Młyn Bałtaragisa

Kazys Boruta
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Młyn Bałtaragisa
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

"Młyn Bałtaragisa, czyli co się ongiś działo w paudruwiskiej krainie" (1945) to oparta na motywach litewskich baśni ludowych powieść-legenda o walce mądrego młynarza z bagiennym czartem, o tragicznej miłości jego pięknej córki do pechowego młodzieńca. Fantastyka jest w tej powieści językiem poetyckim, którym autor mówił o swej ziemi, często pod maską ironii i sceptycyzmu ukrywając głęboką miłość do niej, o nienawiści do wszelkiego ucisku moralnego, o duchowym pięknie litewskiego ludu. Sam zresztą tak pisał o tym w swej powieści: "Czy to baśń tylko, czy samo życie? Przecież splata się ono zawsze z baśnią jak szczęście z nieszczęściem; czy można i trzeba je rozdzielać? Ja nie rozdzielam. Nie rozdzielają też prawdy od baśni mieszkańcy paudruwiskiej krainy, ludzie o prawych sercach i jasnym spojrzeniu".  
Tytuł oryginalny: Baltaragio malunas
Data wydania: 1986
ISBN: 83-06-01379-4, 8306013794
Wydawnictwo: PIW - Państwowy Instytut Wydawniczy
Seria: Klub Interesującej Książki
Stron: 198

Autor

Kazys Boruta Kazys Boruta
Urodzony 6 stycznia 1905 roku na Litwie (Kulokai)
litewski poeta, pisarz i działacz polityczny. Na podstawie jego powieści Młyn Bałtaragisa powstał pierwszy litewski musical Narzeczona diabła w reżyserii Arūnasa Žebriūnasa.

Pozostałe książki:

Młyn Bałtaragisa Krasnogruda, no 13/2001
Wszystkie książki Kazys Boruta

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Igraszek z diabłem skutki

WYBÓR REDAKCJI
31.08.2020

Przepiękna baśń, napisana gawędziarskim, plastycznym stylem. Brawa za przekład. Idealny scenariusz na film (jest jeden z 1973 roku, o tytule ”Narzeczona diabła”, oparty na motywach powieści, było też grane przedstawienie w Teatrze Polskiego Radia). Akcję rozpoczyna próba wydania dewotki Urszuli za mąż za czarta Pińczuka, lecz fabułę zawiązuje inn... Recenzja książki Młyn Bałtaragisa

@Catta@Catta × 12

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Catta
2019-11-24
10 /10
Przeczytane Autorzy z przedwojnia U mnie Półka M 😸Z kocich aukcji Arcydzieła Lit. bardzo piękna
@ziellona
2020-02-15
8 /10
Przeczytane __Chce przeczytac __All_IN_One_

Przepiękna opowieść, choć przeraźliwie smutna. Sięgnęłam po nią dlatego, że chcę urozmaicić swoje książki o wszelaką literaturę sąsiadów. Powiedzmy wprost - ciężko jest znaleźć cokolwiek literatury krajów nadbałtyckich.
Jest to bodaj pierwsza książka litewska na mojej liście, i od razu z folklorem w tle. Lubię folklor. Lubię diabły, rusałki i wszelakie tego typu legendy. Ale ta książka legenda nie jest - jest napisana na podstawie gawęd i legend.

Opis młyna - wiatraka z pierwszych stron, mnie urzekł i przekonał do kontynuowania lektury.
Plusy:
- pięknie pokazany folklor litewski
- rzecz się dzieje nad jeziorem - bo niby gdzie indziej, skoro Litwa jeziorem stoi
- plastyczny język

Minusy:
- troszeczkę przydługie i rozwlekłe (ale tylko ociupinkę)
- trudno dostępna - książka wydana w ramach KIK bodaj w końcówce lat 80tych i chyba nie wznowiona, a wielka szkoda.

Ogólnie na plus, choć nasuwa mi się przemyślenie na temat kondycji literatury wschodnio i środkowo europejskiej. Nie chodzi nawet o literaturę przez duże L. Niech będą to nawet kryminały. Kto z Was jest w stanie wymienić książki lub autorów ze Słowacji, Czech, Litwy, Łotwy i Estonii? Czy to oznacza, że w tych krajach nie pisze się i nie wydaje książek? Nie sądzę. Raczej skupiamy się (ogólnie: ludzie) na tłumaczeniach i wydawaniach książek na które jest popyt. A kogo interesuje stary młyn nad jeziorem?...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Młyn Bałtaragisa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl