Cytaty z książki "Niemiecki bękart"

{} Dodaj nowy cytat
Teraźniejszość ma o wiele większą moc niż przeszłość. Lekceważenie skutków swoich działań i niewyciąganie wniosków z historii leży w ludzkiej naturze.
Camilla Läckberg z książki Niemiecki bękart
#czas#terazniejszosc#przeszlosc#wnioski#historia#natura#ludzie
{} Link
Przeszłość jest bardzo ważna dla teraźniejszości.
Ktoś zadecydował, że istnieje tylko jedna słuszna droga i jeden właściwy rodzaj ludzi. Jakaś despotyczna władza uznała, że wszystko inne jest złe.
Zdał sobie sprawę, że nie da się niczego odpokutować, że los prędzej czy później ich dopadnie. Nie da się przed nim schować ani uciec. Naiwnie wierzyli, że wystarczy żyć godnie, być dobrymi ludźmi, kochać swoje dzieci i wychować je na ludzi, którzy potrafią przekazać miłość dalej. W końcu wmówili sobie, że stworzone przez nich dobro przeważyło nad złem, które wyrządzili.
Camilla Läckberg z książki Niemiecki bękart
#los#pokuta#czlowiek#zycie#uczucia#dobro#zlo
{} Link
Uwierz mi, wiem bardzo dobrze, jak ważne jest zakorzenienie w przeszłości. Nawet jeśli ogniwem łączącym z tą przeszłością jest martwy przedmiot.
Dziwne uczucie, patrzeć na drugiego człowieka i widzieć powtórkę własnej historii.
Łatwo opuścić taki kraj, jakim się stał, ale trudno, gdy pomyślę o tym, jaki był kiedyś.
- Popełnia pan błąd, postrzegając ludzi jako jednostki. (...) Człowiek nigdy nie był jednostką. Zawsze był częścią grupy, zbiorowości. Od stuleci grupy ścierały się ze sobą, walczyły o miejsce w hierarchii, w porządku świata. (...) I choćbym nie stosował przemocy, żeby zabezpieczyć swoje miejsce na ziemi, to mnie ostatecznie przypadnie zwycięstwo w walce o porządek świata. Bo historię zawsze piszą zwycięzcy.
Camilla Läckberg z książki Niemiecki bękart
#czlowiek#jednostka#grupa#historia#walka#zwyciestwo#przemoc
{} Link
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl