Nauka o stosunkach międzynarodowych i studia europejskie w Polsce

Jacek Czaputowicz, Kamil Ławniczak, Anna Wojciuk
Nauka o stosunkach międzynarodowych i studia europejskie w Polsce
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Ważna książka dla obecnych i przyszłych pokoleń studiujących stosunki międzynarodowe i integrację europejską. Pokazuje rozwój tych dwóch dyscyplin w Polsce i w innych krajach. Zawiera pogłębioną analizę historyczną i empiryczną. Ma dobrą strukturę, jest świetnie napisana. (?) Opisany stan polskiej nauki w dwóch dziedzinach będących przedmiotem analizy jest dość żałosny. Większość prac naukowych ma charakter opisowy ? bez próby pogłębionej analizy teoretycznej. Tłumaczy to skromną obecność polskich naukowców z tych dziedzin na forach międzynarodowych. Podane fakty są zrozumiałe w wypadku starszego pokolenia badaczy, ale nie w wypadku młodych naukowców, z których wielu w ostatnich latach studiowało za granicą. (?) To prowadzi mnie do hipotezy, iż problemy polskiej nauki wynikają z kultury uniwersyteckiej w Polsce, ze swoistego typu feudalizmu, który kultywuje stare hierarchie, powiązania, obyczaje i blokuje rozwój intelektualny ludzi młodych. Podobna sytuacja istnieje na południu Europy i w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Z recenzji wydawniczej prof. Jana Zielonki (Uniwersytet Oskfordzki) Jacek Czaputowicz ? profesor nadzwyczajny, kierownik Zakładu Metodologii Badań Europejskich w Instytucie Europeistyki, WDiNP UW. Autor m.in. Teorie stosunków międzynarodowych, Wydawnictwo Naukowe PWN 2007; Bezpieczeństwo międzynarodowe. Współczesne koncepcje, Wydawnictwo Naukowe PWN 2012 oraz Suwerenność, PISM 2013. Kamil Ławniczak ? doktor, współpracownik Instytutu Europeistyki, WDiNP UW. Opublikował m.in. Rada Unii Europejskiej. Organizacja i sposób działania, WDiNP 2014, Metody jakościowe i ilościowe wbadaniu organizacji i działania Unii Europejskiej (red.), WDiNP 2013. Anna Wojciuk ? doktor politologii, adiunkt w Instytucie Stosunków Międzynarodowych, WDiNP UW, visiting fellow na Uniwersytecie Harvarda oraz na Columbia University w Nowym Jorku. Opublikowała m.in. Dylemat potęgi. Praktyczna teoria stosunków międzynarodowych, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 2010.
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-7383-780-5, 9788373837805
Wydawnictwo: SCHOLAR Wydawnictwo Naukowe
Stron: 196

Autor

Jacek Czaputowicz Jacek Czaputowicz
Urodzony 30 maja 1956 roku w Polsce (Warszawa)
Jacek Krzysztof Czaputowicz – polski politolog, nauczyciel akademicki i urzędnik państwowy, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, jeden z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz Ruchu Wolność i Pokój. Profesor nauk społecznyc...

Pozostałe książki:

Suwerenność Bezpieczeństwo międzynarodowe Współczesne koncepcje Nauka o stosunkach międzynarodowych i studia europejskie w Polsce System czy nieład? Bezpieczeństwo europej Teorie integracji europejskiej Teorie stosunków międzynarodowych
Wszystkie książki Jacek Czaputowicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Nauka o stosunkach międzynarodowych i studia europejskie w Polsce nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Nauka o stosunkach międzynarodowych i studia europejskie w Polsce. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl