Minaret

Leila Aboulela
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów
Minaret
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów

Opis

W swoim muzułmańskim hidżabie, ze spuszczonym wzrokiem, Najwa jest niewidzialna dla większości, szczególnie dla bogaczy, których domy sprząta. Dwadzieścia lat wcześniej. Najwa, studiująca na uniwersytecie w Chartumie nie przypuszcza nawet, że pewnego dnia będzie zmuszona pracować jako służąca. Marzeniem młodej, wychowanej w wyższych sferach Sudanki, było zamążpójście i założenie rodziny. Koniec beztroskich chwil Najwy, przyszedł wraz z zamachem stanu, który zmusił ją i jej rodzinę na polityczne zesłanie do Londynu.

Data wydania: 2012-06-12
ISBN: 978-83-63142-81-0, 9788363142810
Wydawnictwo: REMI
Seria: Kobiety Orientu
Stron: 336
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Leila Aboulela Leila Aboulela
Urodzona w 1964 roku w Egipcie (Kair)
Pisarka dorastała w Chartumie (Sudan), gdzie uczęszczała do szkoły. Studiowała Ekonomię i ukończyła uniwersytet z wyróżnieniem. Większość dorosłego życia spędziła w Szkocji. Aktualnie mieszka w Doha. Anouela jest powieściopisarką i dramaturgiem, pis...

Pozostałe książki:

Arabska pieśń Tłumaczka
Wszystkie książki Leila Aboulela

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Odnaleźć miłość, wiarę, sens życia...

26.07.2011
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Moją uwagę przykuła okładka - hipnotyzujące oczy kobiety, odzianej w czerwony strój, zasłaniający twarz (czyli dokładnie to, co najbardziej kojarzy mi się z arabską kulturą). Zafascynowały mnie. W ten sposób ,,Minaret” napisany przez Leilę Aboulela trafił w moje ręce. Autorka urodziła się w Kairze (1964 r.), a wychowała w Chartumie - gdzie studiow... {} Recenzja książki Minaret

@Paulka@Paulka {}

Minaret

12.11.2010
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Książkę połknęłam jednym tchem. Nie tylko wciągnęła mnie historia Najwy, ale także obyczaje muzułmańskie, z którymi miałam małą, wręcz niewielką styczność. Książkę podzielono na 6 części, 3 dawne życie bohaterki, 3 dotychczasowe. Najbardziej upodobałam sobie te 3 części po 2000 roku w Londynie, gdy nasza bohaterka staję się wierząca, znajduję pracę... {} Recenzja książki Minaret

Moja opinia o książce

Opinie

@basima
2011-11-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Książka ekspresowa :) Czyta się bardzo szybko! Przeczytałam ją w ciągu 3 dni. Bardzo fajna, przejmująca historia, prawdziwa, życiowa. Tylko bohaterka w drugiej połowie staje się nieporadna, niezaradna, nijaka. Ciepłe kluchy, bez marzeń, perspektyw, żadnych ambicji. Żyje przeszłością, pomimo, że kończy czterdzieści lat. Ciągle chce być małą dziewczynką, którą opiekują się kochający i zamożni rodzice. A tymczasem rodziców już nie ma, sytuacja się zmieniła, trzeba pracować, zdobyć coś własnymi rękoma - ona jest bezradna. Nie udaje jej się stworzyć żadnego stałego związku, nie umie utrzymać z nikim płynnych relacji. Z pracy wylatuje z hukiem i znów jej w punkcie wyjścia. Nie ma pomysłu na siebie, jest pusta. Ucieka w religie, szuka pocieszenia w meczecie, staje się to dla niej całym światem. Rozpieszczona arystokratka, która nigdy nie przejmowała się religią, w wyniku upadku i gorszej sytuacji finansowej nagle się nawraca i zaczyna się gorliwie modlić.To mnie irytowało, ale szukałam dla niej obrony - może nie mogła sobie poradzić z przeszłością, może nie umiała się odnaleźć w nowym miejscu na świecie, może, może, może... Polecam tę książkę, przeczytajcie, a zawyrokujecie jak było. Daję 3, bo książka jako całość przyzwoita.

{} | link |
@zaczytana85
2020-04-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Pożyczone

"Minaret" to jedna z części z serii " Kobiety Orientu". Bohaterką jest Najwa, pochodząca z wyższych sfer. Dziewczyna mimo bycia Sudanką uczęszcza na uniwersytet, nosi współczesne stroje, prowadzi samochód i chodzi do dyskoteki.
Pech sprawia, że życie które dotychczas znała diametralnie się zmienia. Po aresztowaniu oraz straceniu jej ojca ( polityka), wraz z matką i bratem zamieszkuje w Londynie. Życie tutaj jest inne od tego do którego przywykła. Śmierć matki oraz więzienie brata sprawia, iż nie może poradzić sobie z przeszłością. Przyzwyczajona do służby, sama staje się służącą.
Nieoczekiwanym wytchnieniem od codziennych trosk staje się religia. Niegdyś stroniąca od wszelkich form związanych z wiarą teraz odczuwa ulgę mogąc schować się za hidżabem i stać się niewidzialna.
Autorka pokazuje islam od tej dobrej strony. Opowiada o przynależności, poczuciu wspólnoty, które pomaga często w w samorelizowaniu się.
Leila Aboulele przedstawia sposób patrzenia na świat arabskich kobiet inny od tych, które znamy.
Udowadnia, że religia może dać siłę, przyjaźń i ukojenie.
"Minaret" to latarnia wskazująca drogę do bezpiecznego portu gdy się zgubimy.

{} | link |
@Nancy
2013-09-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Książkę czyta się świetnie, jest lekka, a zarazem daje do myślenia. I wszystko byłoby idealnie gdyby nie oburzające mnie zakończenie. Realistyczne, za to nie winię autorki, ale mocno "elektryczne", skwitowane poddaństwem jednej osoby wobec drugiej. Pomimo tego mankamentu książka warta przeczytania.

{} | link |
@pankinka
2011-04-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Baaaardzo gruba książka... którą czytając czeka się wciąż na rozwój akcji... aż do ostatniej strony :) chociaż mimo wszystko łatwo się ją czytało i ogólnie idealna do zabicia czasu ;p

{} | link |
@Sosenka
2013-05-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Bardzo ciekawa książka. Obraz islamu z zupełnie innej strony.

{} | link |
@Paulka
2011-07-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Gruba? Moja mini wersja ma 327 :]

{} | link |
@Remma
2021-04-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Klimaty Orientu
@cienpaproci
2020-09-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Indirabbia
MA
2009-09-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@Greeyy
2012-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@nnia
2011-08-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@marciszlaw
2011-06-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane
@orchisss
2011-05-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@sylwiiii
2011-02-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@foolosophy
2010-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Ja chodzę w kółko, cofam się, bo przeszłość wciąż mnie trzyma. Zupełnie jakby to była awaria, powtarzająca się scena, porysowana, winylowa płyta, jąkanie.”
{}
#
“Wpatruję się we własne dłonie, wypaczone wnętrze i zniekształcone marzenia.”
{}
#
“może to będzie bolało, jak bolą oczy od światła, kiedy jesteśmy zbyt długo w ciemnościach.”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl