Na wysokiej połoninie. Pasmo II Nowe czasy. Księga II Listy z nieba

Stanisław Vincenz
Na wysokiej połoninie. Pasmo II Nowe czasy. Księga II Listy z nieba
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Opowieści i gawędy przedstawiające obrazy z wierchowiny huculskiej.

Kultura ludowa – według Vincenza – nie jest tylko reliktem wczesnej fazy rozwoju cywilizacji, zawiera nie tylko „uśpione ślady życia dawnego”, lecz także „zapas sił, które dotąd nie znalazły dostępu do kultury świadomej”. Zrozumienie przez naród własnego folkloru pozwala mu poznać samego siebie. Celem, jaki Vincenz stawia przed refleksją humanistyczną i sztuką, jest „przeniknięcie największego misterium: jedności człowieka w różnych kulturach”. W tym sensie Na wysokiej połoninie odwołując się do języka, mitologii i symboliki niewielkiej zamkniętej społeczności, otwiera przed czytelnikami perspektywy uniwersalne. Podania, legendy, wierzenia górali huculskich zostały przez Vincenza w znacznej mierze przetworzone i według nowych kryteriów uporządkowane, nie można więc nazywać Na wysokiej połoninie traktatem etnograficznym. Dzieło to ma również wyraźny adres polemiczny: kultura nowoczesna, powiada pisarz, „rozkawałkowuje człowieka na kruszyny”. Dzieło Vincenza, zarówno jego część eseistyczna, jak i epicka, stanowi próbę odzyskania owej utraconej jedności. Można uznać tę próbę za udaną lub chybioną, ale nie sposób odmówić Vincenzowi wielkiego talentu literackiego, mądrości, wspaniałego daru dialogu z czytelnikiem. Współistnienie w utworze eposu i powieści, mitu i historii, konwencji baśni i realizmu uwydatnia jego podstawowy temat: spotkanie dawności (starowieku) i nowoczesności. Na wysokiej połoninie należy więc do dzieł rozwijających wątki podstawowe dla kultury XX wieku. (Andrzej Stanisław Kowalczyk).
Data wydania: 2004
ISBN: 83-86872-61-6, 8386872616
Wydawnictwo: Pogranicze - Fundacja
Cykl: Na wysokiej połoninie, tom 3
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 509

Autor

Stanisław Vincenz Stanisław Vincenz
Urodzony 30 listopada 1888 roku w Polsce (Słoboda Rungurska)
Polski prozaik i eseista, miłośnik i znawca Huculszczyzny i Pokucia, myśli i sztuki starożytnej Grecji; ojciec Barbary Wanders-de Vincenz (dr fizyki, mieszka wraz z rodziną w Lozannie, Szwajcaria) i Andrzeja Vincenza – profesora emeritus slawistyki ...

Pozostałe książki:

Na wysokiej połoninie. Prawda starowieku: obrazy, dumy i gawędy z Wierchowiny Huculskiej Dialogi z Sowietami Eseje i szkice zebrane T.1 Na wysokiej połoninie Na wysokiej połoninie. Pasmo II Nowe czasy. Księga I. Zwada Na wysokiej połoninie. Pasmo II Nowe czasy. Księga II Listy z nieba Na wysokiej połoninie. Pasmo III. Barwinkowy wianek Nowe czasy. Ks. 2, Listy z nieba Po stronie dialogu. Tom 1-2 Po stronie pamięci Powojenne perypetie Sokratesa Tematy żydowskie Z perspektywy podróży
Wszystkie książki Stanisław Vincenz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Na wysokiej połoninie. Pasmo II Nowe czasy. Księga II Listy z nieba? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Na wysokiej połoninie. Pasmo II Nowe czasy. Księga II Listy z nieba. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Na wysokiej połoninie. Prawda starowieku: obrazy, dumy i gawędy z Wierchowiny Huculskiej
Na wysokiej połoninie. Praw...
Stanisław Vincenz
10/10
Kultura ludowa - wg Vincenza - nie jest tylko reliktem wczesnej fazy rozwoju cywilizacji, zawiera n...
Na wysokiej połoninie. Pasmo II Nowe czasy. Księga I. Zwada
Na wysokiej połoninie. Pasm...
Stanisław Vincenz
Kultura ludowa - wg Vincenza - nie jest tylko reliktem wczesnej fazy rozwoju cywilizacji, zawiera n...
Na wysokiej połoninie. Pasmo III. Barwinkowy wianek
Na wysokiej połoninie. Pasm...
Stanisław Vincenz
Kultura ludowa - wg Vincenza - nie jest tylko reliktem wczesnej fazy rozwoju cywilizacji, zawiera ni...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl