Mitologie

Roland Barthes
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Mitologie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Mitologie, jedna z pierwszych książek (1957) autora, tropią "mity codzienności", jakie ("mieszczańska", tj. osadzona w kulturze) społeczność nieustannie produkuje, świat bowiem "jest nieskończenie wyzywający". Wszystko "obraca się w mit" w specyficznym sensie tego pojęcia. Dla Barthes`a mit nie jest jakąś fundamentalną opowieścią, lecz nową jednostką sensu nadbudowaną nad zwykłymi znaczeniami. Stanowi wypowiedź, choć niekoniecznie językową - może być rzeczą, fotografią, tekstem. Ważne, że tworzy wtórne, nadbudowane znaczenia. Są one "stosowne" w życiu, przenikają je i nawet dominują. W interpretacji Barthes`a unaturalniają i oswajają historyczną rzeczywistość. Zarazem od tego wczesnego rozpoznania mityczności naszego życia był już tylko krok do postrukturalistyczych symulaków, imitacji i irrealności. Mitologie są w tym sensie kanonem w historii humanistyki drugiej połowy XX wieku, a zarazem błyskotliwie, czasem anegdotycznie ukazaną panoramą współczesnej codzienności.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-61182-13-9, 9788361182139
Wydawnictwo: ALETHEIA
Stron: 298
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Mitologie? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@oga
@oga
2011-02-26
Przeczytane

Zajrzałam do niej znowu i znowu mnie zadziwia. To się bardzo lekko czyta (początkowo były to felietony dla czasopisma), poszczególne "mity" są bardzo krótkimi tekstami, dotyczącymi jakiegoś wyrywka kultury. Myśli się, czytając, że w gruncie rzeczy wszystko to już się jakoś wiedziało, po prostu autor wskazuje jasno na to, co było zaledwie przeczuwane. A mimo to książka jest klasykiem, bo rzeczywiście zadanie było swego czasu pionierskie - zdemaskować mity, czyli głęboko ukryte, pozaracjonalne przeświadczenia i przesądy, ujawniające się w codziennym zachowaniu. A zadziwia mnie to, że nadal te same przesądy (albo: w taki sam sposób) rządzą naszym rozumieniem świata, oraz to, że "Mitologie" same stanowią tekst, który powinno się interpretować, poddawać analizie - jak i same jego tematy...

| link |
@frodo
2008-11-29
10 /10
Przeczytane

Klasyczna praca dotycząca kultury popularnej i jej początków panowania w naszej cywilizacji.

| link |
@Ashaard
@Ashaard
2013-08-14
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Mitologie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl