Niech żyje wolność

Zbigniew Masternak
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Książka Niech żyje wolność
Książka Niech żyje wolność
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Niech żyje wolność przywołuje jednocześnie kilka konwencji literackich - gombrowiczowskie przejaskrawienie, schulzowską rozlewność słowa, tradycję chłopskiego realizmu spod znaku Redlińskiego, nad wszystkim zaś góruje koncepcja twórczości opartej na doświadczeniu autobiograficznym. Bohater powieści, wywodzący się ze wsi pod Świętym Krzyżem, środowiska, w którym obowiązuje prawo pięści i sztachety, czyni wszystko, by wyrwać się w szeroki świat. Po ciężkiej kontuzji kolana nie gra już w piłkę, nie zostanie drugim Maradoną, więc postanawia… pisać wiersze, w czym z kolei patronuje mu Goethe. Futbol i poezja, wzajemnie się przenikając, stanowią jakby dwa motywy wiodące dzieła. Porównując literaturę z ukochanym sportem, Masternak tworzy satyryczne obrazy środowisk literackich - o ile na boisku sukces odnieść można dzięki sprecyzowanym regułom gry, sprawności fizycznej i tężyźnie, o tyle antyczny duch współzawodnictwa i współpracy zupełnie zanika wśród osób zajmujących się "sztuką słowa".
Data wydania: 2006
ISBN: 978-83-7506-610-4, 9788375066104
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 264

Autor

Zbigniew Masternak Zbigniew Masternak
Urodzony w 1978 roku w Polsce (Piórków)
Prozaik, autor scenariuszy filmowych, dramaturg. Piłkarz. Pochodzi z Piórkowa, obecnie mieszka w Puławach. Studiował prawo na UMCS w Lublinie, następnie polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2009 r. ukończył scenariopisarstwo w Krakowskiej Szk...

Książki Zbigniew Masternak

Wszystkie książki Zbigniew Masternak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Jestem poetą. Jestem wierszokletą.

17.10.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Jest to jedna z części trylogii Masternaka, jedna "z" lecz nic nie wadzi by czytać ją odrębnie lub bez reszty części. Nie musisz znać ani wcześniejszych lat, ani późniejszych, bo sama w sobie stanowi całość w pewnym sensie zamkniętą. A kontekst postaci szybko poznasz. Dużo faktów wychodzi podczas czytania, wiele można się domyślić i wyciągnąć włas... {} Recenzja książki Niech żyje wolność

Moja opinia o książce

Opinie

@aga.kusi_poczta.fm
2020-10-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Niech żyje wolność. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe