Na rozdrożu historii. Repatriacja obywateli polskich z Zachodu w latach 1945–1949

Janusz Wróbel
Na rozdrożu historii. Repatriacja obywateli polskich z Zachodu w latach 1945–1949
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Wśród wielu problemów, z którymi borykały się rządy państw europejskich po zakończeniu II wojny światowej, istotne miejsce zajmowała repatriacja. Polska nie była wcale wyjątkiem. Jakikolwiek rząd powstałby w naszym kraju, musiał zorganizować i przeprowadzić wielką akcję powrotu Polaków z terenów pokonanej III Rzeszy oraz wielu innych krajów europejskich i zamorskich, gdzie przebywały tysiące przymusowych robotników, jeńców wojennych i uchodźców wojennych. Na porządku dziennym stanęła również kwestia powrotu rządu RP na uchodźstwie i żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych. Obok uruchomienia gospodarki, odbudowy życia zbiorowego i zasiedlenia tzw. Ziem Odzyskanych właśnie to zadanie było najpilniejsze, o ogromnej randze politycznej i doniosłych konsekwencjach społeczno-ekonomicznych oraz demograficznych.

W polskich warunkach znaczenie repatriacji było większe niż w innych krajach europejskich, a to z tej przyczyny, że skala wojennych, głównie przymusowych migracji była ogromna, a granice kraju uległy zmianie w rezultacie decyzji podjętych przez Wielką Trójkę podczas konferencji w Teheranie, Jałcie i Poczdamie. Dodatkowo komplikował sytuację fakt, iż pod koniec wojny Polska miała dwa ośrodki władzy, z których jeden, „londyński”, najbardziej predysponowany i najlepiej przygotowany do przeprowadzenia repatriacji, wrócić do kraju nie mógł, zaś drugi, „lubelski”, zainstalowany w kraju z woli Kremla i nie cieszący się z tej racji szerszym społecznym poparciem, miał tę przewagę, że sprawował realną władzę.

W 1945 r. Polacy przebywający na Zachodzie stanęli wobec dramatycznego wyboru. Musieli zadecydować, czy mimo czekających ich niebezpieczeństw wrócić do kraju, aby połączyć się z rodzinami i podjąć trud odbudowy, czy też pozostać na emigracji, stając się wolnym głosem zniewolonego narodu.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-929304-4-0, 9788392930440
Wydawnictwo: IPN
Kategoria: Historia Polski
Stron: 716
dodana przez: Vernau

Autor

Janusz Wróbel Janusz Wróbel Dr hab., pracownik naukowy Biura Badań Historycznych w Oddziale Łódzkim IPN. Zajmuje się badaniami historii emigracji polskiej, okupacją niemiecką w latach 1939-1945 oraz dziejami regionu łódzkiego w XX w.

Pozostałe książki:

Chipolbrok. Z dziejów polsko-chińskiego sojuszu morskiego 1950–1957 Na rozdrożu historii. Repatriacja obywateli polskich z Zachodu w latach 1945–1949 Polonia chicagowska w dobie „Solidarności” 1980–1989 Polskie dzieci na tułaczych szlakach 1939–1950 Uchodźcy polscy ze Związku Sowieckiego 1942-1950 Władze komunistyczne wobec Kościoła katolickiego w Łódzkiem 1945-1967 Łódź w latach 1956-1957
Wszystkie książki Janusz Wróbel

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Na rozdrożu historii. Repatriacja obywateli polskich z Zachodu w latach 1945–1949? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Na rozdrożu historii. Repatriacja obywateli polskich z Zachodu w latach 1945–1949. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat