Mózg w żałobie

Lisa M. Shulman
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Mózg w żałobie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Poruszająca historia wybitnej neurolog, która zmierzyła się ze śmiertelną chorobą męża, lekarza. W 2011 roku u męża dr Lisy Shulman, dr. Williama Weinera, zdiagnozowano raka. Zmarł siedemnaście miesięcy później. Oboje byli neurologami. Nagle z lekarzy stali się pacjentami. Neurolog jest ekspertem w nauce o mózgu, jednak okazuje się, że nikt nie jest dobrze przygotowany na kolejne etapy walki ze śmiertelną chorobą. Ta książka jest poruszającym zapisem przemyśleń obojga lekarzy. Wspomnienia dr Shulman przeplatają się ze wspomnieniami jej męża, Billa. Towarzyszymy im od chwili diagnozy, poprzez różne etapy walki z chorobą, aż do momentu pogodzenia się z sytuacją, w jakiej się znaleźli. Dotąd oboje ratowali swoich pacjentów, teraz muszą ratować siebie. Poruszająca książka o miłości i medycynie. O działaniu mózgu w ekstremalnej sytuacji. O heroicznej walce o rodzinę, godność i nadzieję.
Tytuł oryginalny: Before and After Loss. A Neurologist's Perspective on Loss, Grief, and Our Brain
Data wydania: 2019-10-16
ISBN: 978-83-8075-888-9, 9788380758889
Wydawnictwo: Filia
Seria: Filia na faktach
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 336

Autor

Lisa M. Shulman Lisa M. Shulman Dr Lisa M. Shulman jest neurologiem specjalizującym się w chorobie Parkinsona i innych zaburzeniach ruchowych. Traumatyczne przeżycia osobiste skłoniły ją do wydania publikacji "Mózg w żałobie".

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Mózg w żałobie? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2022-12-14
6 /10
Przeczytane Reportaż/literatura faktu Legimi

Przez wiele lat uczyłam się, jak radzić sobie z przewlekłą chorobą i do niej się dostosowywać. Dezorientacja wynikająca z żałoby jest sama w sobie stanem chronicznym, odmiennym, w którym nasze mózgi próbują odnaleźć porządek w kłębowisku obcych wydarzeń.

Ale wiedza o radzeniu sobie życiem nie przygotowała nas do radzenia sobie ze śmiercią. Byłam źle przygotowana na to, co miało nadejść”.

William Weiner i jego żona Lisa Shulman byli parą neurologów. W 2011 roku u Weinera zdiagnozowano raka, szpiczaka mnogiego. Zmarł siedemnaście miesięcy później. Książka „Mózg w żałobie” to nie tylko osobiste przemyślenia Lisy przed i po śmierci męża, ale również próba medycznego wyjaśnienia mechanizmów żałoby.

Dla mnie zarówno podejście osobiste jak i medyczne było bardzo ważne. Uspokajająco działały na mnie informacje dotyczące „technicznych” aspektów przeżywania żałoby, jej neurologiczne podstawy i funkcje (to, że żałoba może mieć jakieś ważne funkcje, na początku wydawało mi się szaleństwem). Łatwiej mi jest teraz akceptować fakt, że wszystkie emocje są nam w życiu potrzebne, nie tylko te pozytywne.

Zgadzam się również ze stwierdzeniem, że Lisa nie była dobrze przygotowana na to, co miało nadejść. Moje pierwsze myśli po potwierdzonej diagnozie były takie same. Chyba nikt nie jest na to przygotowany.

Początek i koniec życia są naturalne, o...

× 20 | link |
@Asamitt
2022-07-26
5 /10
Przeczytane Literatura faktu/Reportaż (Auto)Biografia/Pamiętnik/Wspomnienia ✈ Wymienione/Sprzedane

Książka dr Shulman nie jest stricte o śmierci, a o radzeniu sobie ze zmianami po odejściu bliskiej osoby. To osobiste podejście do problemu. Umieranie zdiagnozowanego męża, radzenie sobie z niemocą, gdy jako medycy również nie potrafią pomóc wrócić do zdrowia, zmaganie się zarówno z potrzebami i zmianami zachodzącymi u chorego, jak i godzenie się na zachodzące zmiany w życiu osoby pozostającej.

Niestety, część wywodów o neurobiologii mózgu czyta się jak artykuły medyczne. Jak to ma pomóc ludziom borykającym się z cierpieniem i żalem po stracie? Najpierw czytamy, że nasze mózgi w traumatycznych sytuacjach "wyłączają się" z codziennego obiegu, widzimy, a nawet odczuwamy inaczej naszą rzeczywistość. W takim razie jak osobnik w żałobie ma podejść metodologiczne do zdarzenia i "przerobić" swoje cierpienie? Czy samo skupienie się na snach, opisywanie zdarzeń dnia w dzienniku, zastanawianie się nad swoimi reakcjami pozwoli - ot tak - wyciszyć się i wejść na nowy poziom życia?

Najlepsza jest pierwsza część zapisu w formie pamiętnika, gdzie myśli Autorki przeplatają się z fragmentami zapisków jej męża. W tym miejscu Shulman pozwala sobie na uwolnienie emocji, nie jest taka zasadnicza jak to ma miejsce przy rozkładaniu żałoby na neurobiologiczne czynniki.
Autorka jest w tej dogodnej sytuacji, że opisuje własny przebieg uzdrawiania i pokonywania kolejnych przeszkód z perspektywy czasu. Po dwóch latach może już spojrzeć za siebie i odetchnąć, że co najtrudniejs...

× 15 | link |
SP
@speculatio
2020-01-22
5 /10
Przeczytane

 
Spodziewałam się, że żałoba to nieznośny smutek, ale dałam się zaskoczyć. Była olbrzymią niestabilnością. Utratą orientacji, utratą tożsamości, utratą spójnego “ja”. Miejscem, w którym życie jest zdeformowane i rozwija się w surrealistyczny łańcuch zdarzeń. Miejscem, gdzie spodziewamy się smutku, a nadchodzi zmieniona rzeczywistość.

Gdy takie słowa padają z ust osób, które – wydaje nam się, że są przygotowane na śmierć – powinniśmy rozumieć, że to znaczy wiele. Szczególnie, gdy mówi to neurolożka, która wielokrotnie musiała przekazywać złe informacje rodzinom. Racjonalność, rozumienie mechanizmów znika w tym jednym, jedynym momencie, gdy tracimy kogoś bliskiego. Tak było w przypadku Lisy Schulman, której mąż zmarł po kilkunastu miesiącach od pierwszej diagnozy, z której wynikało, że jego organizm zaatakował nowotwór. Oboje świadomi, oboje rozumiejący i oboje przeżywali nie jak lekarze, ale jak bliskie sobie osoby – chorobę i nadchodzącą śmierć.

[...]
całość:
 https://www.speculatio.pl/mozg-w-zalobie/ 

× 3 | link |
@anna_strzelczak
2021-05-14
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

"Spodziewałam się, że żałoba to nieznośny smutek, ale dałam się zaskoczyć. Była olbrzymią niestabilnością. Utratą orientacji, utratą tożsamości, utratą spójnego "ja"." Dr Lisa M. Shulman "Mózg w żałobie".
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl