# Nie zwalaj winy na blond

Aga Pawlikowska
5.6 /10
Ocena 5.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
# Nie zwalaj winy na blond
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.6 /10
Ocena 5.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

#niezwalajwinynablond to sprawiedliwość
#niezwalajwinynablond to wyrwanie z marazmu, w którym tkwi się jako ofiara
#niezwalajwinynablond to ZEMSTA w najczystszej postaci

Bianka od lat dręczy swojego młodszego brata Seta. W końcu sprawy zachodzą jednak za daleko i Set postanawia się zemścić. Razem ze swoim najlepszym przyjacielem Harrym zapoczątkowuje w internecie ruch #niezwalajwinynablond, który zakłada mszczenie się na oprawcach, bez szukania usprawiedliwień dla ich czynów.

Bianka oczywiście nie zamierza bezczynnie przypatrywać się działaniom Seta. Wkrótce między rodzeństwem zaczyna się rozgrywka, w której wszystkie chwyty są dozwolone…

„Nie zwalaj winy na blond” to tragikomedia, tsunami nawiązań serialowo-filmowych i pięć faz żałoby. Co najważniejsze, samozwańczy amerykańscy naukowcy określili współczynnik bezsenności podczas lektury tej książki jako skrajnie wysoki.
Czy amerykańscy naukowcy mogą się mylić? Sprawdź sam!

Uwaga!
Produkt zawiera szopa pracza żrącego wszystko, co popadnie oraz wisielczy humor.
Data wydania: 2022-04-27
ISBN: 978-83-65381-15-6, 9788365381156
Wydawnictwo: Szelest
Stron: 524
dodana przez: kazal_ka

Autor

Aga Pawlikowska
Urodzona w 2002 roku w Polsce (Poznań)
Aga Pawlikowska – filmo-/serialomaniaczka urodzona w 2002 roku w Poznaniu, nadużywająca słowa „tej” i uzależniona od dobrej herbaty. Od niedawna wielbicielka salsy i szopów praczy, a od dawna: fanka filozofii umiarkowanego wywalenizmu. W wolnym czas...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Tej katastrofy nie uratuje nawet armia szopów praczy

WYBÓR REDAKCJI
20.05.2022

Chyba, że autorka zmieni zdanie i postanowi tylko o nich pisać. Ale to raczej mało prawdopodobne. Zacznijmy może od początku ,,#Nie zwalaj winy na blond'' jest debiutem niemal dwudziestoletniej Agi Pawlikowskiej. Książka reklamowana jest jako powieść ,,dla młodzieży od młodzieży''. I w internecie możecie przeczytać, że będzie ,,błyskotliwa'', ... Recenzja książki # Nie zwalaj winy na blond

Miłość do szopa pracza

8.05.2022

"Nie zwalaj winy na blond" Aga Pawlikowska "Nie zwalaj winy na blond" jest szaloną historią o dwójce rodzeństwa, którzy postanawiają się na sobie zemścić. Jest ona pełna filozofii wywalenizmu, szopa pracza i zaskakujących zwrotów akcji. No i nie można zapomnieć także o zemście w najczystszej postaci. Zaczynając czytać byłam mocno podekscytowana z... Recenzja książki # Nie zwalaj winy na blond

Moja opinia o książce

Opinie

@bookaholic.in.me
2022-05-16
7 /10

Bycie nastolatkiem przypomina znalezienie się w samym środku potężnego cyklonu. Wpływ rówieśników, burza hormonów, nieustanny brak zgody na to, czego wymagają nauczyciele i rodzice, wszechogarniający bunt na wydarzenia wokół. To sprawia, że często trudno młodym ludziom być zrozumianym przez otoczenie, zwłaszcza dorosłe. Często zapominamy jak to było, gdy sami byliśmy w tym wieku i jakie szalały w nas emocje. A przecież nastolatek to też człowiek- młody, niedoświadczony, który często nie radzi sobie ze sobą i rzeczywistością. Pozostawieni sami sobie, dusząc w sobie ból, mogą wpakować się w nie lada kłopoty. I właśnie o nastolatkach jest książka "Nie zwalaj winy na blond". Choć napisana w humorystyczny sposób, to pod przykrywką żartów stara się przemycić trochę wiedzy o nastoletniej duszy i ukazać, jak ważne miejsce zajmują w tym świecie rodzice i z jak wielką odpowiedzialnością muszą się zmierzyć, mając pod dachem zbuntowaną przeciwko światu młodzież.
Set to główny bohater powieści. Choć ma dopiero 15 lat mierzy się z dużymi wyrzutami sumienia w związku z wypadkiem sprzed lat. Mieszka z matką, która ze względu na pracę nie jest w domu tak często jak powinna oraz starszą siostrą, z którą kompletnie nie może się dogadać. W szkole też nie idzie mu najlepiej, a z uwagi na mutyzm wybiórczy często zdarza mu się paraliż i brak możliwości wyartykułowania słowa. Zauroczony w Eli, choć nigdy by się do tego nie przyznał, natomiast zrozumienie znajduje u specyficznego ale t...

× 1 | link |
@pajjka
2022-05-03
6 /10

Set - zemsta, chaos i kreatowyność.
Harry - wywalenizm, ekscentryzm, maniana.
Bianka - gorycz, teatralność, duma.
I Ela - delikatność, empatia i upór.
Gdy te cztery charaktery spotkają się w tym samym miejscu o tej samej porze, powstanie mieszanka iście wybuchowa i gwarantuję, że bez ofiar się nie obejdzie.

Daj się wkręcić w świat Seta, Harrego, Bianki i Eli, a zrozumiesz, co tak naprawdę kryje się za hashtagiem #niezwalajwinynablond #nzwnb.

"Nie zwalaj winy na blond" to błyskotliwy obraz współczesnego pokolenia młodych dorosłych.
Autorka ukazuje jakie skutki niosą za sobą prześladowanie, dręczenie i ośmieszanie (szczególnie jeszcze niedojrzałego emocjonalnie) człowieka, a także do czego jest zdolny i jak daleko potrafi się posunąć nastolatek ogarnięty nieodpartą chęcią zemsty, a także do czego może to doprowadzić.
Pod, z pozoru lekką, przyprawioną czarnym humorem powieścią dla młodzieży, Aga Pawlikowska w bardzo inteligentny sposób poruszyła wiele ważnych i trudnych wątków.
Pokazała, że choć nam dorosłym problemy młodych ludzi mogą wydawać się błahe, gdy trafią na podatny, wpływowy i niedojrzały emocjonalnie grunt, mogą okazać się dramatyczne w skutkach.
Choć mogłoby się wydawać, że historia ta została napisana stricte dla młodzieży, uważam że również dorośli powinni ją poznać, by uświadomić sobie, z jakimi zagrożeniami mierzy się współczesna młodzież i być może w porę zareagować i uchronić przed tragedią.

Najwi...

| link |
@obsydiian
2022-05-06

Nie zwalaj winy na blond to debiut jednak podczas czytania w ogóle tego nie czuć. To tak jakby to była kolejna książka autorki ale w zupełnie nowym gatunku. Książka jest niezwykle dynamiczna i bardzo działa na wyobraźnię.

Cała książka przypomina sztukę w sztuce, a także jest zlepkiem znanych nam seriali, filmów a nawet książek z połączeniem tego co uczyliśmy się w szkole. W książce jest kilka zagadek, dla mnie dość prostych, oraz kilka momentów ukazanych od kuchni.

Fabuła skupia się wokół Seta, który ma dość nietypowe imię i tego jak bardzo śmierć bliskiej osoby może dokonać nieodwracalnych szkód w rodzinie. Postać głównego bohatera jak i jej siostry jest niezwykle ciekawa i każde etapy jakie przechodzi czyta się dowiadując się czasem i szokujących informacji. Postacie poboczne też mają w sobie coś co nas do siebie przyciąga i nie trudno im kibicować. Cała historia choć znana, tak naprawdę jest przedstawiona trochę inaczej.

Mam jednak problem z dwoma postaciami i żałuję, że nie zostało to nieco inaczej rozpisane. Przede wszystkim najlepszy przyjaciel Seta, Harry jako postać jest nie do zniesienia. Miał być odważny, pewny siebie a wyszedł jako jedna z najbardziej toksycznych postaci o jakich czytałam w tym roku. Gdzieś pod koniec znika na chwilę i wierzcie mi można odetchnąć.

Druga postać, która mnie zneutralizowała to mama głównego bohatera. Schemat ślepego rodzica mógłby zrobić dobre wrażenie, ale nie wtedy gdy jest to osoba, która zn...

| link |
@kika160295
2022-05-11
7 /10
Przeczytane młodzieżowe obyczajowe

Idę o zakład, że każdy kto ma rodzeństwo choć raz się z nim pokłócił 😅 pamiętacie najgorszą rzeczą jaką zrobiliście siostrze/bratu?

Set i Bianka z "#Nie zwalaj winy na blond" zdecydowanie nie znają granic w dokuczaniu sobie nawzajem. Dziewczyna obwinia młodszego brata o wypadek ojca i wykorzystuje każdą okazję żeby go upokorzyć. Za namową przyjaciela Set postanawia zemścić się na siostrze wszczynając internetową wojnę, rozpoczyna trend #niezwalajwinynablond, który polega na filmowaniu zemst na swoich oprawcach.

Mimo młodego wieku autorka świetnie poradziła sobie z połączeniem lekkiej, humorystycznej i nowoczesnej młodzieżówki (przez niektóre zwroty poczułam się staro i nie na czasie 🙈) z historią o trudnościach współczesnych nastolatków. Pokazała jak silną bronią jest internet, wystarczy jeden film czy post, a sprawa eskaluje do niewyobrażalnych rozmiarów. Książka dobitnie pokazuje, że dorośli czesto bagatelizują problemy swoich dzieci, nie zdają sobie sprawy jak wielki ma to na nie wpływ.

Bohaterowie"#Nie zwalaj winy na blond" w żadnym wypadku nie są infantylni. Ich zemsty są przemyślane, pojawiają się w formie nagrań, zagadek, wierszy. Świetnym dodatkiem są pełne czarnego humoru scenariusze filmowe pisane przez...

| link |
@Chassefierre
2022-05-20
3 /10
Przeczytane Literatura polska Młodzieżowe
@zaczytani.insta
2022-05-08
5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka # Nie zwalaj winy na blond. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl