Mój Pionowy Świat

Jerzy Kukuczka
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Mój Pionowy Świat
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Album „Mój pionowy świat" - to autobiograficzna książka autorstwa Jerzego Kukuczki. Jest to pełna pasji, zaangażowania i poświęcenia dla gór, niezwykle osobista historia. Obrazuje nie tylko drogę do zdobycia czternastu ośmiotysięczników, czy emocjonalne podejście do gór i towarzyszy wypraw, ale również rys ówczesnej Polski i sytuacji, w jakiej rozwijał się polski himalaizm. Przede wszystkim jednak kreśli przed czytelnikiem portret psychologiczny najwybitniejszego polskiego himalaisty XX wieku, daje możliwość "poznania" Jerzego Kukuczki, Jego górskich opowieści, przemyśleń a niekiedy także i tęsknot.
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-937896-8-9, 9788393789689
Wydawnictwo: Fundacja Wielki Człowiek
Kategoria: Biografia
Stron: 324
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Jerzy Kukuczka Jerzy Kukuczka
Urodzony 24 marca 1948 roku w Polsce (Katowice)
Józef Jerzy Kukuczka – polski taternik, alpinista i himalaista, jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie 14 głównych szczytów o wysokości ponad 8 tysięcy metrów (pierwszy był Reinhold Messner, któremu zajęło to sz...

Pozostałe książki:

Mój pionowy świat czyli 14 x 8000 metrów Na szczytach świata Królowa. Lhotse ‘89 - z archiwum Jerzego Kukuczki Mój Pionowy Świat (Nie)zdobyta góra. Broad Peak i K2 '82 Ostatnia ściana Śląska wyprawa Alaska-74
Wszystkie książki Jerzy Kukuczka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Mój Pionowy Świat nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2020-09-01
6 /10
Przeczytane Autobiografie

Nie jestem typem alpinisty, a nawet na drabinę wchodzę tylko na czwarty szczebel, jednakże wspomnienia himalaistów, alpinistów i taterników uwielbiam czytać. Są to książki bardzo pocieszające, takie opowieści o sile ducha, o woli walki z przeciwnościami, książki, w których nie ma polityki, za to jest człowiek i żywioł natury.
W tej książce Kukuczka opisuje warunki i okoliczności, gdy zdobywał 14 ośmiotysięczników. Mówi o tym, jak to zdobywano fundusze i materiały w komunistycznych czasach, jak to wyposażenie i nasze polskie dewizy różniły się od tych Zachodnich, opowiada o przyjaciołach i rywalach, o warunkach w górach. Każda góra została rozrysowana i podano trasę.
Bardzo tragiczne są opisy śmierci dwóch przyjaciół, w tym Tadeusza Piotrowskiego, którego wspomnienia górskie też czytałam.
Po co takiemu nizinnemu człowiekowi jak ja książki o górach? BO uczą mnie pokory wobec natury. Mieszkam w takim końcu Polski, gdzie zimy są 'z rozmachem', lata upalne i w ogóle trzeba się dostosować. I tego uczą książki alpinistów.
Kukuczka opowiada też o tym, że wspinał się, gdy urodzili mu się synowie. Inni jego przyjaciele też szli w góry, gdy ich żony były w ciąży. Jaki więc musieli oni mieć przymus wewnętrzny, żeby iść i zostawić rodzinę. Nie potępiam, ale próbuję zrozumieć.

Jeśli chodzi o uczucia tam hen w górach, to książka Kukuczki nie jest najgłębszym przykładem. Są bardziej emocjonalne wspomnienia. Kukuczka pisze po żołniersku, i nie roztkliwia się nad ...

× 16 | Komentarze (1) | link |
@Oktaryna
@Oktaryna
2020-02-26
8 /10
Przeczytane 2017

Cytaty z książki

O nie! Książka Mój Pionowy Świat. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat