Niespokojne lata

"Wiktoria Gische"
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Niespokojne lata
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Początek XX wieku. Eleonora ma wszystko, czego może pragnąć dziewczyna w przedwojennym Krakowie.
Uroda, pewność siebie i piękne stroje wyróżniają ją spośród młodych kobiet na balach i przyjęciach. Zwraca uwagę mężczyzn. Przystojny hrabia Julian nie może oderwać od niej wzroku. To wszystko jednak jej nie wystarcza. Eleonora chce więcej. Marzy o tym, aby być niezależna. Młodość i energia napędzają ją do działania.
W czasach, gdy szczytem odwagi i wolności kobiety jest palenie papierosów, czy jazda na rowerze, ona słucha wykładów uniwersyteckich i walczy o samodzielność. Pociąga ją nowy ruch feministyczny, o którym zaczyna się robić coraz głośniej.
Barwna, porywająca historia poszukiwania szczęścia i spełnienia w świecie jasno określonych zasad oraz ciasnych konwenansów. Miłość, która wzmacnia się we wspólnym dążeniu do przełamania hipokryzji i niesprawiedliwych ograniczeń.
Bale, hazard, opium, seanse spirytystyczne, wiece sufrażystek. I wielka wojna, która zmienia wszystko.
Data wydania: 2020-04-15
ISBN: 978-83-277-1770-2, 9788327717702
Wydawnictwo: Mando
Cykl: Kamienica pod Irysami, tom 1
Stron: 376
dodana przez: ejwa1960

Autor

"Wiktoria Gische" "Wiktoria Gische" Z wykształcenia i zamiłowania historyk, a może idąc za modą powinnam napisać, historyczka. Obawiam się jednak, że bardziej może się to kojarzyć z histeryczką, a tego pragnę uniknąć, dlatego zostanę przy starym dobrym "historyku". W oceanie wydarzeń ...

Pozostałe książki:

Czas zmian Życiowe decyzje
Wszystkie książki "Wiktoria Gische"

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Bardzo niespokojne lata.

5.08.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Niespokojne lata” to pierwszy tom serii „Kamienica pod Irysami”. W pierwszym tomie poznajemy losy Eleonory, dziewczyny ambitnej i odważnej, która mimo ograniczających kobiety konwenansów, postanawia walczyć o swoją edukację i niezależność. W międzyczasie poznajemy innych bohaterów, jak np. Stefanię, Rozalię czy hrabię Juliana Michałowskiego or... {} Recenzja książki Niespokojne lata

@Morella@Morella {}× 3

Niespokojne lata

3.01.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Autorka zabiera czytelnika w podróż do przedwojennego Krakowa. Akcja rozgrywa się na początku XX wieku, gdzie poznajemy Eleonorę, pochodzącą z zamożnego domu. Dziewczyna pragnie przełamać schematy, wyjść z cienia, gdzie wśród arystokracji panują surowe zasady, a kobiety mają mniejsze prawa. W czasach gdy nie do pomylenia jest aby kobieta paliła pa... {} Recenzja książki Niespokojne lata

@paulina.260@paulina.260 {}× 2

Moja opinia o książce

Opinie

@z_glowawksiazkach
2020-06-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Początek XX wieku, Kraków, zbuntowana panna- to nie mogło się nie udać.
Głowna bohaterka, Eleonora, to panna na wydaniu, pochodząca z dobrego domu. Problem jednak w tym, że dziewczyna woli się uczyć niż szukać męża. Czy hrabia Julian Michałowski będzie w stanie to zmienić?

"Niespokojne lata" to historia, która mnie zauroczyła, uwiodła, zatopiła w klimacie magicznego Krakowa. Autorka zabiera Nas w podróż w czasie. Powieść zaczyna się w roku 1910, kiedy to głosu domagają się kobiety, jednak mimo wszystko stary porządek dobrze się trzyma. Konwenanse w pełni obowiązują, a sufrażystki postrzegane są jako kobiety, którym poprzewracało się w głowach. Na balach pokątnie pijany jest absynt, a atrakcją wieczoru stają się seanse spirytystyczne. Wszystko zmienia się w 1914 roku, kiedy wybucha Wielka Wojna. Kobiety przestają być postrzegane jako delikatne i płoche. Niektóre decydują się udzielać pomocy medycznej, niestraszna im krew i śmierć. Mężczyźni po powrocie z frontu nie są już dystyngowanymi dżentelmenami, a często kalekami z traumą, stresem pourazowym. Zmieniają się obyczaje, zmieniają się czasy, zmienia się świat.

Autorce udało się fantastycznie oddać ten moment zmiany, ten tytułowy niepokój. Dużym plusem historii jest to, że nie skupia się tylko na miłości głównych bohaterów, ale mamy tez ciekawie rozwinięte wątki poboczne, sferę obyczajową, a postacie drugoplanowe nie są tylko tłem. Mam nadzieję, że w kolejnych częściach będą one w dalszym ciągu rozwi...

{}× 2 | link |
@zaczytana.optymistka
2020-09-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Powiem Wam, że gdyby Pan Michał mi tej serii nie zaproponował to raczej bym się nią nie zainteresowała, a to by była wielka strata! Poza tym spójrzcie tylko jaką ta książka ma okładkę! Do zakochania😍
.
Akcja książki toczy się w przedwojennym Krakowie w pierwszej dekadzie XX wieku. Główna bohaterka 17-letnia Eleanora pochodzi z zamożnej rodziny Shrammów. Jest to panna na wydaniu, lecz ona zamiast szukać męża interesuje się nauką, czytaniem książek i walczy o równouprawnienie kobiet.

Podobało mi się to w jaki sposób Eleanora została wykreowana. Miała swoje zdanie i swoje poglądy. Jak na tamte czasy była bardzo odważną dziewczyną. Pokazała, że można walczyć i spełniać swoje marzenia.

Nie zabrakło w jej życiu mężczyzny. Mimo tego, że o nich nie myślała, to na jej drodze pojawia się Julian Michałowski. Młody, przystojny, bogaty prawnik, który będzie zabiegał o serce Eleanory. Co takiego stanie im na drodze do szczęścia?
.
Eleanora spełnia swoje marzenie o nauce i studiach i w końcu zostaje pielęgniarką. Szkoda tylko, że rozpoczynała swoją karierę podczas wybuchu wojny w 1914 roku.

Gdy czytałam o tym jak mężczyźni zostawiali swoje żony, całe rodziny i szli na wojnę to serce mi pękało...
Gdy czytałam o tym, jak te pielęgniarki zajmowały się żołnierzami wracającymi w ciężkim stanie nie potrafiłam tego przeboleć... walczyli za naszą Ojczyznę, a wracali nie tylko z ranami cielesnymi, ale również psychicznymi. Wojna ich niszczyła.. Żoł...

{} | link |
@Morella
2021-08-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam Domowa biblioteczka
@Blissfultobooks
2021-01-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
@paulina.260
2021-01-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Niespokojne lata. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Czas zmian
Czas zmian
"Wiktoria Gische"
{}7.5/10
My, kobiety, chcemy iść własną drogą! Radość z odzyskania niepodległości powoli przygasa. Wojna odc...
Życiowe decyzje
Życiowe decyzje
"Wiktoria Gische"
{}8.3/10
My, kobiety, chcemy realizować marzenia! Świat odżywa i życie w Krakowie znowu nabiera tempa. W ...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl