Mimesis : rzeczywistość przedstawiona w literaturze Zachodu

Erich Auerbach
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Mimesis : rzeczywistość przedstawiona w literaturze Zachodu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Jedno z najwybitniejszych dzieł dwudziestowiecznej nauki o literaturze, a nawet dwudziestowiecznej humanistyki. Książka od wielu dziesięcioleci obecna w dydaktyce uniwersyteckiej - jako fundament wykształcenia pokoleń humanistów stanowi mistrzowską, erudycyjną lekcję analizy i interpretacji dzieł piśmiennictwa i literatury europejskiej. Pozostaje od z górą 50 lat książką intelektualnie ważną i zgodnie z życzeniem jej Autora "przyczyniła się do odbudowania wspólnoty tych, którzy zachowali niezachwianą miłość do naszej zachodnioeuropejskiej historii".
Data wydania: 2004
ISBN: 978-83-7255-191-7, 9788372551917
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Mimesis : rzeczywistość przedstawiona w literaturze Zachodu nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Palamedes
@Palamedes
2009-05-26
10 /10
Przeczytane Humanistyka

Panie i Panowie! Proszę o uwagę, gdyż oto przed Państwem książka absolutnie unikatowa. Zapmnijcie o mdłych i nijakich interpretacjach literatury dokonywanych w nudnych jak odwar z lukrecji podręcznikach akademickich, składających się w większości z cytatów z innych książek, a po zakończonej lekturze skłaniających co najwyżej do myśli: "a nie można było napisać tego na 3 stronach?". Jeśli macie w ręku książkę Auerbacha to znaczy że w pełnym tego słowa znaczeniu sięgnaliście do źródeł.Pijecie z samej krynicy tego, czym powinna być uważna lektura dzieła literackiego. Mądra, poparta wszechstronną znajomością kontekstu artystycznego, ale też wrażliwa - próbująca zrozumieć dlaczego książka wydaje nam się wartościowa.Metoda Auerbach jest bardzo prosta. Oto bierze on fragment dzieła literackiego - i nie ma dla niego większego znaczenia czy jest to Homer czy Virginia Woolf - i dokładanie je analizując, pokazuje w jaki sposób autor swoim językiem (większość cytatów jest w oryginale ;) buduje literacki odpowiednik świata wartości, w którym żyje. Brzmi mądrze? I takie jest, ale zapewniam że czyta się z dużą przyjemnością, jeśli tylko poświęci się książce nieco (ale naprawdę nieco;) wysiłku A niektóre analizy - jak otwierające tom porównanie epickości Homerowej i biblijnej, wizja chaosu i przemocy po rozpadzie starożytnego Rzymu i odpowiadający mu pogmatwany język kronikarza Grzegorza z Tours czy opis strumienia świadomości u Virginii Woolf - naprawdę na długo zapadają w pamięci. Lektura ...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Mimesis : rzeczywistość przedstawiona w literaturze Zachodu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl