Opinia na temat książki Mózg w żałobie

@denudatio_pulpae @denudatio_pulpae · 2022-12-14 21:45:04
Przeczytane Reportaż/literatura faktu Legimi
Przez wiele lat uczyłam się, jak radzić sobie z przewlekłą chorobą i do niej się dostosowywać. Dezorientacja wynikająca z żałoby jest sama w sobie stanem chronicznym, odmiennym, w którym nasze mózgi próbują odnaleźć porządek w kłębowisku obcych wydarzeń.

Ale wiedza o radzeniu sobie życiem nie przygotowała nas do radzenia sobie ze śmiercią. Byłam źle przygotowana na to, co miało nadejść”.

William Weiner i jego żona Lisa Shulman byli parą neurologów. W 2011 roku u Weinera zdiagnozowano raka, szpiczaka mnogiego. Zmarł siedemnaście miesięcy później. Książka „Mózg w żałobie” to nie tylko osobiste przemyślenia Lisy przed i po śmierci męża, ale również próba medycznego wyjaśnienia mechanizmów żałoby.

Dla mnie zarówno podejście osobiste jak i medyczne było bardzo ważne. Uspokajająco działały na mnie informacje dotyczące „technicznych” aspektów przeżywania żałoby, jej neurologiczne podstawy i funkcje (to, że żałoba może mieć jakieś ważne funkcje, na początku wydawało mi się szaleństwem). Łatwiej mi jest teraz akceptować fakt, że wszystkie emocje są nam w życiu potrzebne, nie tylko te pozytywne.

Zgadzam się również ze stwierdzeniem, że Lisa nie była dobrze przygotowana na to, co miało nadejść. Moje pierwsze myśli po potwierdzonej diagnozie były takie same. Chyba nikt nie jest na to przygotowany.

Początek i koniec życia są naturalne, organiczne. A jednak śmierć
i żałoba znajdują się poza głównym nurtem, kierują się w stronę dwuznaczności i tajemnicy”
.

Kiedy po raz pierwszy musimy się mierzyć z odejściem bliskiej osoby, możemy odnieść wrażenie, że zostajemy dopuszczeni do pewnej tajemnicy. Bardzo bolesnej tajemnicy. Przynajmniej ja tak to odbieram, jako swoisty rytuał „przejścia”. Teraz już wiem, jak to jest. I dzięki takim książkom wiem również, że gdzieś tam w oddali może czekać akceptacja i ukojenie bólu. Jest to dość odległa wizja, ale jednak daje chociaż odrobinę nadziei.

Ocena:
Data przeczytania: 2022-12-14
× 20 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Mózg w żałobie
Mózg w żałobie
Lisa M. Shulman
5.5/10
Seria: Filia na faktach

Poruszająca historia wybitnej neurolog, która zmierzyła się ze śmiertelną chorobą męża, lekarza. W 2011 roku u męża dr Lisy Shulman, dr. Williama Weinera, zdiagnozowano raka. Zmarł siedemnaście miesi...

Komentarze

Pozostałe opinie

Książka dr Shulman nie jest stricte o śmierci, a o radzeniu sobie ze zmianami po odejściu bliskiej osoby. To osobiste podejście do problemu. Umieranie zdiagnozowanego męża, radzenie sobie z niemocą, ...

Spodziewałam się, że żałoba to nieznośny smutek, ale dałam się zaskoczyć. Była olbrzymią niestabilnością. Utratą orientacji, utratą tożsamości, utratą spójnego “ja”. Miejscem, w którym życie jest ...

SP
@speculatio
© 2007 - 2024 nakanapie.pl