# Nie zwalaj winy na blond recenzja

Tej katastrofy nie uratuje nawet armia szopów praczy

Autor: @Chassefierre ·5 minut
2022-05-20
5 komentarzy
Chyba, że autorka zmieni zdanie i postanowi tylko o nich pisać. Ale to raczej mało prawdopodobne.

Zacznijmy może od początku ,,#Nie zwalaj winy na blond'' jest debiutem niemal dwudziestoletniej Agi Pawlikowskiej. Książka reklamowana jest jako powieść ,,dla młodzieży od młodzieży''. I w internecie możecie przeczytać, że będzie ,,błyskotliwa'', że znajdziecie w niej ,,wisielczy humor'' i że wprost nie odłożycie tej książki na bok, tak Was akcja wciągnie.

Mnie nie wciągnęła. Co więcej – już na samym początku pomyślałam, że może jednak jestem już na to za stara. Że może już nie powinnam czytać młodzieżówek, że powinnam dać sobie z tym spokój, że powinnam usiąść w cichym i ciemnym miejscu i ukoić zszargane nerwy Muminkami albo Kubusiem Puchatkiem, ale nie. Ze mną wszystko jest w porządku. To po prostu książka zalicza się do tych raczej marnych.

Styl
To, że coś jest ,,od nastolatków dla nastolatków'' nie oznacza, że możemy pisać jak nam się żywnie podoba. To znaczy – możemy. Ale nie powinniśmy się dziwić, gdy przyjdzie ktoś i skrytykuje nasz potoczny i luzacki styl. W książce bowiem możemy znaleźć takie perełki jak:
,,... z całej epy kopię Krystiana w jaja'' (i nie chodzi mi tu o wysublimowany opis ciosu uderzającego z całą siłą w czyjeś genitalia, nie. Chodzi o tą nieszczęsną ,,epę'', która może i gdzieś tam funkcjonuje – tak samo jak przerywnik w postaci słówka tej, którego używa autorka - ale brzmi koszmarnie i gwarantuję, że równie koszmarnie się zestarzeje, bo za sześć lat młodzież będzie patrzyła na to z uczuciem potwornego zażenowania, tak jak my patrzymy w ten sposób na ,,do diaska, motyla noga!'')
,,... prawie padając na ryj''
,,Wklepuję numer mieszkania Eli'' (gdzie wklepuje? Na czym wklepuje?)
albo ,,na niczym się nie naśmiałem tak jak na tym'' czy ,,maski nadawały anonimowości''.

Strefa 51 czyli ciekawe rzeczy, których dowiemy się z książki
Po pierwsze dowiadujemy się, że istnieje coś takiego jak ,,włosizm'', który jest... rasizmem włosów. I ja przepraszam bardzo, ale nie istnieje coś takiego, jak ,,rasizm włosów'', ,,rasizm wobec nieczytających'', ,,rasizm wobec antyszczepów''. Cytując Jacka Dehnela: ,,Rasizm, antysemityzm, homofobia, seksizm itd. – dotyczą cech wrodzonych lub niezmienialnych.''
Niezmienialnych, podkreślam.
A co, jak co, kolor włosów można zmienić bez większych problemów. I to nawet samodzielnie.
Ale dobrze, ktoś powie, że się czepiam, bo to może miał być ,,element humorystyczny'', a tu stara baba i nie rozumie.

No nie rozumie na przykład też tego fragmentu: ,,Swoją drogą, wszyscy mieliśmy wymrzeć na tego wirusa z Chin, covida, o którym jakiś czas temu mówiono, że rozprzestrzeni się na cały świat, a koniec końców żadnej pandemii nie było ani nic, nawet jednego kichnięcia (media naprawdę rewelacyjnie sprawdzają się w roli straszaków)''. [s.79] To też miało być zabawne? Jeśli tak, to jestem pewna, że wszyscy, którzy chorowali i wszyscy, którzy stracili bliskich z powodu tej choroby docenią ten wysublimowany i cięty dowcip.

Tak samo jak wszystkie osoby cierpiące z powodu chorób psychicznych, gdy przeczytają, że matka bohatera ,,od początku do tego dążyła. Żeby mnie wypchnąć na psychoterapię (aka godzinę dla przegrywów i psycholi)''. I naprawdę nie wiem teraz czy bardziej zaliczam się do przegrywów czy bardziej do psycholi jeśli co tydzień omawiam moje problemy z terapeutką? A co muszą pomyśleć te wszystkie nastolatki, które chciałyby – ale się boją – leczyć się z powodu lęków albo depresji? Że są – haha, ale świetny żart! - przegrywami i psycholami? No tak, taka postawa głównego bohatera z całą pewnością zachęci młodych ludzi do dbania o swoje zdrowie psychiczne.
Sarkazm, żeby nie było.

I zanim ktoś powie, że autorka jest młoda, niedoświadczona i tak dalej, i tak dalej, to ja chcę tylko przypomnieć, że istnieje redakcja, korekta i całe mnóstwo osób postronnych, które mogły wziąć ją na stronę i powiedzieć, że ,,hej, w sumie ta wstawka o psycholach jest niestosowna, wiesz, wytniemy ją''.
Już nie wspominając o tym, że ktoś powinien zwracać więcej uwagi na tekst, bo znajdziemy w ,,#Nie zwalaj winy na blond'' momenty w których główny bohater siedzi pod drzwiami, opierając się o nie, żeby siostra nie mogła wejść do mieszkania i chwilę później przeżywa zaskoczenie, bo jego koleżanka te drzwi otworzyła i wprowadziła Biankę do środka. Co więcej, nasz bohater sam się w tym nie zorientował, kumpel musiał mu o tym powiedzieć.
(Domniemywam więc, że w międzyczasie – w głowie autorki – Set opuścił posterunek przy drzwiach, ale zapomniała o tym napisać.)
Albo inna sytuacja: bohater wybiega ze szkoły, zostawiając tam swój plecak, chwilę siedzi w domu, chwyta plecak i wybiega na dwór. A potem wraca do domu z mamą, która zabrała jego plecak ze szkoły.
I teraz nie wiem – miał dwa różne plecaki? A jeśli tak, to co się stało z tym drugim? Bo od momentu opuszczenia mieszkania Eli nie pada o nim ani słowo.

Fabuła
Tu wcale nie jest lepiej. Po przeczytaniu blurbu byłam przekonana, że akcja zostanie poprowadzona dynamicznie, że będzie mi się czytać ,,lekko, łatwo i przyjemnie'', ale dość szybko okazało się, że się myliłam.
Złe przeczucia miałam już wtedy, kiedy zobaczyłam, że książka ma stron 500 a nie 300. I wiecie co? Gdyby tak całość trochę przeredagować, wyrzucić tonę zbędnych i nieśmiesznych żartów oraz powtarzających się przemyśleń bohatera to byłaby całkiem zajmująca, około 200 stronicowa lektura.

Całość, w każdym razie, kręci się dookoła relacji Bianki i Seta, którzy nienawidzą się wzajemnie bardziej, niż przeciętne rodzeństwo. I gdy pewnego razu Bianka postanawia dać bratu w twarz ten – wraz ze swoim arcyirytującym przyjacielem Harrym – postanawia się na siostrze odegrać. W ten sposób zostaje zapoczątkowany ruch #nzwnb, który ma na celu pogrążenie wszystkich oprawców.
I chociaż sam pomysł jest niezły, a tematyka social-mediów i obecności w nich jest ważna to wykonanie kuleje dlatego, że książka jest zwyczajnie zbyt długa, a przez to szybko staje się nudna.
Plus wprost nie sposób polubić któregokolwiek z bohaterów.

I do tego te przekleństwa... Nie mam nic do wyrazów niecenzuralnych, nie płonę dziewiczym rumieńcem widząc lub słysząc słowo ,,kurwa'', niech to jednak ma jakieś uzasadnienie w tekście. Niech to będzie jak ,,Ślepnąc od świateł'' Żulczyka w której to książce bohaterowie przeklinają, ale jest to dobrze osadzone w kontekście.
Tymczasem w książce Agi Pawlikowskiej przekleństwa pojawiają się... w sumie bez powodu i bez większego sensu. Tak jakby miały istnieć same dla siebie. Niech więc tak będzie.

Książki nie polecam, bo jest o wiele więcej lepszych, mądrzejszych i lepiej napisanych młodzieżówek.

*Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Data przeczytania: 2022-05-20

Aga Pawlikowska
5.6/10

#niezwalajwinynablond to sprawiedliwość #niezwalajwinynablond to wyrwanie z marazmu, w którym tkwi się jako ofiara #niezwalajwinynablond to ZEMSTA w najczystszej postaci Bianka od lat dręczy swoje...

@Vernau
@Vernau · prawie 2 lata temu
Bardzo, bardzo dobra recenzja 👍😊
Dziękuję! :)
@viki_zm
@viki_zm · prawie 2 lata temu
Bardzo dobry tekst! Zastanawiałam się nad przeczytaniem tej książki, opisem mnie nawet skusiła, a i pozycje młodzieżowe to te, za którymi przepadam, więc czemu nie? Właśnie przez to, o czym napisałaś jestem już pewna, że to na pewno nie jest powieść dla mnie.
@Chassefierre · prawie 2 lata temu
No właśnie pomyślałam tak jak Ty, kiedy zobaczyłam zapowiedź i strasznie się ucieszyłam, kiedy pojawiła się w Klubie. A tu taki pozbawiony smaku klopsik. :(
@OutLet
@OutLet · prawie 2 lata temu
Czyli dobrze czułam, żeby tego nie tykać.

Co to jest epa???
@Chassefierre · prawie 2 lata temu
Masz lepszą intuicję, niż ja...

Epa to, jak rozumiem, siła. Jeśli w coś uderzysz ,,z całej epy'' to robisz to z całej siły. Za moich czasów *mówi głosem roztrzęsionej staruszki* to w ogóle mówiło się, że w coś się uderzyło ,,z całej pety''. ;)
@viki_zm
@viki_zm · prawie 2 lata temu
@Chassefierre ja też znam tylko to sformułowanie ;P I szczerze mówiąc nie dość, że sama nie używam, to nigdy nie słyszałam, żeby ktoś w moim otoczeniu mówił "z całej epy" ;)
@MLB
@MLB · prawie 2 lata temu
Świetnie to rozebrałaś - teraz każdy pisać może, szkoda, że każdy może swoje wypociny wydać. Makulatura, tylko drzew szkoda.
A dziękuję. :)

I faktycznie szkoda drzew - nie wspomniałam o tym w recenzji, bo mi umknęło w natłoku negatywnych emocji wywołanych tymi ,,psycholami i przegrywami'', ale w tej książce są tak potężne marginesy, że gdyby zamiast nich zrobić normalne to pewnie ubyłoby jej z 50 stron.

Poza tym, oddając sprawiedliwość autorce tego debiutu, to nie są AŻ TAKIE wypociny. Po prostu nikt nad tą książką porządnie nie popracował i jej nie skrócił (i nie wygładził, i nie dopracował), co mnie dziwi, bo Szelest chyba nie jest wydawnictwem typu self-publishing, które robi takie rzeczy?
@Rudolfina
@Rudolfina · prawie 2 lata temu
Pisać każdy może...

@Chassefierre · prawie 2 lata temu
*nuci* Czasem lepiej, a czasem trochę gorzej? ;)
Aga Pawlikowska
5.6/10

O tym, że lubię sobie od czasu do czasu przeczytać dobrą powieść młodzieżową, nie muszę chyba pisać w obszerny sposób. Myślę, że wystarczająco widać to po moich recenzjach i innych postach. Jakiś cza...

@Natalia_Swietonowska @Natalia_Swietonowska

Literatura młodzieżowa zawsze była bliska mojemu sercu. W pewnym okresie mojego życia był to gatunek, po który sięgałam najczęściej. Do tej pory mam sentyment do tych książek, stanowią dla mnie miłe...

@AgataGrabowska @AgataGrabowska

Pozostałe recenzje @Chassefierre

Restauracja na końcu wszechświata
,,Na początku stworzono wszechświat.

Zezłościło to mnóstwo ludzi i zostało powszechnie uznane za błąd.'' ,,Restauracja na końcu wszechświata'' nie podobała mi się tak bardzo, jak ,,Autostopem przez galakty...

Recenzja książki Restauracja na końcu wszechświata
Kornik
Chrobot

Kornik. Chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych. Szkodnik wtórny, bo zasiedla zazwyczaj drzewa już chore i osłabione. Kornik. Albo jeden z aniołów, które widuje babka? ...

Recenzja książki Kornik

Krew snajperów
O tych, o których mówi się mało.
@MichalL:

Świetna opowieść o tych, o których mówi się mało. Zwykle są niewidoczni i mocno oddaleni od celu. Jednak są i dla oddzi...

Recenzja książki Krew snajperów
Dream Lake
Pasja ponad wszystko
@paulina0944:

Margo bierze udział w obozie musicalowym, zaś Tobi na obozie komputerowym. Obydwa odbywają się nad jednym jeziorem. Dla...

Recenzja książki Dream Lake
Mister Hockey
Przyjemna odskocznia
@paulina0944:

Na początku poznajemy Jeda, który właśnie ma udzielić wywiadu dziennikarce. Jest popularnym i lubianym hokeistą. Tylko ...

Recenzja książki Mister Hockey