Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos

Tom Wolfe
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Książka, która zrewolucjonizowała amerykański reportaż Opowieść o początkach programów kosmicznych i o powstaniu NASA. O najlepszych pilotach, którzy mieli w sobie to coś: graniczący z szaleństwem głód życia. I o kraju kowbojów, w którym to coś pozwalało sięgać gwiazd. Kiedy Rosjanie w październiku 1957 roku wprowadzili na orbitę Sputnika 1, pierwszego sztucznego satelitę, w USA wybuchła panika. Amerykanie sądzili, że następnym krokiem ZSRR będzie wystrzelenie w kosmos platform orbitalnych, z których Sowieci zaczną zrzucać na przeciwników bomby wodorowe. Rozpoczął się wyścig kosmiczny i żeby wyjść na prowadzenie, Stany Zjednoczone musiały wystrzelić na orbitę człowieka, a potem bezpiecznie sprowadzić go na Ziemię. Adrenalina, testosteron i codzienne przesuwanie granic możliwości – to wszystko pojawia się w dynamicznie opisanej historii amerykańskich pilotów doświadczalnych i pierwszych astronautów. Pozycja do pochłonięcia w jeden wieczór. Polecam! – Radek Kosarzycki, Pulskosmosu.pl „Najlepsi” to nie tylko fantastycznie napisany dokument o odwadze, ryzyku i chłodnej kalkulacji, ale też zapis epoki wypraw, za którymi tęsknimy od ponad 40 lat. Książka Toma Wolfe jest inspiracją dla współczesnych astronautów i mam nadzieję, że ci, którzy przeczytają ją teraz, za kilkanaście lat staną znowu na Księżycu, a potem na Marsie. Bo to opowieść, która naprawdę potrafi motywować. – Piotr Stanisławski, Crazynauka.pl Tom Wolfe (2 III 1931-14 V 2018), czołowy amerykański reporter, twórca Nowego Dziennikarstwa, latami czekał na literacką opowieść o tych pierwszych astronautach oraz ich żonach – ludziach, którzy jak żadni inni wcielali ducha swoich czasów. Wreszcie napisał ją sam. Prawie 30 lat od premiery jego książka pozostaje bodaj najbardziej klasyczną pozycją amerykańskiego reportażu.
Data wydania: 2018-06-06
ISBN: 978-83-268-2646-7, 9788326826467
Wydawnictwo: Agora
Stron: 512

Autor

Tom Wolfe Tom Wolfe
Urodzony 2 marca 1930 roku
Tom Wolfe, właśc. Thomas Kennerly „Tom” Wolfe– amerykański pisarz i dziennikarz. Jeden z twórców nurtu Nowego Dziennikarstwaw latach 60. i 70. Konserwatysta z przekonania.

Pozostałe książki:

Nazywam się Charlotte Simmons Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos Próba Kwasu w Elektrycznej Oranżadzie Facet z zasadami S-KADRA Honor krwi Ognisko próżności Sam et Charlie vont en bateau
Wszystkie książki Tom Wolfe

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Prawdziwe Gwiezdne Wojny

30.10.2019

Przełom lat 50. i 60. Apogeum zimnej wojny. Amerykanie rywalizują z Sowietami na wszystkich możliwych polach. Po obu stronach Żelaznej Kurtyny mocarstwa prężą muskuły i powoli rozkręcają wyścig zbrojeń, natomiast ich obywatele żyją w ciągłym strachu, że pewnego dnia gdzieś na horyzoncie zobaczą atomowego grzyba. Rok 1957. Związek Radziecki umi... Recenzja książki Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos

@Mackowy@Mackowy × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@maslowskimarcinn
2023-09-07
8 /10
Przeczytane

Czytanie „Kowbojów” było jak jazda na rodeo – mocno, nieco przaśnie, na ostro i w pocie. A jak się skończy, słyszy się wiwaty i brawa. Napisana rewelacyjnym językiem historia programu Merkury i tych, którzy jako pierwsi wyruszyli w kosmos. Mowa oczywiście o USA i amerykańskich chłopcach (Rosjanie byli tam przed nimi).

Loty i kłopoty techniczne konkurują tu z herbatkami w Białym Domu. Do tego spora dawka emocji i konkluzja, że trzeba było mieć „zryty mózg”, aby bawić się tak, jak bawili się oni. Nieco o medialnej popularności, sławie i nieustannej pogoni za tym, aby być the top. O dążeniu na szczyt zigguratu (ci, co przeczytają, będą wiedzieli o co kaman). O szaleństwie, śmierci i cierpieniu. O upadkach z wysokości (i to nawet dosłownie). O rodzinie. No, na bogato, jak to u Wolfe’a.

Nie ma tu miejsca na szczurzą rywalizację, raczej o chodzi o zaangażowanie w niepowtarzalny wyścig. Książka o amerykańskiej fladze i pobijaniu nowych rekordów. Troszkę to satyra na media i szał, jakie Glenn, Shepard i inni kosmiczni kowboje wywołali.

Ale z drugiej strony - nie ma już dzisiaj takich bohaterów.

Łezka się przy tym kręci, jeśli pomyśli się, ile czasu od tamtych chwil minęło i jak świat popędził do przodu, a wspomnienie o tych „wspaniałych chłopcach” nieco się przykurzyło.

500 stron pęka jak ponaddźwiękowy prototypowy samolot, wciska w fotel z jakimś 6g i wynosi na orbitę, z której t...

| link |
@lordofthedreams9
2022-04-16
10 /10
Przeczytane 📚 posiadam 👨‍🚀 programy kosmiczne

Świetny, napisany ze swadą, reportaż o początkach amerykańskich załogowych lotów kosmicznych. Narracja kończy się wraz z końcem programu Merkury, a zatem nie opowiada o programach Gemini i Apollo ani o najsłynniejszych astronautach - Neil Armstrong, czy Jim Lovell pojawiają się jedynie w rolach epizodycznych.
Styl, w jakim została napisana ta książka, koresponduje ze stylem życia pierwszych astronautów, więc uwaga na wulgaryzmy (jeśli komuś przeszkadzają). Przez te prawie 500 stron ma się wrażenie niezwykłego, nieustannego podekscytowania autora, który dość często zwraca się do czytelnika(?) "brachu".

| link |
@Mackowy
2019-10-30
9 /10
Przeczytane papier

Cytaty z książki

O nie! Książka Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl