Morderstwa w Somerset

Anthony Horowitz
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
Morderstwa w Somerset
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

Mroczna podróż w świat kryminału łącząca to, co najlepsze w klasycznej i współczesnej literaturze sensacyjnej

JEDEN DAM ZA SMUTEK, ZA RADOŚĆ MOŻE DWA.

Susan Ryeland, redaktorka londyńskiego wydawnictwa, otrzymuje wydruk najnowszej powieści autora cyklu bestsellerowych kryminałów.

TRZY DAM ZA DZIEWCZYNĘ, CZTERY ZA CHŁOPAKA.

Wszystko jest jak trzeba – spokojna wieś, ofiary zbrodni, prywatny detektyw – tyle że wcale nie o to chodzi.

KTO DA PIĘĆ ZA SREBRO? KTO SZEŚĆ ZA ZŁOTO DA?

Bo sednem tej historii jest coś zupełnie innego, niż się wydaje.

I SIEDEM ZA TAJEMNICĘ, O KTÓREJ CICHO-SZA!

Susan od lat współpracuje z Alanem Conwayem. Czytelnicy uwielbiają stworzoną przez niego postać prywatnego detektywa Atticusa Pünda.

Najnowsza powieść z cyklu - historia morderstwa popełnionego w wiejskiej rezydencji Pye Hall - nie jest jednak tym, czym się wydaje. Owszem, są w niej ofiary i intrygująca kolekcja podejrzanych, ale to tylko pozory, na stronach powieści ukryta jest bowiem zgoła odmienna intryga: jak najbardziej realna historia zazdrości, chciwości, bezlitosnej ambicji i... morderstwa.

Tytuł oryginalny: Magpie Murders
Data wydania: 2017-09-26
ISBN: 978-83-8062-146-6, 9788380621466
Wydawnictwo: Rebis
Seria: Kryminał (Rebis)
Stron: 544

Autor

Anthony Horowitz Anthony Horowitz
Urodzony 5 kwietnia 1955 roku w Wielkiej Brytanii (Stanmore)
Anthony Horowitz – angielski pisarz i scenarzysta. Zadebiutował jako pisarz w 1978 powieścią Enter Frederick K Bower. Tworzy książki dla dzieci, takie jak cykl Alex Rider czy The Diamond Brothers, ponadto thrillery i powieści z gatunku mystery. Jest...

Pozostałe książki:

Dom Jedwabny Upiorna szkoła Morderstwa w Suffolk Krucze Wrota Morderstwa w Somerset Zmierzch świata Moriarty Mroczna Gwiazda Diamenty sokoła Szpieg mimo woli Cyngiel śmierci Pogrzeb na zamówienie Wróg publiczny numer 2 Becoming Sherlock. Czerwony krąg Nieświęty graal Ark Angel Becoming Sherlock. Odmieńcy Crocodile Tears Eagle Strike Forever and a Day Misja Skeleton Key Misja Stormbreaker Operacja Gemini Russian Roulette Scorpia Scorpia Rising Snakehead Misja "Błyskawica" Necropolis Never Say Die
Wszystkie książki Anthony Horowitz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Brytyjski kryminał w brytyjskim kryminale

10.07.2023

Wakacje, i znów są wakacje! Wakacje to jest ten cudowny bonus pracy nauczyciela - tak samo jak w dzieciństwie czekam na nie i teraz, po latach pracy w szkole. Ostatnie tygodnie roku szkolnego są zawsze bardzo wyczerpujące, ale perspektywa kilku tygodni wolnego (nie do końca od pracy, ale od uczniów na pewno) pomaga je przetrwać. A teraz mogę wresz... Recenzja książki Morderstwa w Somerset

ES
@Estera
× 7

Kryminalna matrioszka

19.11.2019

Książka w książce - nieczęsto w literaturze spotykamy się z takim zabiegiem, jaki tutaj zastosował autor. Jest to jednak moim zdaniem chwyt, który zasługuje na uznanie, ponieważ przesądza o sukcesie całej powieści. Kryminał wpleciony w fabułę właściwego kryminału jest dużo lepszy od współcześnie toczącej się akcji, choć powoli się rozkręca. Za... Recenzja książki Morderstwa w Somerset

× 3

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mala_mi
2022-03-07
5 /10
Przeczytane 2022

Uwielbiam seriale „Poirot” i „Morderstwa w Midsomer”, do których Anthony Horowitz pisał scenariusze. Od Agathy Christie zaczęła się moja przygoda z kryminałem. To wszystko pozwala przypuszczać, że „Morderstwa w Somerset” łyknę, jak młody bociek żaby. Niestety, nic z tego. Książka dłużyła mi się okrutnie. Fakt, intryga ciekawa, ale rozwleczona niemiłosiernie, przez formę powieści szkatułkowej. Gdybyż jednak była to tylko jedna książka w książce – tu trzeba co chwilę czytać jak nie listy, to czyjeś wspomnienia z dzieciństwa. Zresztą właściwa akcja też jest poprzetykana drobiazgowymi opisami, czasami nic nie wnoszącymi jak np. historia samochodu głównej bohaterki i opisy przejażdżek z siostrzeńcami. Przeszkadzały mi też liczne nawiązania do utworów Christie i ich serialowych adaptacji. Czasami miałam ochotę zakrzyknąć „weź chłopie wymyśl coś swojego!”. Ciekawa główna bohaterka i środowisko wydawców, w którym toczy się intryga nieco równoważą dyskomfort wynikający z powtarzającego się poczucia, że przecież już o czymś takim czytałam. Książka dla wielbicieli klasyków gatunku, bo można się pobawić w zgadywanie, kto był kim inspirowany. Tym bardziej, że autor w obawie przed brakiem zrozumienia, podaje pod koniec utworu odpowiedzi.

× 4 | link |
DE
@delta1908
2022-04-07
5 /10
Przeczytane

Klasyczny brytyjski kryminał; swoisty wręcz hołd złożony Agacie Christie, czego autor nie ukrywa. Mając lat naście zaczytywałem się tego rodzaju książkami. Czytając teraz "Morderstwa...", wydały mi się jakieś takie infantylne i naiwne. Intryga i jej rozwiązanie strasznie karkołomne i jakieś mało wiarygodne. Aczkolwiek książkę czyta się, mimo jej objętości, szybko i nie nudzi. Ma nawet momenty, kiedy nie mogłem się od niej oderwać. Jednak mimo sentymentu do tego rodzaju literatury, muszę ją zostawić, gdyż wrażenia nie są już takie jak kiedyś.

× 4 | link |
@eR_
2019-12-19
8 /10
Przeczytane Współpraca

Anthony Horowitz to uznany pisarz twórca nowych przygód Sherlocka Holmesa, Jamesa Bonda, oraz scenariuszy do tak znanych seriali jak na przykład "Morderstwa w Midsomer", czy "Poirot".

"Morderstwa w Somerset" to jego kolejna powieść. Poznajemy w niej pewną redaktorkę z maleńkiego wydawnictwa, która dostaje do korekty książkę pewnego słynnego pisarza kryminałów. Poznajemy całą powieść, którą ona redaguje. Dosłownie możemy się zapoznać z całością tego kryminału. A raczej prawie z całością. Kiedy już wciągniemy się w całą opowieść, okazuje się że brakuje najważniejszych rozdziałów które wyjaśniają kto zabił i dlaczego.
Redaktorka rozpoczyna własne śledztwo mające wyjaśnić, gdzie podziały się brakujące rozdziały. Sprawę komplikuje fakt, że autor opowieści popełnił samobójstwo. Nie wierząc w tą wersję zaczyna szukać poszlak, które mogłyby wskazać mordercę. Ale czy będzie chciała poznać prawdę?

Bardzo mi się to wszystko podobało. I kryminalna opowieść o Atticusie i jego śledztwie i zmagania redaktorki, która nie ustaje w dążeniu do prawdy. Książka w książce, która prowadzi nas w kolejną niewyjaśnioną sprawę. Autor świetnie połączył obie te sprawy. Senne angielskie miasteczka, to najlepsze miejsce na popełnienie jakiejś zbrodni. Wiedzieli o tym już Holmes, czy Poirot. Tutaj nie jest inaczej. Tajemnice ukrywane od lat, wychodzą na jaw, zmieniając życie nie jednej osoby. Zazdrość, miłość i w końcu zbrodnia.
Polecam.

× 1 | link |
@majuskula
2022-02-24
7 /10
Przeczytane

Ależ to dziwna książka! W pozytywnym tego słowa znaczeniu. Mam pewien kłopot z jej opisaniem, ponieważ nie chciałabym zdradzić zbyt wiele z fabuły, aby nikomu nie popsuć osobistego odbioru. Oto urok kryminałów! Anthony Horowitz w swojej powieści podaje hołd Agacie Christie, dążąc do jak najbardziej zbliżonego klimatu. A „Morderstwa w Somerset” są historią szkatułkową — razem z redaktorką czytamy wciągający maszynopis, aby w kolejnej części próbować rozwikłać tajemnicę jego autora.
Oba motywy bardzo dobrze ze sobą współgrają, choć w przypadku pisarza, Alana Conwaya, czuję leciutki niedosyt, prawdopodobnie wynikający z zachwytu nad opowieścią, którą stworzył. Cóż, dzieło przerosło autora, choćby fikcyjnego! Niemniej jednak, warto pochylić się nad zakończeniem, a raczej dwoma zakończeniami, gdyż równocześnie poznajemy rozwiązanie obu przedstawionych czytelnikom zagadek.
Lektura sprawiła mi sporo frajdy, a w kwestii kryminałów bywam wybredna, bo często mnie nudzą. Jestem miłośniczką „retro” tajemnic, jak to ładnie określa się w krajach angielskojęzycznych, „manor mysteries” (szukam ciekawego przekładu tego stwierdzenia). Horowitz sprawia wrażenie człowieka z głową pełną pomysłów, które w interesujący sposób potrafi przelać na papier. I wydaje mi się, że sam świetnie się przy tym bawi, lubi swoich bohaterów, chociaż ich nie oszczędza! Teraz pora na „Morderstwa w Suffolk”, oby równie udane. Jakkolwiek makabrycznie to brzmi…

× 1 | link |
@bookaholic.in.me
2022-01-26
8 /10

Kryminał w kryminale, dlaczego nie? "Morderstwa w Somerset" to swego rodzaju dwie powieści w jednej. Mamy tu bowiem do czynienia z przedrukiem książki, którą napisał poczytny Autor, umiejscowioną w latach 50` XX wieku oraz aktualnymi wydarzeniami dotyczącymi świata realnego, w których ów Autor żyje. Oba śledztwa łączy wiele podobieństw, mnóstwo podejrzanych, detale, na które warto zwrócić uwagę i zaskakujące rozwiązanie. Pomimo faktu, iż książka swą objętością może na pierwszy rzut oka przestraszyć, należy jej oddać, iż jest napisana w taki sposób, że kompletnie tej ilości stron nie odczuwamy. Z ogromną przyjemnością poznajemy sekrety bohaterów obu światów, staramy się łączyć wszystkie puzzle i dążymy do rozwikłania zagadki. To naprawdę świetny i oryginalny kryminał, który zadowoli nawet wymagającego czytelnika.
Książka rozpoczyna się z przytupem bo od zgonu, który był następstwem nieszczęśliwego upadku ze schodów gospodyni. Wioska Saxby-on-Avon, pastor, który wszystkich zna, lokalna lekarka, ogrodnik, właściciel sklepu z antykami, nieszczęśliwa siostra, której brat zagarnął cały majątek, syn zmarłej, jej pracodawca.. Wszyscy mają coś do ukrycia ale czy jest to związane ze zmarłą? Wraz z upływem czasu pojawiają się kolejne zbrodnie, a rozwiązanie zdaje się być niemal niemożliwe do znalezienia. W pewnym momencie każda postać ma powody do tego, by być zabójcą i coś ukrywa. A to przecież fikcja literacka Alana Conwaya, dla którego życie przewidziało równie nieprawdopodo...

| link |
@przyrodazksiazka
2022-03-05
10 /10
Przeczytane

,,W bałaganie jest coś pocieszającego, szczególnie gdy nie ma nikogo, kto mógłby się nań skarżyć".

Celowo zaczęłam od tego cytatu, gdyż całkowicie się z nim zgadzam. Nie jestem typem pedantki, a kiedy w domu jest naprawdę idealnie, czegoś mi brakuje, wciąż nie mogę niczego znaleźć. Wtedy najbardziej czuję się zagubiona. Zupełnie jak bohaterka, której dotyczy książka. Trudno jest jednak pisać o niej w sposób bezpośredni, gdyż historia którą opowiada, wiąże się z inną, niby osobną, a jednak do niej podobną. Mamy tu system matrioszkowy. Cała powieść jest jedną książką w której mamy inną wewnątrz niej. Jest nawet wydrukowana zupełnie innym druczkiem i stylem. Jedna przedstawia bardzo dawne czasy, druga ówczesne. Obie są do siebie przyrównywane, gdyż znalazło się tutaj wiele zbieżności. W obu lista podejrzanych była całkiem spora i śledczy badali ją na tak zwanych drobnych poszlakach. Ciężko im było odnaleźć jeden punkt zaczepny. Cała historia jest na tyle ciekawa, że nie mamy problemu, żeby ją rozróżnić. Jest to opowieść, która ma być zredagowana, jednak im dalej o niej czytamy, tym bardziej sami łączymy zbieżności.
W książkę wkręcicie się od razu, gdyż jej styl jest prosty i jednocześnie kulturalny. Jakby opowiadała nam go nasza przyjaciółka, która nas szanuje. Powieść wewnętrzna jest zupełnie inna, jakby faktycznie pisał ją ktoś z dawnych czasów. Styl bardziej wyniosły, coś w stylu młodej wyszkolonej damy, która lubi używać ochów i achów. Jest niesamowita i ta...

| link |
@malinka.a
@malinka.a
2019-12-30
8 /10
Przeczytane Przeczytane w 2018 Wydawnictwo Rebis Kryminał/ thriller- przeczytane

Zgadzam się z opisem na okładce: " agatha Christie XXI wieku". Może nie wszystkie jej książki przypadły mi go gustu, jednak język, czasy, forma, śledztwo bardzo. I tak jest również z tą książką. Bez tzw. 'bajerów' i nowoczesnych metod toczy się dochodzenie w sprawie morderstwa. Mamy b. dobrze nakreślonych bohaterów, z których każdy może być mordercą, mnogość wydarzeń nie pozwala jednoznacznie go wyłonić. Mała, zamknięta społeczność i czasy połowy XX w.
Bardziej przypadł mi do gustu wątek książki w książce niż poboczne wydarzenia, chociaż nie powiem, zaintrygowało mnie i to, chociaż od razu założyłam ciąg wydarzeń i w sumie tylko się upewniłam 'kto' i wróciłam do Punda :).
Nie będzie tu nagłych zwrotów akcji, gonitwy za mordercą, ale dobrze wykonana robota detektywa, myślenie i łączenie faktów, przyjazne i tajemnicze zarazem malownicze miasteczko i jak to w kryminale zbrodnia.
No i to zakończenie :D- polecam!

| link |
KU
@kubacki.mateusz
2023-08-15
8 /10
Przeczytane
ES
@Estera
2023-07-10
9 /10
Przeczytane
SA
@sanguin_rose
2022-03-22
9 /10
Przeczytane 2022
@MLB
2021-06-23
7 /10
Przeczytane Papier
@PoisonIvy
@PoisonIvy
2020-08-13
10 /10
Przeczytane
@MgorzataM
2019-11-18
1 /10
Przeczytane B: Nie zmęczyłam B: Lekturynka X: Albion
@nemo
2019-11-16
10 /10
Przeczytane Katalog A-L Zanim zapomnę

Cytaty z książki

Uważał, że człowiek to dość skomplikowane zwierzę, zdolne do czynienia nadzwyczajnego dobra, jak niewyobrażalnego zła, ale ponad wszelką wątpliwość samotne.
Nie wątpił, że gdyby wbrew prawdopodobieństwu , mając za sobą życie sterowane rozumem, nie wiarą, stanął przed ostatecznym sądem gdzieś pośród gwiazd, mógłby liczyć na odpuszczenie win. O ile się orientował, Bóg lubił odpuszczać.
Dodaj cytat