Powojenne perypetie Sokratesa

Stanisław Vincenz
Powojenne perypetie Sokratesa
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Gorzka trzeźwość tej książki nie tłumi jednak jej blasku jako opowieści. Znamienna dla Stanisława Vincenza, ostatniego, jak sam mówił o sobie, „opowiadacza huculskiego”, Lust zum Fablieren, która nas tak czaruje na ścieżkach i w zaroślach „Wysokiej połoniny”, tu bierze nas za rękę i prowadzi po wyimaginowanym świecie klasycznym z taka swobodą, jakby to była kraina, w której się wraz z autorem urodziliśmy i wychowaliśmy. Kompozycja „Powojennych perypetii Sokratesa” wydaje się podobna do fabuły hiszpańskiej powieści pikarejskiej, „łotrzykowskiej”, z XVI wieku, która potem święciła takie tryumfy w literaturze angielskiej w wieku XVIII, będą sznurem z nanizanymi epizodami podróżniczymi, co zresztą miało pierwowzór w Homerowej „Odysei”. [...] książka ta, jak inne teksty Vincenza, zasługuje na to, by ją nie tylko czytać, lecz i studiować. Zygmunt Kubiak, „O 'Sokratesie' Stanisława Vincenza”
Data wydania: 1985
ISBN: 83-7006-177-X, 837006177X
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 364

Autor

Stanisław Vincenz Stanisław Vincenz
Urodzony 30 listopada 1888 roku w Polsce (Słoboda Rungurska)
Polski prozaik i eseista, miłośnik i znawca Huculszczyzny i Pokucia, myśli i sztuki starożytnej Grecji; ojciec Barbary Wanders-de Vincenz (dr fizyki, mieszka wraz z rodziną w Lozannie, Szwajcaria) i Andrzeja Vincenza – profesora emeritus slawistyki ...

Pozostałe książki:

Na wysokiej połoninie. Prawda starowieku: obrazy, dumy i gawędy z Wierchowiny Huculskiej Dialogi z Sowietami Eseje i szkice zebrane T.1 Na wysokiej połoninie Na wysokiej połoninie. Pasmo II Nowe czasy. Księga I. Zwada Na wysokiej połoninie. Pasmo II Nowe czasy. Księga II Listy z nieba Na wysokiej połoninie. Pasmo III. Barwinkowy wianek Nowe czasy. Ks. 2, Listy z nieba Po stronie dialogu. Tom 1-2 Po stronie pamięci Powojenne perypetie Sokratesa Tematy żydowskie Z perspektywy podróży
Wszystkie książki Stanisław Vincenz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Powojenne perypetie Sokratesa nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Powojenne perypetie Sokratesa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl