Na wysokiej połoninie. Pasmo II Nowe czasy. Księga I. Zwada

Stanisław Vincenz
Na wysokiej połoninie. Pasmo II Nowe czasy. Księga I. Zwada
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Kultura ludowa - wg Vincenza - nie jest tylko reliktem wczesnej fazy rozwoju cywilizacji, zawiera nie tylko „uśpione ślady życia dawnego”, lecz także „zapas sił, które dotąd nie znalazły dostępu do kultury świadomej”. Zrozumienie przez naród własnego folkloru pozwala mu poznać samego siebie. Celem, jaki Vincenz stawia przed refleksją humanistyczną i sztuką, jest „przeniknięcie największego misterium: jedności człowieka w różnych kulturach”. W tym sensie Na wysokiej połoninie odwołując się do języka, mitologii i symboliki niewielkiej zamkniętej społeczności, otwiera przed czytelnikami perspektywy uniwersalne. Podania, legendy, wierzenia górali huculskich zostały przez Vincenza w znacznej mierze przetworzone i według nowych kryteriów uporządkowane, nie można więc nazywać Na wysokiej połoninie traktatem etnograficznym. Dzieło to ma również wyraźny adres polemiczny: kultura nowoczesna, powiada pisarz, „rozkawałkowuje człowieka na kruszyny”. Dzieło Vincenza, zarówno jego część eseistyczna, jak i epicka, stanowi próbę odzyskania owej utraconej jedności. Można uznać tę próbę za udaną lub chybioną, ale nie sposób odmówić Vincenzowi wielkiego talentu literackiego, mądrości, wspaniałego daru dialogu z czytelnikiem. Współistnienie w utworze eposu i powieści, mitu i historii, konwencji baśni i realizmu uwydatnia jego podstawowy temat: spotkanie dawności (starowieku) i nowoczesności. Na wysokiej połoninie należy więc do dzieł rozwijających wątki podstawowe dla kultury XX wieku.

Twórczość Stanisława Vincenza, a zwłaszcza Na wysokiej połoninie jest wielkim świadectwem cywilizacji Europy Wschodniej, gdzie spotykały się liczne narody, religie i wyznania. Cywilizacja ta, częściowo unicestwiona, jest u Vincenza również projektem kulturalnym dla nowych pokoleń. Bez tego dziedzictwa zjednoczona Europa będzie na pewno uboższa, a przede wszystkim uboższa będzie kultura polska. (Andrzej Stanisław Kowalczyk)


Data wydania: 2003
ISBN: 978-83-86872-47-3, 9788386872473
Wydawnictwo: Pogranicze
Cykl: Na wysokiej połoninie, tom 2
Stron: 546
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Stanisław Vincenz Stanisław Vincenz
Urodzony 30 listopada 1888 roku w Polsce (Słoboda Rungurska)
Polski prozaik i eseista, miłośnik i znawca Huculszczyzny i Pokucia, myśli i sztuki starożytnej Grecji; ojciec Barbary Wanders-de Vincenz (dr fizyki, mieszka wraz z rodziną w Lozannie, Szwajcaria) i Andrzeja Vincenza – profesora emeritus slawistyki ...

Pozostałe książki:

Na wysokiej połoninie. Prawda starowieku: obrazy, dumy i gawędy z Wierchowiny Huculskiej Dialogi z Sowietami Na wysokiej połoninie. Pasmo II Nowe czasy. Księga II Listy z nieba Eseje i szkice zebrane T.1 Na wysokiej połoninie. Pasmo III. Barwinkowy wianek
Wszystkie książki Stanisław Vincenz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Na wysokiej połoninie. Pasmo II Nowe czasy. Księga I. Zwada? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Na wysokiej połoninie. Pasmo II Nowe czasy. Księga I. Zwada. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Na wysokiej połoninie. Prawda starowieku: obrazy, dumy i gawędy z Wierchowiny Huculskiej
Na wysokiej połoninie. Praw...
Stanisław Vincenz
{}10/10
Kultura ludowa - wg Vincenza - nie jest tylko reliktem wczesnej fazy rozwoju cywilizacji, zawiera n...
Na wysokiej połoninie. Pasmo II Nowe czasy. Księga II Listy z nieba
Na wysokiej połoninie. Pasm...
Stanisław Vincenz
Opowieści i gawędy przedstawiające obrazy z wierchowiny huculskiej. Kultura ludowa – według Vincen...
Na wysokiej połoninie. Pasmo III. Barwinkowy wianek
Na wysokiej połoninie. Pasm...
Stanisław Vincenz
Kultura ludowa - wg Vincenza - nie jest tylko reliktem wczesnej fazy rozwoju cywilizacji, zawiera ni...
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe