym zacierając ten sens tytułu, ktory odsyła do wróżebnego zdania z Malory'ego. Jest to zresztą jedyna moja wątpliwość do polskiego tłumaczenia pięcioksięgu, które ogólnie biorąc jest znakomite. Powinniśmy być wdzięczni Jolancie Kozak, że po ośmiu latach od wydania dwóch pierwszych tomów (w Editions Spotkania) dała się namówić na dokończenie przekładu i poprawione wydanie całości.

Był sobie raz na zawsze król reklamowany jest przez wydawcę jako wybitny cykl fantasy. Nie ma nic złego w takim uszlachetnieniu popularnego gatunku literackiego poprzez anektowanie do niego dzieła White'a, ale trzeba pamiętać, że konwencje literackiej fantastyki określają je tylko w niewielkim stopniu, i że wyrosło ono z całego splotu autorskich zainteresowań, fobii, doświadczeń i przemyśleń. Było wśród nich z pewnością marzenie o zamieszkaniu w wyobrażonym świecie arturiańskich romansów, zamiłowanie do średniowiecznej łaciny i erudycyjnych igraszek, ale było też przywiązanie do angielskiego krajobrazu i przyrody, miłość do zwierząt, a jednocześnie pasja zapalonego myśliwego i wędkarza. Terence Hanbury White (1906-1964) był człowiekiem pełnym sprzeczności, który - jak pisze angielska autorka posłowia do pięcioksięgu - "przez całe życie toczył walkę z lękiem, broniąc się przed nim odwagą, lekkomyślnością, sardonicznym dowcipem i przedsiębiorczością. [...] Bał się własnych, w powszechnej opinii nagannych, skłonności do alkoholu, młodych chłopców i sadyzmu". Bał się też - i nienawidził - wojny; poszukiwanie antidotum na nią stało się w pewnym momencie jego prawdziwą obsesją.

Cykl otwiera Miecz dla króla (I wyd. 1938) - historia dzieciństwa Artura, nie znającego jeszcze swego wielkiego przeznaczenia, i dzieje nauk pobieranych przez niego u czarodzieja Merlina (który żyjąc, posuwa się "pod prąd" czasu, co pozwala mu patrzeć na świat arturiański z perspektywy naszej współczesności). Brawura, dowcip i zmysł parodii, które czynią z Miecza dla króla powieść m.in. prekursorską w stosunku do całego nurtu komiczno-ironicznej fantasy (jak choćby twórczość Terry'ego Pratchetta), tracą częściowo swą dynamikę w drugiej księdze, Wiedźma z lasu (1939). Bohaterami są tu między innymi czterej synowie Morgause, przyrodniej siostry Artura, z którą - nieświadomy pokrewieństwa - spłodzi on Mordreda, narzędzie zemsty i zniszczenia swego królestwa. W obrazie zimnej, psychopatycznej rodzicielki Gawaine'a, Agravaine'a, Gaherisa i Garetha zawarł prawdopodobnie White jakieś rysy własnej matki, której agresywność i uczuciowy chłód naznaczyły go na całe życie. Ironia, chwilami mająca tylko bawić, ale chwilami mroczna, podszyta grozą, towarzyszy opowieści o Lancelocie i jego grzesznej miłości do Ginewry, wypełniającej księgę trzecią, Rycerz spod Ciemnej Gwiazdy, pisaną już w czasie wojny. W księdze czwartej, Świeca na wietrze, obserwujemy daremne wysiłki postarzałego króla Artura, starającego się zapobiec konfliktowi z Lancelotem (nawet przez przymknięcie oczu na jego romans z królową) i wewnętrznemu rozłamowi wśród rycerzy Okrągłego Stołu. Jednak Mordred przeprowadza swój plan, dochodzi do bratobójczej waśni, Artur ginie lub odjeżdża na Avalon, choć nie tracimy nadziei, że w przyszłości powróci, by w świecie bez wojen objąć ponownie tron.

Tak kończyła się tetralogia opublikowana pod tytułem The Once and Future King w 1958 r. Odrzucona początkowo przez wydawcę część piąta, Księga Merlina, w której autor głównie referuje swe poglądy na kwestię agresywności gatunku ludzkiego i przyczyny wojen, dołączona została dopiero w edycji z 1974 r. Choć monotonna i chwilami irytująca mentorskim tonem, zawiera kilka poruszających fragmentów, domyka też ostatecznie fabularną klamrą historię Artura i Merlina. Cykl T. H. White'a może wprawdzie nieco zawieść tych spośród najmłodszych odbiorców, którzy swoje oczekiwania opierają na reminiscencjach z filmu Disneya Miecz dla króla, ale dla innych czytelników lektura pięcioksięgu ma szansę stać się spotkaniem z niezwykłym pisarzem i fascynującą opowieścią.

Marek Gumkowski [przedruk z http://www.latarnik.pl]
Tytuł oryginalny: The Sword in the Stone
Data wydania: 1991
ISBN: 83-85195-19-X, 838519519X
Wydawnictwo: EDITIONS SPOTKANIA
Cykl: Był sobie raz na zawsze król, tom 1
Stron: 176
dodana przez: denudatio_pulpae
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Terence Hanbury White Terence Hanbury White
Urodzony 29 maja 1906 roku w Indiach (Bombaj)
T.H. White, właśc. Terence Hanbury White – @Link @Link, urodzony w @Link. Po ukończeniu @Link na @Link przez jakiś czas był nauczycielem w @Link w hrabstwie @Link, po czym poświęcił się pisaniu. Interesował się myślistwem, lataniem, polowaniem z ...

Pozostałe książki:

Miecz dla króla Wiedźma z lasu
Wszystkie książki Terence Hanbury White

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Król Artur odświerzony

24.07.2010

Sam tytuł już, w dodatku zupełnie inaczej przetłumaczony ("Sword in the stone"), daje nam obraz całej powieści, pierwszego tomu sagi arturiańskiej pióra T.H.White'a. Niby domyśleć by się można, iż książka opowiada losy młodego Artura w jego żmudnej drodze na tron, jednakże już po kilku stronach czytelnik może doznać miłego/niemiłego zaskoczenia (ni... Recenzja książki Miecz dla króla

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2020-09-08
6 /10
Przeczytane 1001 książek, które musisz przeczytać Mam w domu 📚 501 Must-Read Books FANTAS...tycznie, ogólnie

Król Artur, Merlin, Morgana, Robin Hood (a właściwie Wood) – po takim zestawie spodziewałam się czegoś monumentalnego i zapewne odrobinę napuszonego, a ta książka zupełnie taka nie jest. I bardzo szkoda. Humor autora jest raczej specyficzny, cały czas miałam wrażenie, że troszeczkę się jednak rozmijamy. Niby było zabawnie, ale jakby nie do końca. "Miecz dla króla" to pierwsza część cyklu, dopiero poznajemy wszystkich bohaterów, a Merlin, po którym spodziewałam się najwięcej, głównie naucza poprzez transmutację – szczerze mówiąc nie za wiele się dzieje. Najzabawniejsza była historia Króla Pellnore'a i jego Bestii Dyżurnej, muszę przyznać, że to się całkiem udało.

Kupiłam przy okazji również drugi tom, więc zabieram się za czytanie, ale raczej nie będę poszukiwała kolejnych części. Podejrzewam, że jeżeli nie zaskoczyło od razu, to dalej będzie tylko gorzej :P

× 17 | link |
@sybka
2008-04-20
poczekalnia

lata temu ruszyłam pierwszą część serii "Był sobie raz na zawsze król" T.H. White'a, ale niestety nie udało mi się zdobyć kolejnych części. z tego co się orientuję, nakład wydawniczy niestety został wyczerpany i książki są praktycznie nieosiągalne. ja sama dysponuję tylko e-bookiem, ale to jednak nie to samo.słyszałam co nieco o reedycji tej serii... może ktoś wie coś więcej na ten temat?

| link |
@Maynard
2010-07-24
8 /10
Przeczytane Fantasy anglosaska i amerykańska Errarum humane est Andrzej Sapkowski rekomenduje czyli Kanon Fantasy Andrzej Sapkowski rekomenduje czyli Kanon Fantasy Od zera do bohatera Fantastyka patosu, wydumania i napuszenia

Król Artur odkurzony, odświeżony i przedstawiony w innym świetle. Zapraszam do przeczytania recenzji powyżej.

| link |
@Beata_
2019-11-03
6 /10
Przeczytane
MA
2013-06-02
8 /10
Przeczytane
@filifionka
2011-02-28
10 /10
Przeczytane
JE
2010-09-12
8 /10
Przeczytane
@rabendzinski
2009-07-18
8 /10
Przeczytane
@dioxidin2002
2007-08-19
5 /10
Przeczytane
@dustfinger
2010-01-23
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Miecz dla króla. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Pani powietrza i ciemności
Pani powietrza i ciemności
Terence Hanbury White
6/10
Rycerz spod Ciemnej Gwiazdy
Rycerz spod Ciemnej Gwiazdy
Terence Hanbury White
5.7/10
Świeca na wietrze ; Księga Merlina
Świeca na wietrze ; Księga ...
Terence Hanbury White
6.3/10
Był sobie raz na zawsze król. Tom 5. Księga Merlina
Był sobie raz na zawsze kró...
Terence Hanbury White
3/10
"BYł sobie raz na zawsze król" to jedna z najpiękniejszych i najzabawniejszych powieści fantasy, jak...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl