Narożnikowo, centralnie, pogranicznie. Szkice szczecińskie i europejskie

Piotr Michałowski
Narożnikowo, centralnie, pogranicznie. Szkice szczecińskie i europejskie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Tom szkiców Piotra Michałowskiego gromadzi teksty publikowane w ciągu minionego dwudziestolecia na łamach różnych czasopism literackich i kulturalnych, m.in. w „Kresach”, „Tekstach Drugich”, „Borussii”, „Literaturze” i szczecińskim dwumiesięczniku kulturalnym „Pogranicza”. Jest to zbiór wielogatunkowy: są w nim eseje, artykuły publicystyczne, komentarze, glosy, polemiki i odpowiedzi na ankiety. Ich wybór (a w wielu sytuacjach znaczne przepracowanie) i układ uzasadnia tematyka: problemy lokalności i regionalizmu wobec scentralizowanej kultury kraju (część I) i uniwersalizmu kultury europejskiej (część II). W ostatniej części książki problematyka ta zostaje odniesiona do różnych aspektów literackiej reprezentacji dylematów lokalności i europejskości. Obok refleksji ogólnych znalazły się wybrane portrety książek, przedstawiające w zbliżeniu przykłady realizacji tej tematyki. Ponadto pojawiają się zagadnienia miejsca literatury w kulturze, jej recepcji oraz edukacji polonistycznej, debiutu i „szkoły pisania”.  
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-63316-63-1, 9788363316631
Wydawnictwo: Forma
Seria: Wokół literatury
Kategoria: Publicystyka i Esej
Stron: 182
dodana przez: bookkeeper

Autor

Piotr Michałowski Piotr Michałowski
Urodzony w 1955 roku w Polsce (Bydgoszcz)
Piotr Michałowski – polski poeta, eseista, krytyk literacki i teatralny, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego. Ukończył filologię polską na UAM w Poznaniu oraz Podyplomowe Studium Bibliotekarskie na Uniwersytecie Wrocławskim. Doktorat uzyskał na ...

Pozostałe książki:

Głosy formy światy warianty poezji nowoczesnej Mikrokosmos WIERSZA Cisza na planie Dzień jest wierszem, świat kolorem Światy równoległe
Wszystkie książki Piotr Michałowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Narożnikowo, centralnie, pogranicznie. Szkice szczecińskie i europejskie? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Narożnikowo, centralnie, pogranicznie. Szkice szczecińskie i europejskie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl