Nad piękną, modrą Dřevnicą

Antonín Bajaja
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Nad piękną, modrą Dřevnicą
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Powieść Antonina Bajai mogłaby nosić wiele tytułów, na przykład: „Koniec starych czasów w Zlínie” albo „Morawski Amarcord”. To wspomnienia z tużpowojennego dzieciństwa, kiedy mieszkańcy Zlína witali wyzwolicieli chlebem i solą, na futbolowym boisku rozgrywało się „karanie gestapowca”, a przedstawiciele tak zwanej burżuazji wierzyli w powrót masarykowskiej republiki i prosperity spod znaku Bat’y. To dzieciństwo mogło nawet być szczęśliwe, gdyby nie żelazna kurtyna. W prozie Bajai ożywa wielka i mała historia Czech i Moraw. Kraj to dla autora przestrzeń pamięci: osobistej, rodzinnej, historycznej, wreszcie: mitycznej. W formie listów do siostry prowadzi kronikę miasteczka w czasie gottwaldyzacji, gdy następują próby zaprowadzenia takich zmian, by miasto jak najbardziej przypominało sowieckie wzory. Zlín z czasów pierwszej republiki, ze swoją wolnomyślicielską atmosferą, miał zostać wymazany z pamięci, podobnie jak miała zniknąć jego elita społeczna, w tym także rodzina doktora Bajaji. Antonín Bajaja - czeski pisarz. Pochodzi z rodziny lekarzy, ukończył studia na Uniwersytecie Rolniczym i Leśnym im. Mendla w Brnie. Pracował jako zootechnik, kierował laboratorium rolniczym w Zlinie. Od 1991 roku redaktor brneńskiego oddziału radia czechosłowackiego, rok później rozpoczął pracę dziennikarza w dzienniku „Prostor” oraz czasopiśmie „Týden”, a także w Radiu Wolna Europa. Debiutował w 1982 roku powieścią „Mluviti stříbro”. Za wydaną w 2003 roku powieść „Zvlčení. Romaneto o vlcích, lidech a úkazech” nagrodzony prestiżową Magnesia Litera (2004), zaś Nad piękną, modrą Dřevnicą z 2009 roku została uhonorowana narodową nagrodą literacką. Jego powieści przekładane są na angielski, rosyjski, białoruski, bułgarski, słoweński i węgierski.
Data wydania: 2018-01-08
ISBN: 978-83-64887-39-0, 9788364887390
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
Seria: Czeskie Klimaty
Stron: 564

Autor

Antonín Bajaja Antonín Bajaja
Urodzony w 1942 roku w Czechach
Pochodzi z rodziny lekarzy, ukończył studia na Uniwersytecie Rolniczym i Leśnym im. Mendla w Brnie. Pracował jako zootechnik, kierował laboratorium rolniczym w Zlinie. Od 1991 roku redaktor brneńskiego oddziału radia czechosłowackiego, rok później r...

Pozostałe książki:

Nad piękną, modrą Dřevnicą Duely
Wszystkie książki Antonín Bajaja

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Nad piękną, modrą Dřevnicą nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tsantsara
2019-11-30
9 /10
Przeczytane Literatura czeska (i słowacka)

"Droga Jeanne, znowu pomyślałem, żeby - tym razem definitywnie - zrobić porządek w starych rzeczach".

Tematem powieści są przede wszystkim własne, jak się wydaje dość autentyczne (zachowane są miejsca oraz prawdziwe imiona i nazwiska bohaterów) wspomnienia z dzieciństwa. Autor dorastał w Zlínie, przemianowanym 1.01.1949 przez komunistów na Gottvaldov. Akcja toczy się nielinearnie: w formie listów do siostry przedstawiane wydarzenia są formą powrotu wspomnieniami do czasów dzieciństwa, głównie do lat 1946-55. Listy te były zresztą pisane w różnym czasie (noszą daty od lat 70-ych aż po rok 2009) i również nie układają się chronologicznie. Wyłania się z nich historia dorastania rodzeństwa - Antonina i Jany - w dobrze sytuowanej rodzinie lekarza z prywatną praktyką. Ich życie codzienne jest urozmaicone częstymi kontaktami towarzyskimi z dość zamożną (choć szybko biedniejącą za komunizmu) i wykształconą rodziną oraz sąsiadami, którzy stanowią intelektualną i finansową elitę przemysłowego miasta Zlína - od Bat'ów, właścicieli tamtejszej fabryki obuwia, przez nauczycieli, kupców, księdza, prawników oraz okoliczną szlachtę (hrabina Barbora z Wrbna) i właścicieli ziemskich. Prawie wszystkie nazwiska są autentyczne - warto o nich poszukać informacji w internecie, to kopalnia ciekawostek o ludziach i lokalnej, zlińskiej historii. Dziadkowie Antonina są reemigrantami z USA do pierwszej Republiki Czechosłowackiej i właścicielami niedużego majątku ziemskiego oraz hotelu "Bal...

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Nad piękną, modrą Dřevnicą. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl