Nie ma powrotu

Wiesław Jażdżyński
Nie ma powrotu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

"...Jażdżyński bardzo ostro widzi i opisuje rozwarstwienie społeczeństwa polskiego. Widząc stara się zrozumieć różne postawy polityczne. Sympatią darzy demokratyczne odłamy społeczeństwa polskiego, ale klasy odchodzącej w bezpowrotną przeszłość nie maluje jedynie najczarniejszymi barwami. Bodajże właśnie w tej grupie postaci powieści widzimy największe zróżnicowanie charakterów ludzkich i bardzo trafne odtworzenie atmosfery okupacyjnego życia w szlacheckich dworkach i dworach.
Najobszerniej przedstawione zostały w powieści Jażdżyńskiego sprawy środowiska zaangażowanych politycznie chłopów, którzy dla wsi położonych nad Wierną i Czarną rzeką tworzą w Kosieradach tajne gimnazjum. [...] Pokazując skomplikowane życie polityczne w Polsce powiatowej w okresie okupacji, Jażdżyński pozwala sobie w zakończeniu powieści na sytuację symboliczną, akcentującą powstawanie demokratycznego frontu jedności narodu. [...] Powieść Jażdżyńskiego jest niewątpliwie udaną próbą wykorzystania własnych wspomnień i olbrzymiej ilości materiałów publicystycznych dla ukazania w formie beletrystycznej ciekawego wycinka spraw okupacyjnych. Potrafi zaciekawić czytelnika, a jednocześnie - skłonić go do przemyślenia spraw, które nie zawsze sam przeżywał."
Edward Martuszewski, "Tygodnik Kulturalny" 22 XII 1963, nr 51

Data wydania: 1971
Wydawnictwo: Łódzkie
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 312
dodana przez: 8dzientygodnia
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Wiesław Jażdżyński Wiesław Jażdżyński
Urodzony 9 września 1920 roku w Polsce (Kielce)
Pochodzący z Kielc pisarz, dziennikarz i działacz kultury. Absolwent Gimnazjum i Liceum im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1943–1945 działał w tajnym nauczaniu. Debiutował w 1944 na łamach kons...

Pozostałe książki:

"Adara" nie odpowiada Czuwajcie w letnie noce Gdy pęka nić Daleko od prawdy Kolonia wszystkich świętych
Wszystkie książki Wiesław Jażdżyński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Nie ma powrotu aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Nie ma powrotu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl