Ognisko próżności

Tom Wolfe
Ognisko próżności
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Tom Wolfe (ur. 1931), z wykształcenia dziennikarz, zaczął karierę zawodową w redakcji "Washington Post Herald Tribune", współpracował też z różnymi czasopismami. W literaturze zadebiutował w roku 1965; wydał kilka książek, stając się jednym z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu określanego jako "new journalism". Stosując urozmaiconą technikę narracji (monolog wewnętrzny, zmiany punktów widzenia, pełne dramatyzmu sceny, skrótowy, kolokwialny język, akcenty satyryczne), przedstawia w nowatorski sposób amerykańską rzeczywistość.

"Ognisko próżności" to książka trzymająca w napięciu dzięki intrydze kryminalnej. Bogaty finansista, jadąc z kochanką samochodem, potrąca murzyńskiego chłopca i ucieka w panice z miejsca wypadku. Ofiara umiera w szpitalu. Do akcji wkraczają służby śledcze, by wytropić sprawcę przestępstwa. Ambicją autora jest ukazanie mechanizmów wymiaru sprawiedliwości, który ulega presji najrozmaitszych grup nacisku reprezentujących sprzeczne interesy - finansjery, polityków, mass mediów. Zadośćuczynienie ofierze przestępstwa, jak i wymierzenie kary sprawcy w ogóle się w tych rozgrywkach nie liczy. Napisana z temperamentem powieść ukazuje szereg środowisk i postaci nowojorskiej aglomeracji, uwikłanych w sprawę toczącego się śledztwa. Ludzkie namiętności - miłość, seks, przesadne ambicje, gorączka robienia pieniędzy, nieokiełznane snobizmy - sprawiają, że w tym "ognisku próżności" sprawiedliwość ponosi całkowite fiasko.

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 1996]
Tytuł oryginalny: The Bonfire of the Vanities
Data wydania: 1996
ISBN: 83-06-02524-5, 8306025245
Wydawnictwo: PIW - Państwowy Instytut Wydawniczy
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 623
dodana przez: denudatio_pulpae

Autor

Tom Wolfe Tom Wolfe
Urodzony 2 marca 1930 roku
Tom Wolfe, właśc. Thomas Kennerly „Tom” Wolfe– amerykański pisarz i dziennikarz. Jeden z twórców nurtu Nowego Dziennikarstwaw latach 60. i 70. Konserwatysta z przekonania.

Pozostałe książki:

Nazywam się Charlotte Simmons Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos Próba Kwasu w Elektrycznej Oranżadzie Facet z zasadami S-KADRA Honor krwi Ognisko próżności Sam et Charlie vont en bateau
Wszystkie książki Tom Wolfe

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Ognisko próżności nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Ognisko próżności. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl