Nieuporządkowane życie planet

Paul Murdin
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Nieuporządkowane życie planet
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Planety, podobnie jak ludzie, mają swoją burzliwą historię, a ich losy obfitują w wiele dramatycznych wydarzeń i zwrotów akcji.
Jeśli spojrzymy na życie planet z dłuższej perspektywy przekonamy się, że wiele faktów może nas zaskoczyć. Wiedzieliście, że Mars był kiedyś nie czerwony, lecz niebieski? Albo, że na Tytanie – największym księżycu Saturna – znajdują się jeziora pełne płynnego metanu?
W Nieuporządkowanym życiu planet” fakty, historie i opowieści przeplecione są fascynującymi ciekawostkami. Całość systematyzuje zawarty na końcu książki słowniczek fachowych terminów użytych w tekście, a także kalendarium najważniejszych odkryć astronomicznych – aż do 2019 roku.
Autor książki, profesor Paul Murdin, to badacz czarnych dziur i supernowych, współodkrywca pierwszej gwiezdnej czarnej dziury znalezionej w naszej Galaktyce w układzie Cygnus X-1, ukazuje Układ Słoneczny w zupełnie nowym świetle.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Data wydania: 2020-06-17
ISBN: 978-83-287-1392-5, 9788328713925
Wydawnictwo: Muza
Stron: 352
dodana przez: LetMeRead

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

A planety szaleją, szaleją, szaleją...

26.06.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Już od kilu lat, wraz nastaniem jesieni czekamy na rozpoczęcie fantastycznej imprezy która nazywa się Festiwalu Nauki. Niezmiennie dla nas gwoździem programu jest "Wieczór z astronomią w Ostrowiku" na który zaczęliśmy jeżdzić dzięki synkowi który już jako kilkuletni berbeć fascynował się kosmosem. Minęło już kilka dobrych lat a fascynacja trwa nad... {} Recenzja książki Nieuporządkowane życie planet

@nika.mail@nika.mail {}× 3

Moja opinia o książce

Opinie

@Mollinka_90
2020-06-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Kosmos, wszechświat, który otacza naszą planetę, to arcyciekawa przestrzeń. Już będąc małym, nieumiejącym jeszcze dobrze czytać brzdącem, z zapartym tchem i nieuchwytnym zachwytem w oczach, kartkowałam albumy zawierające zdjęcia gwiazd i planet. Lubiłam wyobrażać sobie, jakby to było gdzieś między nimi szybować, móc obejrzeć je tak, jak widzą je astronauci. Marzyłam też o własnym teleskopie. To astronomiczne zacięcie, jak wiele pasji z dzieciństwa, nie przetrwało próby czasu. Na wiele lat zupełnie straciłam z oczu zainteresowanie kosmosem, gwiazdami i planetami. Jednak niedawno ukazało się wiele publikacji, które pozwoliły mi na nowo zainteresować się tematem. Pierwszą był Wszechświat w twoich dłoniach. Dzięki niej zaczęłam znów z uwagą wpatrywać się w rozgwieżdżone niebo. A najświeższa książka poświęcona tematyce naszego Układu Słonecznego, to Nieuporządkowane życie planet Paula Murdina, którą miałam przyjemność przeczytać premierowo dzięki uprzejmości wydawnictwa Muza.

Nieuporządkowane życie planet to swoisty poczet planet i najważniejszych obiektów kosmicznych typu planetoid, satelitów i planet karłowatych. Każda z nich opisana jest w oddzielnym rozdziale, zawierającym krótkie podsumowanie najważniejszych faktów, a potem opis np. historii odkrycia i nazwania planety, misji sond kosmicznych badających jej powierzchnię i pochodzenie, teorie na temat jej powstania i przewidywania jej przyszłości. Narracja nie męczy czytelnika i nie sprawia wraże...

{}× 12 | Komentarze (1) | link |
@Carmel-by-the-Sea
2020-08-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Astronomia_1 Posiadam

Niezmienność planet Układu Słonecznego - ich orbit, parametrów dynamicznych, wyglądu powierzchni i atmosfery - to nieprawdziwy wniosek będący konsekwencją powierzchownej analizy dokonanej w krótkim czasie, rzędu ludzkiego życia. Planety jednak w, liczonej w miliardach lat, ogólnej stabilności trwania na orbitach wokół Słońca, poddawane są siłom chaotycznym, które wprowadzają nieporządek, przetasowania ich wzajemnej kolejności, wyłapywanie nowych księżyców, 'przewracanie się' orbit czy zderzenia z mniejszymi obiektami, które deformują im powierzchnię. Astronom Paul Murdin opisał bardzo lekkim piórem wszystkie planety kładąc nacisk na charakterystyczne cechy każdej z nich (i kilku księżyców) wraz ze zmiennościami które, zarówno historyczne jak i współcześnie determinują zachowanie i wygład.

Autor unika żargonu, przez co świadomie zachęca do prześledzenia lektury książki szczególnie osoby bez 'ścisłego zacięcia'. Poprzez przywołanie kilku ciekawych kulturowych zjawisk, których inspiracją były planety, sięganie po mitologię, z której nie tylko imiona bogów przeniesiono w kosmos, ale całe historie stające się narracjami planetarnymi, łączy świat ludzki z odmiennym życiem planet. Nawet mnie, choć o planetach wiem sporo, w kliku miejscach zaskoczył przywołanymi ciekawostkami, o których nie wiedziałem. Kilkucentymetrowa warstwa księżycowego gruntu odwracana raz na sto tysięcy lat (str. 135) czy bardzo nienaturalny heksagonalny układ chmur na Saturnie (s...

{}× 10 | link |
@lordofthedreams9
2021-12-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 📚 posiadam 🌌 popularnonaukowe
@nika.mail
2020-06-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Kiedy patrzę na meteoryt, który trzymam w swoje własnej dłoni, myślę o życiu i uświadamiam sobie, że w skali kosmicznej jest ono wprawdzie równie krótkie jak życie świetlika, ale przecież wspa...”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl